10 օրից ավելի է ծիրանով բեռնված բեռնատարները չեն կարողանում մուտք գործել ՌԴ. Արտահանողների ահազանգը
Արտահանողները փոխանցում են, որ արդեն 10 օրից ավելի է, ինչ ծիրանով բեռնված հայկական բեռնատարները չեն կարողանում մուտք գործել Ռուսաստանի Դաշնություն։ Այս մասին գրել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնի Դանիելյանը։
Ըստ նրա, այս պահին մոտավորապես 200 բեռնատար մնացել է Վրաստանի տարածքում, իսկ շուրջ 50-ը, որոնց հաջողվել է անցնել սահմանը՝ արդեն 3-4 օր է՝ կանգ է առել ՌԴ մաքսատանը։ Բեռնատարների վարորդները պատշաճ կերպով չեն ծանուցվում գործընթացը խոչընդոտող պատճառների մասին․ խոսակցություններ կան, որ խնդիրը պայմանավորված է ինչ-ինչ թղթաբանական անճշտություններով։
«Այս ամենի հետևանքով, փչանում է բերքը՝ ահռելի վնասներ հասցնելով արտահանողներին։ Տուժում է նաև գյուղացին՝ չկարողանալով մթերել ծիրանը։
Արտահանողներն ինձ փոխանցում են, որ ՌԴ-ում Հայաստանի մաքսային կցորդը չի պատասխանում իրենց զանգերին։
Խնդրի պատասխանատուն նաև ՀՀ կառավարությունն է, որը օր առաջ պետք է կապ հաստատեր ռուսական կողմի հետ՝ փորձելով հարթել խնդիրը։
Նման վերաբերմունքը անթույլատրելի է, հերթական հարվածը՝ մեր գյուղատնտեսությանը։
Դեռևս ամիսներ առաջ մենք մտահոգություններ էինք հայտնել, որ գյուղատնտեսական սեզոնին գյուղացիներն ու արտահանողները կարող են բախվել նման խնդիրների։ Ցավոք, դրանք իրականություն են դառնում։
Հիշեցնեմ նաև, որ տևական ժամանակ է՝ ինչ խոստացվել, բայց չի կարգավորվել կոնյակագործների խնդիրը ևս։
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարը պարտավոր է իր բոլոր ջանքերը ներդնել՝ այս խնդիրները լուծելու ուղղությամբ։
Տպավորություն է, որ կոնկրետ ոլորտներ, որոնք մեզ համար ունեն ռազմավարական նշանակություն, գիտակցաբար տապալում են։
Փոխարենը՝ զբաղված են մեր ազգային արժեքներն ու կառույցները քննելով ու թիրախավորելով»,- գրել է Գ.Դանիելյանը։

Депутат: Армянские фуры с абрикосами уже более 10 дней не могут въехать в Россию
Экспортеры бьют тревогу: армянские фуры с абрикосами уже более 10 дней не могут въехать в Российскую Федерацию, написал на своей странице в соцсети Facebook депутат от фракции блока «Армения» Гарник Даниелян.
По его словам, на данный момент на территории Грузии застряли около 200 грузовиков, а примерно 50 автомобилей, которым удалось пересечь границу, уже 3-4 дня стоят на российской таможне. Водителей фур надлежащим образом не уведомляют о препятствующих процессу причинах: муссируются разговоры, что проблема обусловлена какими-то неточностями в документах.
«В результате всего этого портится урожай, колоссальные убытки несут экспортеры. Страдают и фермеры, не имея возможности реализовать урожай абрикосов.
Экспортеры передают мне информацию о том, что таможенный атташе при посольстве Армении в РФ не отвечает на их звонки.
Ответственность за проблему также несет правительство Армении, которое должно было как можно скорее связаться с российской стороной, пытаясь уладить проблему.
Подобное отношение – неприемлемо, это очередной удар по нашему сельскому хозяйству», – подчеркнул он.
Как указал Даниелян, министр экономики Армении обязан приложить все усилия для решения данных проблем.
«Складывается впечатление, что преднамеренно стремятся к провалу в конкретных отраслях, имеющих для нас стратегическое значение», – отметил Даниелян, добавив: «Вместо этого власти заняты тем, что избирают мишенью наши национальные ценности и структуры».