Հունիսի 20-ին Նիկոլ Փաշինյանը մեկնելու է Թուրքիա` Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հրավերով: Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
Նա նշեց, որ հրավեր է եղել Թուրքիայի նախագահի կողմից։
Ինչ վերաբերում է այցի օրակարգին՝ Սիմոնյանն ասաց. «Մնացածը վարչապետի գրասենյակի տիրույթում է: Տարածաշրջանային բոլոր հարցերը քննարկվելու են: Այդ այցը պատմական է: Հայաստանի ղեկավարն առաջին անգամ նման մակարդակի այց է իրականացնելու: Հրավեր է արվել Թուրքիայի նախագահի կողմից»։
«Պատերազմի հետ կապված ռիսկերն այսօր մինիմալ են, մենք պետք է աշխատենք, որ ընդհանրապես այն չեզոքացնենք, և Հայաստանի կառավարությունը ակդ ուղղութամբ գործուն քայլեր է անում դրա համար: Ես համարում եմ, որ նման գործուն քայլերից մեկը ձեզ հայտնի՝ վարչապետի նախատեսվող այցն է Թուրքիա»,-ասաց Ալեն Սիմոնյանը։

Ален Симонян: Предстоящий 20 июня визит Никола Пашиняна в Турцию – «исторический»
Никол Пашинян 20 июня отбудет в Турцию по приглашению турецкого президента Реджепа Тайипа Эрдогана, сообщил в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении спикер парламента РА Ален Симонян.
По его словам, визит Пашиняна состоится на основе приглашения Эрдогана.
Что касается повестки дня визита Пашиняна в Турцию, Ален Симонян указал: «Остальное – в компетенции Аппарата премьер-министра РА. Будут обсуждаться все региональные вопросы. Этот визит – исторический. Руководитель Республики Армения в первый раз осуществляет визит на таком уровне. Приглашение поступило от президента Турции».
При этом Ален Симонян оценил риски войны с Азербайджаном как минимальные.
«Риски войны сегодня минимальны, и мы должны работать над тем, чтобы их полностью нейтрализовать. Правительство Армении предпринимает практические шаги в этом направлении. Я считаю, что пример таких практических шагов – предстоящий визит премьер-министра Армении в Турцию», – сказал он.