Սամվել Կարապետյանը՝ ՔԿՀ-ից. Ամեն տեղ ու ամեն օր ինքնիշխանության մասին գոռալով՝ մեր երկիրը վերածեցին ուրիշների ինքնիշխանությունն ամրապնդելու գործիքի
Հայտնի գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանը, որը գտնվում է կալանքի տակ, իր փաստաբանական թիմի միջոցով հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ներկայացնելով «Ինչ հաջողվեց ներկա իշխանություններին» թեմայի 7-րդ մասը.
«Մեր փոքր, բայց ֆանտաստիկ երկիրը դարձրեցին գեոպոլիտիկ պայքարի կենտրոն: Գտնվելով թշնամական երկրների շրջափակման մեջ, ցուցադրելով բացառիկ քաղաքական տհասություն՝ շատ արագ փորձեցին ազատվել Ռուսաստանից: Ձգտելով դրան՝ երկիրը տարան բոլոր ուղղություններով, բոլոր փորձություններով, միայն թե «մրմռացնեն» գլխավոր դաշնակցին: Սկսեցին գոռալ Եվրոպայի Միություն՝ առանց հասկանալու որ մեզ այնտեղ չէին ու չեն սպասում:
Նույնիսկ որպես հնարավոր տարբերակ դիտարկեցին մեր երկրի վիլայեթացման սցենարը՝ չհասկանալով, որ անգամ դա պատրաստ չեն իրենց տալու: Խաղաղություն մուրալով՝ ստանում են ամենօրյա զիջումների պարտադրանք, իբր բանակցային, բայց ավելի դաժան նորանոր պայմաններ, քանի որ դիմացինի ախորժակը նույն Արցախի սցենարը Հայաստանի վրա կիրառելն է, մեր Հայաստանն իրենց վերաբնակեցման վայր դարձնելն է: Այդ ամենի պայմաններում մենք ունենալու ենք աշխարհով մեկ սփռված ևս 3 մլն փախստական:
Այս իրավիճակին զուգահեռ՝ գլխավոր դաշնակցի մոտ սուրհանդակ են ուղարկում և փորձում համոզել, որ պատրաստ են ցանկացած ստորացման, միայն թե նա հավատա, որ իրենք նրա համար յուրային են: Խաղերի մեջ մտնելու փորձեր են անում ու չեն հասկանում այդ երկրի մարդկային որակները. այն, որ նրա համար ոչ թե դաշնակից երկրի ղեկավարների կեցվածքը կամ դիրքորոշումներն են կարևոր, այլ վստահելիությունը, կանխատեսելիությունը և ազնվությունը:
Այսօր մեզ նման երկրների գլխավոր առավելությունը կարող է լինել իր սեփական շահերը պաշտպանող, ազնիվ ու վստահելի գործընկերոջ կարգավիճակը, իսկ դրա բացակայությունը, բերեց մեր երկրի ինքնիշխանության ոչ թե ամրապնդմանը, այլ թուլացմանը: Ամեն տեղ ու ամեն օր ինքնիշխանության մասին գոռալով՝ մեր երկիրը վերածեցին ուրիշների ինքնիշխանությունն ամրապնդելու գործիքի:
Մենք միասին, մեր ուժերով վերականգնելու ենք մեր ինքնիշխանությունը, վերադարձնելու ենք վստահելի դաշնակցի մեր համբավը։

Самвел Карапетян: Власти Армении превратили республику в эпицентр геополитического противостояния
Власти Армении превратили республику в эпицентр геополитического противостояния, заявил арестованный в Армении на 2 месяца российский бизнесмен армянского происхождения Самвел Карапетян.
В очередном письме Самвела Карапетяна из следственного изолятора Службы нацбезопасности Армении (УИУ «Ереван-Центр», распространенном командой его адвокатов, говорится:
«Что удалось нынешним властям?
Нашу маленькую, но фантастическую страну они превратили в эпицентр геополитического противостояния. Находясь в окружении враждебных государств и демонстрируя исключительную политическую недальновидность, они стремительно поспешили избавиться от России. В этом порыве они бросили страну во все стороны, подвергнув ее множеству испытаний — лишь бы досадить главному союзнику. Начали громко взывать к Европейскому союзу, не осознавая, что нас там не ждали и не ждут. В качестве альтернативы даже рассматривали сценарий превращения страны в вилайет, не понимая, что даже этого им никто не собирается предложить.
Выклянчивая мир, они взамен получают ежедневные уступки и все более жесткие, унизительные условия на переговорах, ведь аппетит другой стороны — реализовать с Арменией тот же сценарий, что и с Арцахом, превратить нашу Родину в место для переселения. В результате этого мы рискуем получить ещё 3 миллиона новых беженцев, рассеянных по всему миру.
Параллельно с этим, посылая гонцов к главному союзнику, они пытаются убедить его в своей готовности на любые унижения лишь бы поверили, что они «свои». Пытаясь участвовать в этих играх, они совершенно не понимают человеческий потенциал той страны и того, что ей важны не образ и позиции руководителей, а надежность, предсказуемость и честность.
Сегодня для таких стран, как наша, главным преимуществом может быть статус честного и надежного партнера, который отстаивает собственные интересы. Отсутствие этого привело не к укреплению, а к ослаблению нашей государственности.
Громко провозглашая суверенитет на каждом шагу, они превратили нашу страну в инструмент утверждения чужого суверенитета.
Но мы вместе, своими силами, восстановим нашу независимость и вернем репутацию надежного союзника.
Будем бороться!»
Ереванский суд арестовал 18 июня на два месяца президента и основателя группы компаний «Ташир» Самвела Карапетяна. Ему инкриминируются публичные призывы к захвату власти. Бизнесмен вину не признает.