Գրեթե կասկած չկա, որ ադամանդների գողության բացահայտման «հիմքում» քաղաքականություն է. Քաղաքական վերլուծաբան
11:59 23/06/2025
«Ռուսական ՖՍԲ-ն՝ Անվտանգության դաշնային ծառայությունը տարածել է տեղեկություն, որ բացահայտվել է Ալրոսա ռուսական ընկերությունից ալմազների գողություն, որ իրականացվել է Հայաստան տեղափոխելու նպատակով: ՖՍԲ հայտարարության մեջ նշվում է, որ գողացված ալմազները Հայաստանում մատակարարվել են մի ընկերություն, որի շահառուներից է ԱԺ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը:
Գրեթե կասկած չկա, որ բացահայտման «հիմքում» քաղաքականություն է: Համենայն դեպս, ՖՍԲ հաղորդագրությունից հասկանալի է, որ խոսքը ինչ որ տեւական պրոցեսի մասին է: Ըստ երեւույթին, բացահայտումը տեղի է ունեցել այն ժամանակ, երբ առաջացել է դրա անհրաժեշտությունը, եւ ըստ ամենայնի՝ քաղաքական անհրաժեշտությունը»,-գրում է քաղաքական վերլուծաբան Հակոբ Բադալյանն ու շարունակում.
«Հատկապես ինչո՞վ կարող է այն լինել պայմանավորված:
Այստեղ կարող ենք դիտարկել մի քանի ֆոնային մոտիվ: Առաջին ասոցիացիան կարող է լինել օրինակ հետեւյալը: Նիկոլ Փաշինյանը գրոհում է ռուսաստանցի հայ միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանին, ռուսական հատուկ ծառայություններն էլ «ի պատասխան» թիրախավորում են Նիկոլ Փաշինյանի մերձավոր օլիգարխ Սուքիասյանին:
Մյուս ֆոնային հանգամանքը Նիկոլ Փաշինյանի այցն է Անկարա: Ի՞նչ կապ ունի այստեղ Խաչատուր Սուքիասյանը, կառաջանա հարց: Ըստ իս «կապն» այն է, որ Խաչատուր Սուքիասյանը Փաշինյանի շրջապատում առանցքային դեմք է, որը հայ-թուրքական հարաբերության պայմանական ասած՝ «լոբբիստ» է, հատկապես տնտեսական բաղադրիչի իմաստով: Փաշինյանի այցի ընթացքում Թուրքիայում կարող էին քննարկվել նաեւ այդ բնույթի հարցեր:
Երրորդ հատկանշական ֆոնը, ըստ իս, Պետերբուրգի տնտեսական ֆորումն էր, որտեղ ՌԴ փոխվարչապետ Օվերչուկը խոսում էր այն մասին, որ Հայաստանի եւ ՌԴ միջեւ առեւտրաշրջանառությունը նվազում է: Նա խոսում էր մոտ 2 միլիարդ դոլարի նվազման մասին, արտահայտելով ընդհուպ 6 միլիարդ դոլարի նվազման հավանականության մտահոգություն:
Շատերն այստեղ կարող են տեսնել Երեւանին նախազգուշացում՝ ԵՄ օրակարգի հետ կապված:
Դա գուցե կա: Բայց, ըստ իս, կա նաեւ հակառակը: Օվերչուկը կարող էր ակնարկել, որ հայ-ռուսական առեւտրաշրջանառության որոշակի մասը, եւ հատկապես՝ այսպես ասած վերաարտահանման մասը անցնում է ստվեր: Իսկ Ռուսաստանի համար ներկայումս թերեւս կարեւոր է առեւտրաշրջանառության ֆիսկալ տրամաբանությունը: Համենայնդ դեպս այդ ֆոնին էլ ուշագրավ է ադամանդների պատմությունը, եթե նկատի ունենանք այն, որ սա կարող է արտահայտել նաեւ ներռուսական վերնախավային տնտեսա-քաղաքական խմբերի շահերի բախում»։

Политический обозреватель: Почти нет сомнений, что в «основе» раскрытия хищения алмазов у «Алросы» – политика
13:21 23/06/2025
Федеральная служба безопасности Российской Федерации сообщила, что пресечена деятельность группы лиц, осуществлявшей на системной основе хищения с целью последующего незаконного сбыта и контрабанды на территорию Республики Армения высококачественного алмазного сырья из АК «АЛРОСА». В сообщении ФСБ указывается, что похищенные алмазы поступали в Армению в ООО «АДМ Даймонде», бенефициаром которого является армянский предприниматель и депутат Национального Собрания от фракции правящей партии «Гражданский договор» Хачатур Сукиасян.
Как пишет политический обозреватель Акоп Бадалян, почти нет сомнений, что в «основе» этого разоблачения – политика.
«По крайней мере, из сообщения ФСБ становится ясно, что речь идет о каком-то длительном процессе. По всей видимости, раскрытие произошло тогда, когда в этом возникла необходимость – и скорее всего, политическая необходимость», – отмечает Бадалян и продолжает:
«Чем конкретно может быть обусловлена эта необходимость?
Здесь можно рассмотреть несколько фоновых мотивов. Первая ассоциация может быть, например, такой: Никол Пашинян начинает атаку на российского миллиардера армянского происхождения Самвела Карапетяна, а российские спецслужбы "в ответ" берут на прицел близкого к Пашиняну олигарха Сукиасяна.
Вторая фоновая причина – визит Никола Пашиняна в Турцию. Причем тут, спросите вы, Хачатур Сукиасян? По моему мнению, "связь" заключается в том, что Сукиасян – ключевая фигура в окружении Пашиняна, он, условно говоря, "лоббист" армяно-турецких отношений, особенно в экономическом аспекте. В ходе визита Пашиняна в Турцию могли обсуждаться и вопросы подобного характера.
Третьим важным фоном, на мой взгляд, является Петербургский международный экономический форум (ПМЭФ), где вице-премьер РФ Алексей Оверчук говорил о снижении товарооборота между Арменией и Россией. Он говорил о снижении объема почти на 2 миллиарда долларов, выражая обеспокоенность возможным сокращением вплоть до 6 миллиардов.
Многие могут расценить это как предупреждение Еревану в связи с его повесткой по ЕС».
«Возможно, это и так. Но, по моему мнению, есть и противоположный момент: Оверчук мог намекать, что определенная часть армяно-российского товарооборота, особенно в части так называемого реэкспорта, уходит в тень. А для России сейчас, пожалуй, важна фискальная составляющая этой торговли. Во всяком случае, на этом фоне эта история с алмазами примечательна, если учесть, что это может отражать также конфликт интересов внутри российских политико-экономических элит», - резюмирует он.