Ավելի լավ է պարոն Լավրովը չխառնվի Հայաստանի ներքին գործերին. Արարատ Միրզոյան
«Հպանցիկ հասցրեցի ծանոթանալ սիրելի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի մեկնաբանությանը: Ուզում եմ ասել, որ պարոն Լավրովի տեղեկությունը ճիշտ և ամբողջական չէ»,-Երևանում ԵՄ բարձ ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ համատեղ ասուլիսին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ մեկնաբանելով ՌԴ ԱԳ նախարարար Սերգեյ Լավրովի հայտարարությունը Հայ Առաքելական եկեղեցու շուրջ տեղի ունեցողի  վեաբերյալ։
«Եթե չեմ սխալվում պարոն Լավրովն օգտագործել էր «իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ ձևակերպումը»: Կրկին, պարոն Լավրովի տեղեկատվությունը չի համապատասխանում իրականությանը, Հայաստանում չկա «իշխանությունների պայքար եկեղեցու դեմ»: Այն,  ինչ նկատի ունի պարոն Լավրովը, հավանաբար, վերաբերվում է եկեղեցական մի քանի գործիչների կողմից Հայաստանի քաղաքականությանը խառնվելուն, քաղաքական գործընթացներին մասնակցելուն:
Համաձայն մեր իրավապահ մարմինների, քաղաքական գործընթացներին մասնակցելու ցանկությունը ոչ իրավական ձևով է եղել,  այն է՝ ապօրինի հեղաշրջման փորձերին մասնակցելը կամ նախաձեռնելը:
Կրկին ուզում եմ ընդգծել՝ սա իրավական պրոցես է և Հայաստանի ներքին գործն է, և պարոն Լավրովն ավելի լավ է չխառնվի Հայաստանի  ներքին գործերին, ներքին քաղաքականությանը:
Կուզեի օգտվել առիթից և կոչ անել պարոն Լավրովի ռուսական խորհրդարանական գործընկերներին, մեդիագործընկերներին, ես կարծում եմ՝ Ռուսատանի պաշտոնյաները, խորհրդարանականները և մեդիափորձագետները պետք է մեծ հարգանքով վերաբերվեն Հայաստանի  ինքնիշխանությանը և այլևս երբեք իրենց թույլ չտան խանռվել մեր ներքին գործերին»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Арарат Мирзоян: Лаврову лучше не вмешиваться во внутренние дела и политику Армении
«Успел бегло ознакомился с комментарием моего уважаемого коллеги Сергея Лаврова. Хочу отметить, что информация, которой располагает господин Лавров, неполная и не соответствует действительности», – заявил министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции в Ереване с заместителем председателя Европейской комиссии, Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каей Каллас, коснувшись заявления главы МИД России С.Лаврова  о нападках на Армянскую Апостольскую церковь.
«Если я не ошибаюсь, господин Лавров использовал формулировку “борьба властей против церкви”. Повторюсь: информация господина Лаврова не соответствует действительности. В Армении нет „борьбы властей против церкви”. То, что, вероятно, имеет в виду господин Лавров, касается вмешательства нескольких церковных деятелей в политику Армении, их участия в политических процессах», – сказал Мирзоян, добавив:
«По информации наших правоохранительных органов, это их желание участвовать в политических процессах было в форме, не соответствующей закону, речь идет об участии или инициировании попыток незаконного переворота.
Хочу еще раз подчеркнуть: это правовой процесс и внутреннее дело Армении, и господину Лаврову лучше не вмешиваться во внутренние дела и политику нашей страны».
«Пользуясь случаем, хотел бы обратиться также к российским парламентским коллегам господина Лаврова, представителям СМИ.  Считаю, что должностные лица, депутаты и медиаэксперты России должны относиться с глубоким уважением к суверенитету Армении и больше никогда не позволять себе вмешательства во внутренние дела нашей страны», – подчеркнул Мирзоян.