Բիզնես խլելու օպերացիա՝ քաղաքային իշխանության ակտիվ մասնակցությամբ. «Փաստինֆո»
Երևանի քաղաքապետարանի կողմից Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատվածը հանրային գերակա շահ ճանաչելու և Թենիսի կորտերը սրճարաններով փոխարինելու քաղաքային իշխանության նախաձեռնողականությանը բիզնես խլելու օպերացիա է հիշեցնում։ Այս մասին գրում է «Փաստինֆո»-ն։ Աղբյուրը ծավալուն անդրադարձ է կատարել այս օպերացիային՝ ընդգծելով, որ Երեւանի քաղաքապետը անձնական նախաձեռնողականություն է ցուցաբերում այգու նշված տարածքը «Էվոկաբանկ»-ի (EVOCABANK) հիմնական բաժնետիրոջը հանձնելու հարցում, այն էլ՝ սրճարաններ կառուցելու թույլտվությամբ։
300 մլն դրամի ուժն ու Տիգրան Ավինյանը
2023թ․ մայիսին քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ավագանու նիստում հայտարարեց, որ «Էվոկաբանկ»-ի (EVOCABANK) խորհրդի նախագահը համայնքին է նվիրաբերել 300 մլն. ՀՀ դրամ՝ մարզադպրոցի վերակառուցման համար՝ այն գնահատելով որպես բացառիկ երեւույթ։ Բանկի այս քայլը Տիգրան Ավինյանը գնահատել էր որպես բանկի կողմից քաղաքի նկատմամբ սիրո նշան, սակայն հետագա զարգացումները ցույց տվեցին, որ այս «ամուսնությունը» ոչ թե սիրո վրա էր հիմնված, այլ պարզ հաշվարկի։ Ընդ որում, սերը շահին զիջելը դրսեւորվեց ընդամենը 2-3 ամիս անց։
Ուսումնական տարվա մեկնարկին՝ 2023 թ․ սեպտեմբերին, Երևանի ավագանու անդամներից մեկը՝Էռնեստ Ավանեսովը, ահազանգեց, որ համայնքային ենթակայության մարզադպրոցներ գրություններ են ստանում այն մասին, որ այդ պահից սկսած՝ իրենց աշխատակիցները աշխատավարձը պետք է ստանան «Էվոկաբանկի» (EVOCABANK) քարտերով: Հատկանշական է, որ ավագանու անդամի պնդմամբ համայնքային մարզադպրոցներ գրություն է գնացել քաղաքապատարանից ՝ վերոհիշյալ պահանջով։ Իսկ 2024 թվականի հունվարին արդեն պարզվեց, որ քաղաքային իշխանությունը մտադիր էր Օղակաձև այգու 4-րդ հատվածը վերցնել իր իսկ ներկայիս սեփականատիրոջից ու հանձնել «Էվոկաբանկի» (EVOCABANK) հիմնական բաժնետիրոջ՝ Մարիետա Գևորկյանի, ընկերության տնօրինմանը։
Հատկանշական է, որ այգու տարածքի «խլելու» օպերացիայի մասին պաշտոնապես հայտարարվեց հենց Երեւանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստում՝ 2024 թվականի հունվարի 8-ին։
Երևանի կառուցապատման ներդրումային ծրագրերի իրականացման ՀՈԱԿ տնօրեն Շողիկ Երանյանը հայտնեց, թե «Գրին Ռոք մենեջմենթ գրուպ» (GREEN ROCK MANAGEMENT GROUP) ՍՊԸ-ն դիմել է Երևանի քաղաքապետարան՝ Սայաթ-Նովա և Նալբանդյան փողոցների միջնամասում գտնվող Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատվածում գտնվող այգու վերակառուցման և կառուցապատման իրավունքի տրամադրման համար:
Նկատենք, որ այս ընկերության իրական շահառուն Մարիետա Գևորկյանն (MARETA GEVORKYAN) է, որը նաեւ միանձնյա տիրապետում է «Էվոկաբանկ»-ի (EVOCABANK) բաժնետոմսերի 100%-ին։ Իսկ ամենահետաքրքիրն այն է, որ «Գրին Ռոք մենեջմենթ գրուպ» (GREEN ROCK MANAGEMENT GROUP) ընկերությունը Օղակաձեւ այգու նկատմամբ հավակնություններ է սկսել ցուցաբերել, այսինքն՝ այլ ընկերության գույքի վրա աչք դրել՝ չունենալով անգամ մեկ տարվա գործունեություն ու միանգամից շահել Երեւանի քաղաքապետարանի սերը։ Արդարադատության նախարարության իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի համաձայն՝ «Գրին Ռոք մենեջմենթ գրուպ» (GREEN ROCK MANAGEMENT GROUP) գրանցվել է 2023 թվականի փետրվարի 21-ին։
Նույն գործակարգավարական նիստում փարատվում են բոլոր կասկածները՝ Մարիետա Գեւորկյանն ուզում է հենց Օղակաձև այգու 4-րդ զանգվածը, որտեղ առկա են 3-րդ անձանց սեփականության իրավունքով պատկանող անշարժ գույքեր, օրինական վարձակալներ։ Առաջին հայացքից թվում է, որ քաղաքային իշխանությունը պետք է ասեր՝ հարգելի նորաստեղծ ընկերություն, ուրախ ենք, որ ուզում եք ներդրում անել, մայրաքաղաքում կան բազմաթիվ չբարեկարգված պուրակներ, այնտեղից սկսեք, Օղակաձև այգու 4-րդ զանգվածը ունի օրինական վարձակալներ։ Բայց ոչ, բայց ոչ՝ դրվում է այգու այդ հատվածը օրինական վարձակալներից խլելու օպերացիայի հիմքը։
Հանրային գերակա շահի մանիպուլյացիան՝ քաղաքային իշխանության կատարմամբ
Նորաստեղծ «Գրին Ռոք մենեջմենթ գրուպ» (GREEN ROCK MANAGEMENT GROUP) ընկերության հավակնությունների կենտրոնում հայտնված օղակաձեւ այգու հատվածում վարձակալության պայմանագրեր ունի «Գեյմ-Սերվիս» (GAME-SERVICE CJSC) ընկերությունը. 2013 թվականի մարտին ստորագրվել է 7887. 96 քառ. մակերեսով հողատարածքի վարձակալության մասին, ըստ որի՝ հողամասի տրամադրման նպատակն է՝ թենիսի մարզահրապարակի զբաղեցրած մակերես։ Այս պայմանագրի գործողությունն ավարտվում է 2038թ վականին։ Մյուս պայմանագիրն ստորագրվել է 2002 թվականին՝ 45 տարի ժամկետով, ըստ որի 1200 քառ. մակերեսով տարածքը տրամադրվել է մանկական սպորտային խաղահրապարակի կառուցման նպատակով։
Այս տարածքներում անցած տարիներին սրճարաններ չեն կառուցվել եւ օգտագործվել են՝ ըստ իրենց պայմանագրային առաջնային նշանակության։ 2024 թվականի հունվարին, պարզվեց, որ դա չի գոհացնում Երեւանի ներկայիս քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանին։ Վերջինս գործակարգավարական նիստում ոչ թե հետաքրքրվեց, թե մի քանի ամսվա պատմություն ունեցող ընկերությունը ինչ զարմանահրաշ գործունեություն է ծավալել այդ ամիսներին, ինչու հանկարծ որոշեց, որ հենց այդ տարածքների համար պետք է ներդրումային ծրագիր ներկայացնի, այլ դժգոհեց, որ այդտեղ կան թենիսի կորտեր։
«Թենիսի կորտերը իրականում չպետք է լինեին և այգին այգու տարածքները պետք է վերադարձվեն քաղաքին՝ երևանցիներին»,- հայտարարեց Ավինյանը՝ կարծես Երեւանի կոլորիտներից մեկը համարվող թենիսի կորտերը երեւանցիներին չեն ծառայում։
ՀՈԱԿ տնօրեն Շողիկ Երանյանը հայտարարեց, որ անհրաժեշտություն է առաջացել նշված տարածքի նկատմամբ ճանաչել հանրային գերակա շահ, որ արդեն նախապատրաստվում է կառավարության որոշման նախագիծ՝ նշված հատվածի նկատմամբ հանրային գերակա շահ ճանաչելու և «Գրին Ռոք Մենեջմենթ գրուպին» (GREEN ROCK MANAGEMENT GROUP)՝ առանց մրցույթի, կառուցապատման իրավունքով հաղամաս տրամադրելու մասին։
Ակնհայտ է, որ տվյալ պարագայում գործ ունենք «հանրային շահի» մանիպուլյացիայի հետ, քանզի այգում սրճարան կառուցելը չի կարող լինել հանրային շահ, իսկ այն, որ «Գրին Ռոք Մենեջմենթ գրուպին»-ի (GREEN ROCK MANAGEMENT GROUP) տնօրինմանը հանձնելուց հետո այդտեղ կկառուցվեն նաեւ սրճարաններ, հայտարարել է քաղաքապետարանի մամուլի խոսնակը։ «Այգու արդյունավետ օգտագործման և տարբեր եղանակային պայմաններում, շուրջտարյա գործունեության ծավալման հնարավորության նպատակով այգում կստեղծվեն կամ կվերակառուցվեն նաև փակ փոքրածավալ կառույցներ (սննդի սպասարկման կետ, սրճարան, ընտանեկան հանգստի և ժամանցի ոչ հիմնական շինություններ, հուշանվերների խանութ, hանրային միջոցառումների՝ համերգային և մշակութային ծրագրերի կազմակերպման համար կնախատեսվի համապատասխան միջավայր)»,- 2024 թվականի հունվարի 9-ին սոցցանցում գրել է Հայկ Կոստանյանը:
Բացի այդ, առ այս պահը չի պարզաբանվել, թե, դիտարկվող տարածքը գերակա հանրային շահ ճանաչելով, ինչու պետք է առանց մրցույթի տրամադրվի մեկ այլ ընկերության, գուցե մեկ ուրիշը, որը ունի գործունեության շատ ավելի հարուստ փորձ, շատ ավելի հետաքրքիր ներդրումային ծրագիր ներկայացնի։ Ինչո՞ւ է քաղաքային իշխանությունը խուսափում մրցույթից, զգուշանում մրցակցությունից։
Այս հարցի պատասխանը չկա, թեեւ «Փաստինֆո»-ն այն գրավոր հղել է Երեւանի քաղաքապետարանին։ Այս պահին ունենք միայն այն, որԱվինյանը հորդորել է արագացնել աշխատանքները, «գերակա շահ ճանաչելու» առերեւույթ ապօրինի քայլերը, իսկ որ այդ քայլերը ապօրինի գնահատվելու հիմքերը կան, կշարունակենք ներկայացնել նաեւ հաջորդիվ։
Գործարքի ստվերային կողմը
Ե՞րբ է ի հայտ եկել Օղակաձև այգու 4-րդ հատվածի վերաբերյալ նախագիծը, ով է իրական նախաձեռնողը, եւ այդ ամենի հետ ինչ կապ ունի GreenRock Management Group-ը։
Ինչպես արդեն նշել ենք՝ քաղաքապետարանի 2024 թվականի հունվարի գործակարգավարական նիստում Շողիկ Երանյանը հայտարարել էր, թե քաղաքապետարան է դիմել մի ընկերություն՝ GreenRock Management Group անունով՝ Օղակաձև այգու 4-րդ հատվածի՝ Սայաթ-Նովա փողոցից մինչև Նալբանդյան փողոց ընկած տարածքում վերակառուցման և կառուցապատման իրավունքի տրամադրման համար: Մինչդեռ՝ GreenRock Management-ից «Ազատությանը» վստահեցրել են, որ ոչ թե իրենք են դիմել քաղաքապետարան, այլ քաղաքային իշխանություններն են դիմել իրենց։ «Քաղաքապետարանն է մեզ դիմել առաջարկով՝ բարեկարգելու Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատվածը։ Դիմել ենք ութ ամիս առաջ։ Նախաձեռնությունը քաղաքապետարանից է եղել», - «Ազատությանը» ասել է ընկերության մարքեթինգի տնօրեն Աննա Սալոմեն։
Ասել է թե՝ Շողիկ Երանյանը գործակարգավարական նիստում ներկայացրել է կեղծ տեղեկություններ, ինչը հիմնավորվում է նաեւ Տիգրան Ավինյանի հայտարարությամբ։
Բանն այն է, որ դեռեւս 2023 թվականի մարտի 15-ին է Տիգրան Ավինյանը հայտարարել Օղակաձեւ այգու հետ կապված իր ծրագրերի մասին։ «Շուտով ներկայացնելու ենք օղակաձև այգու չորրորդ հատվածի ամբողջական նախագիծը, որը, կարծում եմ, դեռևս ներկայացվածների մեջ ամենահետաքրքիրն է լինելու»,- ավագանու նիստում հայտարարել էր Ավինյանը։ Իսկ «GreenRock Management Group» ընկերությունը պետական վրանցում ստացել է 2023 թվականի փետրվարի 21-ին։ Հարց է ծագում՝ Ավինյանը նախապե՞ս էր իմացել, որ նման ընկերություն է ստեղծվել՝ հատուկ օղակաձեւ այգու համար, թե նախ՝ իրենք են նման ծրագիր հղացել ու ստեղծել են հատուկ ընկերություն՝ իրենց ծրագրերը իրականացնելու համար։ Իրականում կարծում ենք այս հարցի պատասխանը պետք է հետաքրքրի նախեւառաջ դատախազությանը, քանզի առկա են հովանավորչության տարրեր։
Հատկանշական է նաեւ այն, որ «Էվոկաբանկ»-ի (EVOCABANK) 300 մլն դրամի նվիրատվության մասին խոսելիս Ավինյանը չի բարձրաձայնել, որ նվիրատուի հետ փոխկապակցված ընկերությանը դիմել են այգու 4-րդ հատվածի վերակառուցման առաջարկով: Բայց սա ամենը չէ՝ Աննա Սալոմեն հակասել է նաեւ ինքն իրեն՝ մի կողմից խոսել է այն մասին, որ համայնքը 8 ամիս առաջ է դիմել, մյուս կողմից նշել, որ նախագիծն է պատրաստ եղել մոտ 8 ամիս առաջ։
Կոռուպցիոն որակված գործարքի հորձանուտում
Թենիսի կորտերը Երեւանում ունեն իրենց ավանդույթները, տասնամյակների պատմություն ու այն քանդելու քաղաքային իշխանության նախաձեռնությունն ամենեւին չողջունվեց երեւանցիների կողմից։ Ինչպես են այգին վերադարձնում իրենց, երբ քանդում են գեղեցիկ ավանդույթներից մեկը հարցի պատասխանն Ավինյանը չուներ ու շտապեց սրբագրել իր խոսքերը։ 15.01.2024 տեղի ունեցած գործակարգավարական նիստի ժամանակ քաղաքապետը կրկին անդրադարձավ օղակաձեւ այգուն՝ կատարելով մասնակի հետքայլ, թե դա թենիսի ակումբի քանդման ծրագիր չի, այն անպայման պետք է վերակառուցվի։ Ավելին՝ Ավինյանը նաեւ հայտարարեց, թե «վերակառուցված ակումբը» պարտադիր պետք է հասանելի լինի բոլոր մարզիկներին, մարզիչներին։ Իսկ արդյոք ներկայումս այն հասանելի չէ՞, որն է եղել պատճառը, եթե հասանելի չի եղել։ Այս հարցերի պատասխանը եւս Ավինյանը չի հանրայնացրել։ Բայց այն, որ քաղաքային իշխանությունը գնում է ոչ թե վարձակալության պայմանագիրը չեղարկելու, այլ «հանրային գերակա շահը» մանիպուլացնելով տարածքը խլելու ճանապարհով, վկայում է, որ քաղաքապետարանը որեւէ փաստ չունի ներկայիս վարձակալի կողմից պայմանագրային պարտավորությունները չկատարելու վերաբերյալ։ Իսկ մնացածը ընդամենը խոսքերի շարան է՝ առերեւույթ կոռուպցիոն պայմանավորվածությունները քողարկելու համար։ Ի դեպ, «Փաստինֆո»-ն նյութում բարձրացված մի շարք հարցադրումների վերաբերյալ փորձել է ստանալ նաեւ Երեւանի քաղաքապետարանի արձագանքը, բայց նյութի հրապարակման ժամանակ պատասխան դեռեւս չէր ստացվել։
«Հովիկ Աբրահամյան -2» օպերացիա կամ ինչպես են փորձում խլել արգելանքի տակ գտնվող գույքը
Օղակաձև այգում տեղակայված տարածքը, որն այսօր փորձում են խլել, ինչպես նշեցինք, վարձակալության է տրված դեռևս 2002 թվականի, մյուս մասն էլ՝ 2013թ․-ից՝ «Գեյմ-Սերվիս» (GAME-SERVICE CJSC) ընկերությանը, որի սեփականատերը ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության նախկին պետ Սամվել Սանամյանի որդին է։ 2024 թվականի օգոստոսին հայտնի դարձավ, որ Գլխավոր դատախազությունում ուսումնասիրվել է Սամվել Սանամյանին ու նրա ընտանիքի անդամներին պատկանող գույքը եւ նրան, կնոջը, որդիներին, հարսներին հրավիրել են ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման գործերով վարչություն՝ ծանոթանալու գործի նյութերին, ներկայացնելու դիրքորոշում: Իսկ 2024 թվականին դեկտեմբերին արդեն գույքի բռնագանձման հայց է ներկայացվել դատարան։ Նշված գործի շրջանակներում Սանամյանների ընտանիքին պատկանող գույքի, այդ թվում՝ օղակաձեւ այգում գտնվող նշված հողատարածքի նկատմամբ արգելանք է դրվել։
Այսինքն՝ քաղաքապետարանը կառավարությանը դրդում է գերակա հանրային շահ ճանաչել կալանքի տակ գտնվող գույքը, մինչդեռ օրենսդրությունն արգելում է ցանկացած գործարք՝ կալանքի տակ գտնվող գույքի հետ։ Կամ էլ պետք է դատախազությանը եւս մեղսակից դարձնեն իրենց ստվերային պայմանավորվածություններին, որ նախ արգելանքից հանեն, հետո գերակա շահ ճանաչեն ու հանձնեն «Էվոկաբանկ»-ի (EVOCABANK) բաժնետիրոջը։ Ապօրինությունների մի ամբողջ շղթա հանուն ինչի՞։ Առավել եւս, երբ, ինչպես նշեցինք, հայց կա դատարանում, եթե դատախազությունը վստահ է, որ տեղի են ունեցել ապօրինի գործարքներ ու դրա արդյունքում է «Գեյմ-Սերվիս» (GAME-SERVICE CJSC) ընկերությունը իրավունք ձեռք բերել նշված տարածքի նկատմամբ, ապա ինչու քաղաքային իշխանությունը չի սպասում դատական վեճի ավարտին եւ դատախազության հաղթելու դեպքում, եթե իհարկե, հաղթեն, առանց գերակա շահ ճանաչելու հողատարածքը կկարողանա տնօրինել։ Բայց ոչ, Ավինյանը որոշել է, որ հենց հիմա, ինչ գնով էլ լինի Օղակաձեւ այգու 4-րդ հատվածը պետք է խլի օրինական վարձակալից՝ հանուն Մարիետա Գեւորկյանի ընկերության, իսկ ո՞րն է վերջինիս շահը, որը պատրաստ է մաս կազմել նման անօրինական գործարքների։ Ի վերջո այս գործերը կարող են հասնել մինչեւ միջազգային դատական ատյաններ, առավել եւս արդեն իսկ քաղաքային իշխանությունը, նաեւ Կենտրոն վարչական շրջանը թույլ են տվել կոպտագույն խախտումներ ու կարեւոր հաղթաթղթեր հանձնել «Գեյմ-Սերվիս» (GAME-SERVICE CJSC) ընկերությանը՝ «Գրին ռոք մենեջմենթ գրուպ» (GREEN ROCK MANAGEMENT GROUP) ընկերությանը դրդելով ապօրինության։ Դրա կարեւոր վկայություններից մեկն էլ՝ վերջինիս նախաձեռնությամբ «Գեյմ-Սերվիս» (GAME-SERVICE CJSC) ընկերության տարածքում իրականացված ապօրինի առեւտրային գործունեությունն է՝ առանց օրինական սեփականատիրոջ գիտության ու թույլտվության։

The Yerevan Municipality's decision to declare the 4th section of the Circular Park as an area of overriding public interest and the city authorities’ initiative to replace the tennis courts with cafes resembles an operation to seize a business. Moreover, the Mayor of Yerevan is personally taking the initiative to hand over the specified area of the park to the main shareholder of Evocabank, even granting permission to build cafes, Pastinfo reports.
The Power of 300 million Drams and Tigran Avinyan
In May 2023, during a City Council meeting, Mayor Tigran Avinyan announced that the Chairman of the Board of Evocabank had donated 300 million AMD to the community for the reconstruction of a sports school, describing it as an exceptional gesture. Avinyan praised the bank’s action as a sign of love for the city. However, subsequent developments revealed that this "marriage" was based not on love, but on simple calculation. Moreover, the surrender of love to profit became evident just 2–3 months later.
At the start of the academic year in September 2023, one of Yerevan’s City Council members, Ernest Avanesov, raised the alarm that community-run sports schools were receiving notices stating that, from that point onward, their employees must receive their salaries via Evocabank cards. Notably, according to the council member, these notices were sent from the Mayor’s Office itself. By January 2024, it became clear that the city authorities were planning to take the 4th section of the Circular Park from its current owner and transfer it to the management of a company owned by Evocabank's principal shareholder, Marieta Gevorgyan.
Notably, the operation to "seize" the park area was officially announced during an operational meeting of the Yerevan Municipality held on January 8, 2024. During the meeting, Shoghik Yeranyan, Director of the Yerevan Urban Development Investment Program Implementation Office, stated that Green Rock Management Group LLC had applied to the Yerevan Municipality requesting the right to reconstruct and develop the 4th section of the Circular Park, located between Sayat-Nova and Nalbandyan Streets.
It is worth noting that the real beneficiary of this company is Mareta Gevorkyan, who also holds 100% of the shares of Evocabank. What's most striking is that Green Rock Management Group began showing interest in the Circular Park shortly after its establishment, essentially targeting property owned by another entity, despite not even having a full year of operational history, and yet swiftly earning the favor of the Yerevan Municipality. According to the State Register of Legal Entities of the Ministry of Justice, Green Rock Management Group was registered on February 21, 2023.
At that very same operational meeting, all doubts were dispelled: Mareta Gevorkyan specifically wants the 4th section of the Circular Park, even though it contains real estate owned by third parties under legal ownership and lawful lease agreements. At first glance, one would expect the city authorities to say: "Dear newly established company, we're glad you're interested in making an investment, but there are many neglected parks in the capital, start from there as the 4th section of the Circular Park has legal tenants." But no — instead, the groundwork is being laid for an operation to seize that section of the park from its lawful tenants.
Manipulation of “Overriding Public Interest" Executed by the City Authorities
In the section of the Circular Park now targeted by the newly established Green Rock Management Group, Game-Service CJSC holds valid lease agreements. In March 2013, a lease was signed for a 7,887.96 square meter plot of land, designated for the operation of a tennis court facility. This agreement remains in effect until 2038. Another lease agreement was signed in 2002 for a duration of 45 years, granting 1,200 square meters for the purpose of constructing a children’s sports playground.
Over the years, no cafés were built in these areas, and they have been used according to their original contractual purposes. However, in January 2024, it became clear that this did not satisfy Yerevan’s current Mayor, Tigran Avinyan. During an operational meeting, instead of questioning what remarkable achievements a company with only a few months of history had accomplished, or why it suddenly decided to submit an investment proposal specifically for this area—Avinyan expressed dissatisfaction that tennis courts were located there.
Shoghik Yeranyan, Director of the State Non-Commercial Organization, announced that there is a need to recognize the specified area as being of overriding public interest. A draft government decision is already being prepared to officially declare the area as such and to grant Green Rock Management Group the right to develop the land without a competitive tender.
It is evident that this case involves manipulation of the concept of "public interest," since building cafés in the park cannot truly be considered a matter of public benefit. Furthermore, the municipal spokesperson announced that after transferring management to Green Rock Management Group, cafés will indeed be constructed there. "In order to ensure the effective use of the park and the possibility of year-round activity under various weather conditions, small enclosed structures will also be built or reconstructed in the park (such as food service points, a café, non-permanent buildings for family recreation and leisure, a souvenir shop, and a suitable environment will be provided for public events, including concerts and cultural programs)," Hayk Kostanyan wrote on social media on January 9, 2024.
Furthermore, it has not yet been clarified why, after designating the considered area as being of overriding public interest, it should be granted without a competitive tender to one particular company, rather than to another company—perhaps one with much richer experience and a more interesting investment proposal. Why is the city government avoiding competition and wary of rivals?
There is no answer to this question, even though PastInfo has formally submitted it in writing to the Yerevan Municipality. At present, all we know is that Avinyan has urged to accelerate the process and the seemingly unlawful steps of recognizing "overriding public interest." We will continue to present further evidence that these actions may be illegal.
The shadowy side of the deal
When did the project concerning the 4th section of the Circular Park first emerge, who is the real initiator, and what connection does Green Rock Management Group have with all this?
As previously mentioned, during the Yerevan Municipality’s operational meeting in January 2024, Shoghik Yeranyan announced that a company named Green Rock Management Group had applied to the municipality requesting the rights to reconstruct and develop the 4th section of the Circular Park—stretching from Sayat-Nova Street to Nalbandyan Street.
However, Green Rock Management told Azatutyun (Radio Free Europe/Radio Liberty) that it was not they who approached the municipality, but rather the city authorities who approached them.
“The municipality reached out to us with a proposal to renovate the 4th section of the Circular Park. We applied eight months ago. The initiative came from the municipality,” said Anna Salome, the company’s marketing director, to Azatutyun. So, Shoghik Yeranyan presented false information at the operational meeting, which is further supported by Tigran Avinyan’s statement. The fact is that Tigran Avinyan announced his plans related to the Circular Park as early as March 15, 2023: "We will soon present the complete project for the fourth section of the Circular Park, which I believe will be the most interesting among the submitted ones," Avinyan declared at a council session.
Meanwhile, the company Green Rock Management Group was registered in the state registry only on February 21, 2023. This raises the question: Did Avinyan already know about the creation of this company specifically for the Circular Park project, or did they themselves initiate the project and create a dedicated company to implement it? In reality, we believe this question should primarily interest the prosecutor’s office, as there are elements of patronage involved.
It is also notable that when speaking about the EVOCABANK donation of 300 million AMD, Avinyan did not mention that a company linked to the donor had submitted the reconstruction proposal for the 4th section of the park. But that is not all — Anna Salome has contradicted herself as well: on one hand, she said that the municipality applied eight months ago, and on the other, she claimed that the project had been ready about eight months ago.
Caught in the vortex of a corrupt deal
The tennis courts in Yerevan have their traditions and decades of history, and the city authorities’ initiative to demolish them has not been welcomed by the residents. How will the park be returned to the people when one of their cherished traditions is destroyed? Mayor Tigran Avinyan had no answer to this question and hastily tried to backtrack on his statements. During the procedural meeting on January 15, 2024, the mayor revisited the circular park issue and made a partial retreat, stating that this is not a plan to demolish the tennis club but that it must be rebuilt. Furthermore, Avinyan declared that the “reconstructed club” must be accessible to all athletes and coaches. But is it currently inaccessible, and what was the reason if so? Avinyan has not made these questions public either.
However, the fact that the city administration is not canceling the lease agreement but instead trying to seize the territory by manipulating the concept of “public interest” indicates that the city hall has no evidence that the current tenant has breached the contractual obligations. The rest is merely a series of words aimed at masking an apparent corrupt deal. By the way, Factinfo has attempted to get a response from Yerevan City Hall on several of the raised questions, but at the time of publication, no response had been received.
“Hovik Abrahamyan-2” Operation or How They Are Trying to Seize Property Under Restriction
The area located in the Circular Park, which is currently being attempted to be seized, was leased out as early as 2002, with another part leased since 2013 to the company "Game-Service" (GAME-SERVICE CJSC), whose owner is the son of Samvel Sanamyan, the former head of the Customs Anti-Smuggling Department of the State Revenue Committee.
In August 2024, it became known that the Prosecutor General’s Office had reviewed the property belonging to Samvel Sanamyan and his family members. Samvel Sanamyan, his wife, sons, and daughters-in-law were summoned to the department handling illegal asset confiscation cases to review the case materials and provide their position.
By December 2024, a lawsuit for confiscation of the property had already been filed in court. Within the scope of this case, a restriction has been placed on the property belonging to the Sanamyan family, including the land plot located in the Circular Park.
In other words, the city hall is urging the government to recognize public interest property that is currently under legal seizure, while the legislation prohibits any transactions involving seized property. Or they intend to make the Prosecutor’s Office an accomplice in their shadowy deals by first lifting the seizure, then declaring the property as public interest, and handing it over to the shareholder of Evocabank (EVOCABANK). What is the purpose of this whole chain of illegalities? Especially considering, as noted, there is already a lawsuit in court. If the Prosecutor’s Office is confident that illegal transactions have taken place and that, as a result, the company “Game-Service” (GAME-SERVICE CJSC) obtained rights over the said territory, then why doesn’t the city government wait for the court dispute to end and, if the Prosecutor’s Office wins, allow the land to be managed without declaring it public interest? But no — Avinyan has decided that right now, at any cost, the 4th section of the Circular Park must be taken away from the lawful tenant for the sake of Marieta Gevorkyan’s company. What interest does this company have to be part of such illegal deals?
Ultimately, these matters may reach international judicial bodies, especially since the city government and the Kentron administrative district have already committed gross violations and handed over important “victories” to “Game-Service” (GAME-SERVICE CJSC), inciting “Green Rock Management Group” (GREEN ROCK MANAGEMENT GROUP) to unlawfulness. One key proof of this is the illegal commercial activity carried out at the initiative of the latter within the territory of “Game-Service” (GAME-SERVICE CJSC), without the knowledge or permission of the lawful owner.