Մենք շահագրգռված ենք, որ Հայաստանում պահպանվի օրենքը և երկիրը լինի բարգավաճ. Պեսկով
Ռուսաստանը շահագրգռված է, որ Հայաստանը լինի բարգավաճ և բարեկամական երկիր, բայց երկրի ներսում տիրող իրավիճակը նրա ներքին գործն է։ «ՌԻԱ նովոստի»-ի փոխանցմամբ, ասել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Սա, անշուշտ, Հայաստանի ներքին գործն է։ Իհարկե, մենք շահագրգռված ենք, որ Հայաստանում պահպանվի օրենքն ու կարգը, և որպեսզի Հայաստանը լինի բարգավաճ, կայուն երկիր, Ռուսաստանին բարեկամ»,-լրագրողներին ասել է Պեսկովը՝ պատասխանելով Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանում հեղաշրջման փորձը կանխելու մասին հայտարարության վերաբերյալ Կրեմլի արձագանքի մասին հարցին։
Երեքշաբթի օրը Փաշինյանը, հղում անելով civic.am առցանց ռեսուրսի հրապարակմանը, հայտարարել է երկրում հեղաշրջում իրականացնելու ընդդիմության որոշակի ծրագրի գոյության մասին։ Ընդդիմադիր գործիչները ծաղրել են այս հայտարարությունը և հրապարակված «ծրագիրը» անվանել կեղծ։

Russia says it wants rule of law in Armenia amid reports of foiled coup plot
Russian Presidential Spokesman Dmitry Peskov has emphasized that the statement by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan regarding the prevention of an attempted coup is an internal matter for Yerevan, TASS reports.
When asked about Moscow’s reaction to the recent events and the rising tensions in Armenia, Peskov reiterated, "This, of course, is an internal affair of Armenia. We are interested in the preservation of law and order within the country, ensuring that Armenia remains prosperous, stable and friendly toward Russia."
Earlier, Pashinyan stated that law enforcement agencies had prevented a plan by what he described as "criminal oligarchic clergy" to destabilize the situation in Armenia and seize power.