Ես գիտեմ էն օրը, երբ ես վերածվել եմ ՀՀ լիարժեք վարչապետի. Նիկոլ Փաշինյանը՝ Արցախն Ադրբեջանի մաս ճանաչելու օրվա մասին
13:34 19/06/2025
«Պատմության մեջ երբեք չի եղել և երբեք էլ չի լինի այնպիսի կառավարություն, որին օբյեկտիվորեն և սկզբունքորեն հնարավոր չլինի և պետք չլինի քննադատել։ Դա, ըստ էության ժանր է, որտեղ ընդդիմությունը քննադտում է իշախանությունը հակադարձում է, որը շատ կարևոր ժանր է հատկապես ժողովրդավարական երկրներում»,- ԱԺ-ում 2024 թվականի բյուջեի կատարողականի քննարկման եզրափակիչ ելույթում՝ ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա հայտարարեց, որ չի ցանկանում դետալների մեջ մտնել և առանձին կետերով անդրադառնա քննադատությանը։ Հիշեցնենք, որմինչ այդ «հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը թվերով փաստեց, որ Նիկոլ փաշինյանի իշխանության օրորք Ժողովրդի ապրելակերպը ոչ միայն չի բարելավվել, այլ վատացել է։
«Երբ 2018 թվականի հունիսին ՀՀ վարչապետ ընտրվեցի, շատ արագ ես ինքս ինձ համար արձանագրեցի, որ ես ՀՀ վարչապետ եմ պայմանականորեն, ես ավելի շատ ֆորտոստի վարչապետ եմ։ 2025 թվականի հունիսին ինձ համար ամենաշատը սա է փոխվել, որ արձանագրում եմ, որ ՀՀ լիարժեք և ամբողջական վարչապետն եմ»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը և հավելեց.
«Ես գիտեմ էն օրը, երբ որ ես վերածվել եմ ՀՀ լիարժեք վարչապետի և այդ կետից սկսած մինչ օրս գործումեմ բացառապես այդ տրամաբանությամբ դա 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ն է, երբ որ ես դարձել եմ ՀՀ-ի առաջին ղեկավարը, ով ճանաչել է ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը»։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan claims no government in history has ever been immune to criticism.
“In political history, there has never been, and will never be, a government that cannot or should not be criticized objectively. This is an essential part of democracies, where the opposition criticizes and the authorities respond,” Pashinyan said, addressing the parliament on Thursday.
His remarks came after MP Tadevos Avetisyan from the opposition Hayastan faction presented statistical data suggesting that living standards in Armenia had declined rather than improved under Pashinyan’s rule.
“When I was elected prime minister in June 2018, I quickly came to the realization that I was only nominally the prime minister of the Republic of Armenia – more like a de facto or symbolic leader. But by June 2025, what has changed most for me is that I now truly consider myself Armenia’s full-fledged prime minister,” he remarked.
“I know the exact day I became the true prime minister of Armenia. From that moment on, I have acted entirely within that framework. That day was October 6, 2022 when I became the first Armenian leader to formally recognize the country’s territorial integrity.”