Ամերիաբանկի MyInvest հարթակն ուղիղ հասանելիություն է ստացել AMXTrader առևտրային համակարգին
Ամերիաբանկը դարձավ Հայաստանի առաջին բանկը, որն իր ներդրումային հաճախորդներին հնարավորություն է տալիս MyInvest հարթակի միջոցով ուղիղ հասանելիություն ունենալ Հայաստանի ֆոնդային բորսայի (AMX)՝ AMXTrader առևտրային համակարգին։ Այս նշանակալի իրադարձությունը նշանավորվեց բորսայական ավանդական զանգի հնչեցմամբ։
Նոր ինտեգրման շնորհիվ MyInvest-ի օգտատերերը կարող են իրենց բջջային հավելվածից ներկայացնել առքուվաճառքի հայտեր, որոնք ակնթարթորեն արտացոլվում են AMXTrader համակարգում։ MyInvest-ն Ամերիաբանկի ներդրումային հարթակն է, որը հասանելիություն է ապահովում միաժամանակ 30-ից ավելի միջազգային ֆինանսական շուկաների և 20,000-ից ավելի բաժնետոմսերի ու պարտատոմսերի: Այն բանկի հաճախորդներին հնարավորություն է ընձեռում իրականացնել բազմաթիվ գործարքներ այդ թվում պարտատոմսերի շուկայում, ցուցաբերել մեծ ակտիվություն և դրանով իսկ նպաստել բորսայի ակտիվության բարձրացմանը։
Այս նոր հնարավորությունն էապես արագացնում է գործարքների իրականացումը, բացառում է թղթային հանձնարարականների տրամադրման անհրաժեշտությունը և նվազեցնում է մարդկային գործոնով պայմանավորված սխալների ռիսկը։ Բացի տեխնիկական կատարելագործումից, նոր համագործակցությունը նպաստում է ներդրումային ծառայությունների որակի բարձրացմանը՝ ապահովելով ավելի հարմարավետ, արագ և ճշգրիտ գործիք ներդրումային գործարքների իրականացման համար։ Այն կարևոր քայլ է դեպի լիարժեք թվայնացված ներդրումային միջավայր, որտեղ ներդրողները կարող են վերահսկել իրենց պորտֆելը և կատարել գործարքներ իրական ժամանակում։ Նմանատիպ ինտեգրումները խթանում են կապիտալ շուկայի զարգացումը՝ այն դարձնելով ավելի մատչելի, թափանցիկ և արդյունավետ բոլոր մասնակիցների համար։
AMX-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը նշել է․ «Ուղիղ հասանելիությունն AMXTrader առևտրային հարթակին ստեղծում է նոր որակի փորձառություն՝ թե՛ ներդրողի, և թե՛ ֆինանսական կազմակերպության համար։ Մենք ողջունում ենք Ամերիաբանկի այս առաջադեմ քայլը, որը կարող է օրինակ ծառայել նաև այլ ընկերությունների համար։ Նմանատիպ համագործակցությունները խթանում են կապիտալի շուկայի զարգացումը՝ դարձնելով այն ավելի բաց, դինամիկ և արդյունավետ»։
Ամերիաբանկի արտարժութային և բրոքերային գործառնությունների գծով համատնօրեն Դիանա Հակոբյանն իր հերթին նշել է․ «Հայաստանի ֆոնդային բորսայի և Ամերիաբանկի այս նոր համագործակցությունը շրջադարձային է թե՛ Ամերիայի թվային ներդրումային ծառայությունների զարգացման, և թե՛ ընդհանրապես Հայաստանի կապիտալի շուկայի առաջխաղացման համար։ Արդյունքում ներդրողների համար ստեղծվում են որակապես նոր հնարավորություններ՝ ապահովելով գործարքների արագություն և հասանելիություն։ Մենք հավատում ենք, որ նմանատիպ թվայնացված լուծումները ոչ միայն բարձրացնում են ներդրումային մշակույթի մակարդակը, այլ նաև էական խթան են կապիտալի շուկայի ներուժի լիարժեք իրացման համար»։

Ameriabank has become the first bank in Armenia to offer its investment clients direct access to the Armenia Stock Exchange (AMX) trading system, AMXTrader, through the MyInvest platform. The integration was officially marked with the ceremonial ringing of the opening bell at AMX.
Through this new integration, MyInvest users can submit buy and sell orders directly from Ameriabank’s mobile app, which are instantly reflected in the AMXTrader system. MyInvest is an investment platform, integrated into Ameriabank’s bank’s mobile app, offering access to over 30 international financial markets and more than 20,000 stocks and bonds. The platform allows clients to execute a variety of transactions, including trading in the bond market, actively participate in capital market operations, and thereby contribute to increased exchange activity.
The integration significantly enhances transaction speed, removes the need for paper-based instructions, and reduces the risk of human error. Beyond technical upgrades, this partnership enhances the quality of investment services by offering a more convenient, faster, and secure tool for executing investment transactions. It is a major step toward a fully digitized investment ecosystem in Armenia where investors can monitor their portfolios and execute trades in real time. Integrations like this play a crucial role in developing the capital market, making it more accessible, transparent, and efficient for all participants.
Hayk Yeganyan, CEO of AMX, stated: “Direct access to the AMXTrader trading platform creates a next level of experience for both investors and financial institutions. We welcome Ameriabank’s progressive move, which can serve as an example for other companies. Collaborations like this are vital in accelerating the development of a more dynamic, transparent, and inclusive capital market.”
Diana Hakobyan, Co-Director of Ameriabank’s FX and Brokerage Operations, added:
“This new collaboration between the Armenia Stock Exchange and Ameriabank is a turning point not only for the development of Ameria’s digital investment services but also for advancing Armenia’s capital market as a whole. As a result, investors gain entirely new opportunities with faster and more accessible transactions. We believe that such digital solutions not only elevate the culture of investing but also serve as a powerful driver in unlocking the full potential of the capital market.”