Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Կայա Կալասի հետ
ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են իրադրությունը տարածաշրջանում՝ այդ թվում նաև անդրադառնալով Իրանին: Մտքեր են փոխանակվել տարածաշրջանային կայունության ապահովմանն ուղղված ջանքերի շուրջ: Հումանիտար հարցերի համատեքստում անդրադարձ է կատարվել երրորդ երկրների քաղաքացիների՝ Իրանից ՀՀ տարածքով տարհանման հնարավորությանն ու արձանագրված ցուցանիշներին:
ԱԳ նախարարը և ԵՄ ԱԳԱՔ բարձր ներկայացուցիչն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին քննարկումներին: Անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը՝ Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը մտքեր են փոխանակել առաջիկայում նախատեսվող շփումների օրակարգի շուրջ։

Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Kaja Kallas, European Commission Vice President and EU High Representative for Foreign Affairs and Security Policy.
They discussed the regional situation, including developments related to Iran, and exchanged views on efforts to promote regional stability. In the humanitarian context, the two touched on the evacuation of third-country nationals from Iran through Armenia and related data.
Mirzoyan and Kallas also reviewed recent developments in the Armenia-Azerbaijan normalization process. They discussed the upcoming Armenia-EU agenda.