Ադրբեջանի՝ Իրան հետ սահմանային Աստարայի անցակետը երեկ գիշեր բացվել է
«2020թ. ի վեր կորանավիրուսային համաճարակի պատրվակով Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի կողմից մինչ այժմ փակ արհեստածին Ադրբեջանի՝ Իրան հետ սահմանային Աստարայի անցակետը երեկ գիշեր բացվել է»,-գրում է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
«Բաքվում դա մեկնաբանել են՝ որպես «մարդասիրական» քայլ Իրանում գտնվող արտասահմանցիներին տարհանելու նպատակով, մինչդեռ իրանական տելեգրամյան ալիքները սա գնահատել են՝ որպես «լրտեսների և գործակալների դուրսբերման գործողություն» Բաքվի բարբարոսական վարչախմբի կողմից։
Հատկապես Իրանի միջուկային գիտնականների դեմ մահացու դիվերսիաներից հետո Իրանի ներքին անվտանգությամբ զբաղվող մարմիններն ակտիվացրել են աշխատանքը և արդեն իսկ պաշտոնական տեղեկատվություն է տարածվել Զանջանում և մի քանի այլ վայրերում դիվերսանտների վնասազերծման վերաբերյալ։
Հիմնավոր կասկածներ կան, որ դիվերսիոն գործողություններն իրականացրել են նաև հենց Իրանի ներսում Բաքվից անմիջական ուղղորդմամբ և համակարգմամբ ստեղծված պանթյուրքական ցանցի անդամ գործակալներ»։

Вардан Восканян: Как интерпретировали открытие Азербайджаном пропускного пункта «Астара» в Иране
«Закрытый варварским бакинским режимом с 2020 года под предлогом пандемии COVID-19 пропускной пункт «Астара» на границе искусственно созданного Азербайджана с Ираном был открыт вчера ночью», – обратил внимание в своем Telegram-канале заведующий кафедрой иранистики факультета востоковедения Ереванского государственного университета (ЕГУ) Вардан Восканян.
Он пояснил:
«Баку интерпретировал это как «гуманитарный» шаг по эвакуации иностранцев из Ирана. Между тем, иранские Telegram-каналы расценили это как «операцию по вывозу шпионов и агентов» со стороны варварского бакинского режима.
Особенно после смертоносной диверсии против иранских ученых-ядерщиков органы внутренней безопасности Ирана активизировали свою работу, и уже распространена официальная информация о нейтрализации диверсантов в Зенджане и ряде других мест.
Есть обоснованные подозрения, что диверсионные операции проводились также с территории Ирана – агентами пантюркистской сети, созданной под непосредственным руководством и координацией Баку», – отметил эксперт.