2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ աշխարհագրության միջազգային բաց օլիմպիադայից
ՀՀ դպրոցականները 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալ են նվաճել աշխարհագրության միջազգային բաց օլիմպիադայում, որն առցանց ձևաչափով առաջին անգամ անցկացրել է ՌԴ Լոմոնոսովի անվան Մոսկվայի պետական համալսարանի աշխարհագրության ֆակուլտետը:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, օլիմպիադային անցկացվել է հունիսի 20-23-ը, որին մասնակցել է 23 երկրի 107 աշակերտ: Յուրաքանչյուր երկիր կարող էր ներկայացնել 15-19 տարեկան աշակերտների մեկ թիմ, առավելագույնը՝ 6 հոգի։ Թիմերը ձևավորվել են իրենց երկրներում անցկացված աշխարհագրության մրցույթների հիման վրա։ Օլիմպիադան, որն անցկացվել է անգլերենով, բաղկացած էր երեք փուլից՝ տեսական, գործնական-քարտեզագրման և մուլտիմեդիա-թեստային։
Հայաստանի 6 հոգանոց թիմը ներկայացրել են «Քվանտ» վարժարանի 5 և Ա․Շահինյանի անվան ֆիզմաթ հատուկ դպրոցի 1 աշակերտներ: Նրանք արժանացել են 2 արծաթե և 3 բրոնզե մեդալների:
Արծաթե մեդալի են արժանացել.
Անտոնյան Հայկ - Քվանտ վարժարան, 12-րդ դասարան
Սաթի Հայրապետյան - Քվանտ վարժարան, 12-րդ դասարան
Բրոնզե մեդալի են արժանացել.
Խաչատրյան Սամվել - Ա․ Շահինյանի անվան ֆիզմաթ դպրոց, 10-րդ դասարան
Հարությունյան Էրիկա - Քվանտ վարժարան, 11-րդ դասարան
Պողոսյան Նարե - Քվանտ վարժարան, 12-րդ դասարան
Թիմը ղեկավարել է աշխարհագրության հանրապետական օլիմպիադայի հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Ասատրյանը (ՀՀ ԳԱԱ, Քվանտ վարժարան)։

Armenian high school students have earned 2 silver and 3 bronze medals at the Open International Geography Olympiad, held online for the first time by Lomonosov Moscow State University’s Faculty of Geography.
The Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports reports that the competition took place from June 20 to 23, bringing together 107 participants from 23 countries. Each country could submit a team of up to six students, aged 15–19, selected through national contests. The Olympiad featured three rounds: theoretical, practical-mapping and multimedia-testing, all conducted in English.
Armenia’s six-member team included five students from Quantum College and one from Artashes Shahinyan Physics and Mathematics School. Silver medals went to Hayk Antonyan and Sati Hayrapetyan (both from Quantum, 12th grade). Bronze medals were awarded to Samvel Khachatryan (PhysMath School, 10th grade), Erika Harutyunyan (Quantum, 11th grade) and Nare Poghosyan (Quantum, 12th grade).
The team was led by Vardan Asatryan, head of Armenia’s National Geography Olympiad Committee. Organizational support for Armenia’s participation was provided by Quantum College.