Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական կողմը վերաքննիչ բողոքը հետ է վերցնում
Գործարար, բարերար, երկու ամսով կալանավորված  Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արմեն Ֆերոյանը հայտնում է, որ հետ է վերցնել իր կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոք։
«Գործարար, բարերար, Սամվել Կարապետյանի շինծու, քրեական վարույթով ակնհայտ ապօրինի կալանքի որոշումը, 2025 թվականի հունիսի 19-ին իմ կողմից բողոքարկվել էր Վերաքննիչ քրեական դատարան: Այնուհետև, աննախադեպ արագությամբ, իմ ենթադրությամբ ապօրինի միջամտությունների արդյունքում , նշված գործի նյութերը փոխանցվում են Վերաքննիչ քրեական դատարան և մակագրվում դատավոր՝ Արմեն Դանիելյանին:
Հաշվի առնելով, որ այդ դատավորը տասնյակ տարիներ ամենից ցածր վարկանիշ ունեցող դատավորն է, ամենից հաճախ բացարկի ենթարկված դատավորն է, ում նկատմամբ արդարադատության ընկալումը բացակայում է, ուստի վստահորդիս հետ քննարկման արդյունքում, որոշել ենք օրենքով սահմանված կարգով հետ վերցնել իմ կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքը։
Ցանկանում եմ հայտնել, որ նշված դիմումն արդեն մուտքագրվել է Վերաքննիչ քրեական դատարան և ենթակա է անհապաղ քննարկման։ Հայտնում եմ նաև այն փաստը, որ Ս. Կարապետյանի կալանքի որոշմամբ նրա իրավունքների ոտնահարման հարցը՝ ՄԻԵԴ բողոքարկելիս սպառման ենթակա են միայն այն ներպետական միջոցները որոնք արդյունավետ են, իսկ տվյալ գործով ներպետական միջոցների արդյունավետությունն ամբողջությամբ բացակայում է, իսկ փաստաբանական խմբի կողմից անհրաժեշտ նախապատրաստական գործողությունները Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան անհապաղ գանգատ ներկայացնելու ուղղությամբ գրեթե ավարտին են հասցվել։ Դրա մասին իրազեկում կտրամադրվի լրացուցիչ»։

Защита Самвела Карапетяна отозвала апелляционную жалобу на решение о его аресте
Защита арестованного в Армении на 2 месяца предпринимателя Самвела Карапетяна отозвала апелляционную жалобу на решение о его аресте из-за судьи, который должен будет рассматривать дело. Об этом сообщил адвокат Самвела Карапетяна – Армен Фероян.
«Явно незаконное решение о заключении под стражу бизнесмена, мецената Самвела Карапетяна по сфабрикованному уголовному производству было обжаловано мной в Апелляционном уголовном суде 19 июня 2025 года. Затем с беспрецедентной скоростью – в результате, как я предполагаю, незаконного вмешательства – материалы указанного дела были переданы в Апелляционный уголовный суд и завизированы на имя судьи Армена Даниеляна.
Учитывая, что Армен Даниелян на протяжении десятилетий является судьей с самым низким рейтингом, с самым большим числом заявлений об отводе, судьей, в отношении которого отсутствует восприятие правосудия, в результате обсуждения с моим доверителем мы приняли решение отозвать поданную мной апелляцию в порядке, установленном законом», – отметил он.
«Хочу сообщить, что указанное заявление уже зарегистрировано в Апелляционном уголовном суде и подлежит немедленному рассмотрению. Также сообщаю, что при обращении в ЕСПЧ по вопросу нарушения прав Самвела Карапетяна принятым решением о его аресте должны быть исчерпаны только те внутригосударственные средства, которые действительно эффективны. В данном деле эффективность внутригосударственных средств полностью отсутствует. Адвокатская группа почти завершила все необходимые подготовительные действия для немедленного направления жалобы в Европейский суд по правам человека», – указал адвокат.