Ապարանում աշխատանքներին ներգրավված է 205 փրկարար
Հունիսի 14-15-ը ՆԳՆ Փրկարար ծառայությունում ստացվել են ահազանգեր՝ Երևանում, Շիրակի, Արագածոտնի, Լոռու և Տավուշի մարզերում ուժեղ քամու, հորդառատ անձրևի և կարկուտի հետևանքների վերաբերյալ:
Փրկարար ծառայության ստորաբաժանումները՝ համագործակցելով ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողների հետ, իրականացրել են իրավիճակից բխող անհրաժեշտ գործողություններ՝ տարածքների սահմանազատում, տանիքների, կառուցատարրերի ապամոնտաժում, անձրևատար խողովակների ամրացում, տապալված ծառերի մասնատում և հեռացում:
Ուժեղ քամու հետևանքով հունիսի 14-ից 15-ը գրանցվել է ընդհանուր 38 դեպք, որոնցից 1-ը՝ Երևանում, 3-ը՝ Արագածոտնի, 1-ը Լոռու, 33-ը Շիրակի մարզում։ Զոհեր և վիրավորներ չկան։ Հունիսի 14-ից 15-ը Տավուշի, Լոռու և Շիրակի մարզերում տեղացած կարկուտի հետևանքով վնասվել է 6 տրանպորտային միջոց։
Հունիսի 15-ին՝ ժամը 16:10-ից սկսած, ահազանգեր են ստացվել, որ Ապարանում և Լուսագյուղ բնակավայրում ուժեղ քամու (գրանցվել է քամու ուժգնացում՝ 39,2 մ/վ արագությամբ) հետևանքով վնասվել են շենք-շինությունների տանիքներ, ավտոմեքենաներ, տապալվել են ծառեր ու էլեկտրասյուներ, ինչպես նաև արևային կայաններ ու ջրատաքացուցիչներ։
Ապարանի համայնքապետարանից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ հունիսի 16-ի ժամը 09։00-ի դրությամբ վնասվել են 20 բազմաբնակարան շենքի, 86 առանձնատան, 3 դպրոցի, 1 մշակույթի տան, իրավապահ կառույցների 2 տարածքային ստորաբաժանման ու 24 կազմակերպության վարչական շենքերի տանիքներ։ Բացի այդ, վնասվել է 70 էլեկտրասյուն, 30 տրանսպորտային միջոց, 2 խաղահրապարակ։ Տապալվել է 100-ից ավել ծառ:
Փրկարար ծառայության Արագածոտնի, Արմավիրի և Կոտայքի մարզային փրկարարական վարչություններում և ՀՆՓԱԻ կենտրոնում հայտարարվել է անձնակազմի հավաք:
Փրկարարական աշխատանքներին ներգրավվել են 6 մարտական հաշվարկ, 8 օպերատիվ խումբ, 154 փրկարարական ծառայող, որոնք հեռացրել, ինչպես նաև ամրացրել են վտանգավոր թիթեղներն ու կառուցատարրերը, մասնատել և հեռացրել են երթևեկելի գոտիներում ու տրանսպորտային միջոցների վրա տապալված ծառերը։

Армянский Апаран под ударом стихии: ущерб причинен десяткам зданий и автомобилей – фото и подробности
16:55 16/06/2025
В период с 14 по 15 июня в Спасательную службу МВД Армении поступили сигналы о последствиях сильного ветра, проливных дождей и града в Ереване, а также в Ширакской, Арагацотнской, Лорийской и Тавушской областях РА.
Подразделения Спасательной службы, в сотрудничестве со служащими Полиции МВД РА, предприняли необходимые действия, исходя из обстановки: ограничили опасные зоны, демонтировали поврежденные участки кровли и строительные конструкции, укрепили водосточные трубы, распилили и вывезли поваленные деревья.
В результате сильного ветра с 14 по 15 июня было зафиксировано в общей сложности 38 происшествий, из них 1 — в Ереване, 3 — в Арагацотнской, 1 — в Лорийской и 33 — в Ширакской областях. Погибших и пострадавших нет. Из-за града, выпавшего в Тавушской, Лорийской и Ширакской областях в тот же период, были повреждены 6 транспортных средств.
15 июня с 16:10 начали поступать сообщения, что в населенных пунктах Апаран и Лусагюх сильный ветер (зарегистрированы порывы до 39,2 м/с) повредил кровли зданий, автомобили, были повалены деревья и опоры ЛЭП, а также повреждены солнечные панели и водонагреватели.
По информации, полученной из общинной администрации Апарана, по состоянию на 09:00 16 июня повреждены крыши 20 многоквартирных домов, 86 частных домов, 3 школ, дома культуры, 2 территориальных подразделений правоохранительных органов, административных зданий 24 организаций.
Также повреждены 70 опор электропередачи, 30  транспортных средств, 2 детские площадки. Повалено более 100 деревьев.
В спасательных управлениях Арагацотнской, Армавирской и Котайкской областей, а также в Национальном центре кризисного управления был объявлен сбор личного состава.
К спасательным работам были привлечены: 6 боевых расчетов, 8 оперативных групп, 154 сотрудника спасательной службы, которые удалили или закрепили опасные конструкции, а также распилили и убрали деревья, упавшие на проезжие части и транспортные средства.