Նոր որակ ու նոր ասելիք հյուրանոցային-առողջարանային ոլորտում. «Դերժավա» հոլդինգի և «Ինտերկոնտինենտալ»-ի հերթական համագործակցությունը
18:22 19/06/2025
Նոր որակ ու նոր ասելիք Հայաստանի հյուրանոցային-առողջարանային ոլորտում։ Գեղատեսիլ բնությամբ հարուստ Դիլիջանը նաև հարստանալու է միջազգային հեղինակավոր բրենդի ներկայությամբ։ Նախաձեռնողները խոստանում են հայկական բնության ու միջազգային ստանդարտներով հանգստի յուրատեսակ ու անմոռանալի միքս՝ ամեն անգամ նույն վայրը վերադառնալու ցանկությամբ։
«Դերժավա» ընկերությունների խմբի և «Ինտերկոնտինենտալ»-ի հերթական համագործակցության շնորհիվ  միջազգային հեղինակավոր «Ինտերկոնտինենտալ» (InterContinental) հյուրանոցային ցանցի Holiday Inn-ի ֆրանշիզան 2027-ին ներկայացված կլինի նաև Դիլիջանում։
«Դերժավա» ընկերությունների խմբի տնօրեն Մարինե Հովակիմյանը հայտնեց, որ  այս նախագիծը կյանքի կոչելու համար «Դերժավա» ընկերությունների խումբը պատրաստվում է  կատարել շուրջ 7 միլիարդ դրամի ներդրում։
«Holiday Inn- Resort Dilijan հյուրանոց-առողջարանը, գործելով Դիլիջանի հիասքանչ բնության սրտում, հյուրերին, զբոսաշրջիկներին առաջարկելու է  հյուրանոցային բարձրակարգ ծառայությունների փաթեթ։
«Դիլիջան Ռեզորթ»-ի վերաբացումը, կարծում ենք, մեծ ներդրում կլինի մարզի աշխուժացման, համաչափ զարգացման համար»,- նշեց Մ. Հովակիմյանը։
«Ինտերկոնտինենտալ» հյուրանոցային ցանցի տարածաշրջանային զարգացման տնօրեն Ալեքսիս Ֆոյիալը ժամանել է Հայաստան՝ պայմանագրի վավերացման փուլն ավարտելու համար:   Հենց այսօր, լրագրողների ներկայությամբ,  «Դերժավա» ընկերությունների խմբի հիմնադիր Ստանիսլավ Համբարձումյանն ու Ալեքսիս Ֆոյիալը ստորագրեցին  պայմանագիր՝ Դիլիջանում Hotel Intercontinental Resort Dilijan հյուրանոցային համալիր գործարկելու մասին:
Ալեքսիս Ֆոյիալը նշեց, որ իրենք գնահատում են գործընկերությունը «Դերժավա» ընկերությունների խմբի հետ, նայում են դեպի ապագա՝ փոխադարձ վստահության շնորհիվ։ Իսկ ստորագրված պայմանագիրն էլ ավելի է ամրապնդում երկու ընկերությունների համագործակցությունը։
Դիլիջանում հյուրանոցային համալիրը տեղայնացնելու է «Ինտերկոնտինենտալ» հյուրանոցային ցանցի տասնյակ տարիների լավագույն ավանդույթները, ունենալու է միջազգային չափանիշներին համապատասխանող պայմաններ. սպա, բացօթյա և փակ լողավազաններ, սրճարան, մանկական խաղահրապարակ, ինչպես նաև հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար հարմարեցված մուտք ու ելք։
«Դիլիջան Ռեզորթ» հյուրանոցային համալիրի տնօրեն Դիանա Միրզոյանի խոսքով,  2008 թվականից Հայաստանից, արտերկրից ժամանող հյուրերը քաջատեղյակ են «Դիլիջան Ռեզորթ» հրաշքի մասին. «Այժմ եկել է այն պահը, որ պետք է էլ ավելի կատարելագործվենք, նոր շունչ ու որակ հաղորդենք մեր ծառայություններին»։
Մինչև 2027 թվականը  «Դիլիջան Ռեզորթ» հյուրանոցա-ռեստորանային համալիրը շարունակելու է  իր գործունեությունը լիարժեք վերանորոգված քոթեջներով, ռեստորանային համալիրով։
Հյուրանոցի գործարկման աշխատանքները նախատեսված են ավարտել 2027-ին: Կարևորելով համայնքի զարգացումը՝ հյուրանոցային համալիրը կապահովի հարյուրից ավելի աշխատատեղ տեղի բնակչության համար։
Բրիտանական «Ինտերկոնտինենտալ»-ն աշխարհում կառուցել է երկու հարյուր քսանյոթ հյուրանոց, իսկ Հայաստանում Holiday INN-ը կլինի երրորդը, բայց առաջինը՝ առանձնանալով որպես առողջարան (resort)` իր ճարտարապետական և դիզայներական լուծումներով:
Իսկ հայկական «Դերժավա» ընկերությունը 30 տարի հավատարիմ է միայն բարձրորակ բրենդների ներմուծմանն ու Հայաստանում ներկայացմանը։

Новое качество и новое слово в санаторно-гостиничной сфере Армении: очередной этап сотрудничества холдинга «Держaва» и InterContinental
15:24 20/06/2025
Новое качество и новое слово в санаторно-гостиничной сфере Армении. В известном своей живописной природой городе Дилижан Тавушской области Армении вскоре будет представлен также один из самых авторитетных международных брендов. Инициаторы проекта обещают уникальный и незабываемый микс армянской природы и отдыха по международным стандартам, чтобы гости хотели возвращаться в это место снова и снова.
Благодаря очередному этапу сотрудничества между группой компаний «Держава» и одной из крупнейших в мире сетью отелей InterContinental в 2027 году франшиза Holiday Inn будет представлена и в Дилижане.
По словам директора группы компаний «Держава» Марине Овакимян, для реализации этого проекта ГК «Держава» планирует инвестировать порядка 7 миллиардов драмов.
Курортно-оздоровительный центр в Дилижане будет построен на базе ныне действующего популярного гостиничного комплекса «Дилижан Резорт».
«Holiday Inn- Resort Dilijan, расположенный на лоне удивительной природы Дилижана, предложит гостям и туристам первоклассный гостиничный сервис и оздоровительные услуги высокого уровня.
Мы уверены, что перезапуск комплекса “Дилижан Резорт” станет весомым вкладом в развитие области», – отметила Марине Овакимян.
Директор по региональному развитию InterContinental Hotels Group Алексис Фейя прибыл в Армению для завершения этапа подписания договора.
Накануне, 19 июня, в присутствии журналистов Алексис Фейя и основатель группы компаний «Держава» Станислав Амбарцумян подписали договор о запуске гостиничного комплекса Hotel Intercontinental Resort Dilijan.
Алексис Фейя подчеркнул, что они высоко ценят партнерство с ГК «Держава» и благодаря взаимному доверию смотрят в будущее.
«Holiday Inn- Resort Dilijan будет ярким примером того, как синергия международных стандартов IHG и локального опыта может создать уникальный туристический продукт – востребованный, устойчивый и по-настоящему гостеприимный. За годы работы в Дилижане не только укрепится имидж бренда Holiday Inn- Resort. Он станет точкой притяжения для гостей из Армении, соседних стран и далеко за пределами Армении», – сказал он.
«Мы искренне ценим это партнерство, сотрудничество с ГК „Держава” всегда отличалось высоким уровнем профессионализма, и именно благодаря этому взаимному доверию мы с уверенностью смотрим в будущее и продолжаем совместный путь развития», – отметил Алексис Фейя.
Новый отель в Дилижане сохранит лучшие традиции сети InterContinental, сложившиеся за годы работы по всему миру. Гостям будут предложены соответствующие международным стандартам условия:  СПА, открытые и закрытые бассейны, кафе, детская игровая площадка, а также доступная среда для гостей с инвалидностью.
По словам директора гостиничного комплекса Dilijan Resort Дианы Мирзоян, гости из Армении и других стран хорошо знакомы с этим уникальным местом с 2008 года. «Сейчас настал тот момент, когда мы должны усовершенствоваться, вдохнуть в наш сервис новую жизнь и новое качество», – сказала она.
При этом гостинично-ресторанный комплекс Dilijan Resort продолжит свою деятельность и до 2027 года – с полностью обновленными коттеджами и ресторанной зоной. Будет приостановлен прием посетителей только основного корпуса.
Открытие нового комплекса намечено на 2027 год. С учетом важности развития общины будет создано более 100 рабочих мест для местных жителей.
Британская сеть InterContinental на сегодняшний день построила 227 отелей по всему миру, и Holiday Inn в Армении станет третьим таким отелем сети. При этом в Армении он будет уникальным – как курортно-оздоровительный центр, выделяющийся своими архитектурными и дизайнерскими решениями.
А ГК «Держава» вот уже 30 лет остается верной принципу представления на рынке исключительно высококачественных брендов и международных стандартов.