Միջազգային սկանդալ՝ Հայաստանի շուրջ. ՀՀ վարչապետի մերձավոր օլիգարխը գողացված ադամանդ է ապօրինի ներմուծե՞լ Հայաստան
Այսօր ՌԴ իրավապահները աղմկահարույց հանցագործություն են բացահայտել՝ ձերբակալելով «Ալռոսա»-ից ադամանդներ գողացող հանցախմբի անդամների, որոնք գողացել և փորձել են մաքսանենգ ճանապարհով Հայաստան տեղափոխել մեծ քանակի ադամանդ։
ՌԴ ԱԴԾ-ն հայտնել է, որ գողացված ադամանդները Հայաստան են տեղափոխվել «ADM Diamond LLC» ընկերություն, որի շահառուն ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մերձավոր օլիգարխ, Ազգային ժողովի իշխող խմբակցության պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանն է՝ «Գռզո» մականունով։ ՀՀ վարչապետն անձամբ էր մասնակցել սկանդալի կենտրոնում հայտնված գործարանի բացմանը։
Հիշեցնենք, որ ապօրինի ճանապարհով Հայաստան ներմուծվող ադամանդի մասին առաջին անգամ փաստեր էր հրապարակել Սուրբ Աթոռում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը՝ 2021 թվականին։ Դեսպան Մինասյանը նշել էր, որ ապօրինի ճանապարհով Հայաստան է ներմուծվում մեծ քանակի ադամանդ, որը մակնշվում է որպես հայկական և արտահանվում։ Միքայել Մինասյանի հավաստմամբ՝ այդ ամենը տեղի է ունենում Նիկոլ Փաշինյանի անմիջական իմացությամբ և հովանավորությամբ։
«Ըստ պետական վիճակագրության՝ 2020 թվականի առաջին եռամսյակի դրությամբ Հայաստանում կար 20 միլիարդի ադամանդ։ Իսկ այդ քանակի ադամանդ մշակելու համար պետք է լինի ավելի քան 1400 աշխատող, այն դեպքում, երբ այդ ոլորտում Հայաստանում գրանցված է 400 աշխատող։ Հետևաբար, այդ քանակը անհնարին է անել եղած մարդկանցով։ Ավելացնեմ մի բան էլ, որ Հայաստանում դա անելու համար պետք կլինեն մեծ գործարաններ, այդ գործարանները պետք է սպառեն մեծ էլեկտրաէներգիա, հարկ տան 1400 հոգու համար։ Այդ ամենը չկա, կա միայն մի թիվ, որ Հայաստանից արտահանվել է 20 միլիարդի ադամանդ և ոսկի։ Այդ համակարգը ստեղծված է և ղեկավարվում է Նիկոլ Փաշինյանի և Նիկոլ Փաշինյանի ընտանիքի կողմից, որովհետև այդ մարդիկ Հայաստանի միջազգային հեղինակության հաշվին կազմակերպել են միջազգային մաֆիոզ ներմուծման և արտահանման համակարգ»,- նշել էր Մինասյանը։
Այս հայտարարությունից հետո Հայաստանի իշխանությունների կողմից Միքայել Մինասյանի և նրա ընտանիքի նկատմամբ իրականացվող քաղաքական հետապնդումներն ավելի կատաղի բնույթ ստացան։
Մինչդեռ այսօր, ավելի քան 1.7 միլիոն ռուբլու արժողությամբ ադամանդների հերթական խմբաքանակը գողանալու փորձի ժամանակ ՌԴ իրավապահները ձերբակալել են ադամանդները գողացող ընկերության աշխատակից Վալենտինա Մատյուշչենկովային, նրա որդի Ալեքսեյ Մատյուշչենկովին, որը միջնորդ է եղել, ինչպես նաև քարերը մաքսանենգ ճանապարհով տեղափոխող Արմեն Պետրոսյանին և Արման Սահակյանին։ Հարուցվել է քրեական գործ գողության և անօրինական շրջանառության հատկանիշներով։ Խուզարկությունների ընթացքում հանցախմբից առգրավվել են մոտ 200 հազար կարատ տեխնիկական ադամանդ, փող ու զարդեր։
2024 թվականի օգոստոսին էլ Հետաքննող լրագրողների «Հետք» պարբերականը գրել էր, որ 2023 թվականին Հայաստանից արտահանվել է աննախադեպ ծավալի՝ 29.1 տոննա կիսամշակ կամ անմշակ ոսկի։ Սա վերջնական մշակում չանցած ոսկին է, որն արտերկրում մշակվում է և զտվում։ Ոսկու գերակշիռ մասը՝ 71%-ը, արտահանվել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ ԱՄԷ։ Այս ոսկին Հայաստանը ներմուծում է Ռուսաստանից։ Արտահանված ոսկու ընդհանուր արժեքը կազմել է 1.8 միլիարդ դոլար, որը 2022 թվականի համեմատ 4.4 անգամ աճել է։ Արտահանման առաջին տասնյակի երկրորդ տեղում ադամանդն է։ Այստեղ ևս ծավալներն աննախադեպ են՝ մոտ 4.5 մլն կարատ, 593 մլն ԱՄՆ դոլար։
«Հետքի» հետաքննությունը ցույց է տվել, որ խոսքը մեծամասամբ Ռուսաստանից բերված ալմաստի մասին է, որն արտահանվում է չմշակված վիճակում՝ դեռևս ադամանդ չդարձած։ Այս բիզնեսում ներգրավված են հայ, ռուս և արաբ գործարարներ։ Հայկական կողմից ակտիվորեն աշխատում են Աբովյանում գտնվող ADM Diamonds գործարանը և նրանց գործընկերները։ Գործարանի անունը կապվում է ՔՊ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանի հետ։
Նշենք, որ Խաչատուր Սուքիասյանը հայաստանցի օլիգարխ է, որը նաև հանդիսանում է ՀՀ վարչապետի մերձավորը և նրա կուսակցության ցուցակով ընտրված պատգամավոր է։

Международный скандал вокруг Армении: близкий к премьеру олигарх незаконно ввез в Армению похищенные бриллианты?
16:17 23/06/2025
Сегодня правоохранительные органы РФ раскрыли громкое преступление, задержав членов преступной группы, похищавших бриллианты у «Алросы» и контрабандным путем переправлявших их в Армению.
Федеральная служба безопасности Российской Федерации сообщила, что похищенные алмазы поступали в Армению, в ООО «АДМ Даймонде» (ADM Diamond LLC), бенефициаром которого является  близкий к премьер-министру Армении Николу Пашиняну олигарх, депутат Национального Собрания от фракции правящей партии «Гражданский договор» Хачатур Сукиасян по прозвищу «Грзо».
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в Абовяне лично присутствовал на церемонии открытия ювелирного завода, оказавшегося в центре скандала.
Напомним, что впервые факты о незаконном ввозе бриллиантов в Армению были опубликованы бывшим послом Армении при Святом Престоле Микаэлом Минасяном 15 мая 2020 года. Посол Минасян отметил, что в Армению контрабандным путем завозится большое количество бриллиантов, которые маркируются как «армянские» и экспортируются по армянским квотам за рубеж без каких-либо таможенных выплат.
Как указал Микаэл Минасян, все это происходит с непосредственного ведома и под покровительством Никола Пашиняна.
«Согласно государственной статистике, в первом квартале 2020 года из Армении экспортировали бриллианты на сумму 20 миллиардов драмов. Для обработки такого количества бриллиантов нужно в среднем более 1400 специалистов. Но в Армении зарегистрировано не более 400 специалистов в этой сфере. То есть армянские мастера физически не могут обработать такое количество камней.
Добавлю еще одно: чтобы это сделать в Армении, нужны крупные предприятия, которые потребляют большой объем электроэнергии, платят налоги за 1400 человек и т.д.. Всего этого нет, есть только одна цифра: из Армении экспортировано бриллиантов и золота на 20 миллиардов.
Вся эта система создана и управляется Николом Пашиняном и его семьей, эти люди за счет международной репутации Армении организовали международную мафиозную систему импорта и экспорта», – отметил Минасян.
После этого заявления преследования в отношении Микаэла Минасяна и его семьи со стороны властей Армении приобрели более ожесточенный характер.
Между тем, сегодня при очередной попытке хищения партии алмазов на сумму более 1,7 миллиона рублей правоохранительные органы РФ задержали сотрудницу «Алросы» Валентину Матющенкову, ее сына Алексея Матющенкова, выступавшего посредником, а также Армена Петросяна и Армана Саакяна, занимавшихся контрабандой камней. Возбуждено уголовное дело по статьям о краже и незаконном обороте янтаря, нефрита или иных полудрагоценных камней, драгметаллов, драгоценных камней либо жемчуга. При обысках у них изъяли около 200 тысяч карат технического алмазного сырья, предназначенного для подмены качественного на более дешевое, а также деньги и дорогостоящие ювелирные украшения известных мировых брендов.
В августе 2024 года сайт журналистских расследований Hetq написал, что в 2023 году из Армении было экспортировано беспрецедентное количество – 29,1 тонны – полуобработанного и необработанного золота. Обработку золото проходит за рубежом. Подавляющая его часть – 71% – была экспортирована в Объединенные Арабские Эмираты. Золото Армения импортирует из России. Общая стоимость вывезенного драгметалла составила 1,8 млрд долларов, что в 4,4 раза превышает аналогичный показатель 2022 года.
Второе место в первой десятке по объему экспорта занимают бриллианты. В этом случае также объемы беспрецедентны – около 4,5 млн карат на общую сумму 593 млн долларов США. Расследование Hetq.am показало, что речь идет в основном об импортируемых из России алмазах, которые экспортируются в необработанном виде. В этом бизнесе участвуют армянские, российские и арабские предприниматели. С армянской стороны наиболее активную деятельность разворачивает завод ADM Diamonds в Абовяне и его партнеры. Это предприятие связывают с провластным депутатом парламента Армении Хачатуром Сукиасяном.
Отметим, что Хачатур Сукиасян – армянский олигарх, который также является близким к премьер-министру Армении и депутатом, избранным по списку его партии.