Արարատի մարզում սպասվում է բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ
«Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ը զգուշացնում է, որ հունիսի 30-ին և հուլիսի 1-ին Արարատի մարզում սպասվում է բարձր կարգի հրդեհավտանգ իրավիճակ։
«Հարգելի՛ քաղաքացիներ, հնարավոր հրդեհներից և դրանց անկանխատեսելի հետևանքներից խուսափելու համար հորդորում ենք խստորեն հետևել հակահրդեհային նորմերի պահպանմանը։
Հիշեցնում ենք, որ անտառային տարածքներում արգելվում է.
Կրակ վառել
Վառվող լուցկի կամ ծխախոտի մնացորդ գցել
Յուղերով կամ բենզինով ներծծված լաթեր թողնել
Ներքին այրման շարժիչների աշխատանքի ժամանակ մեքենան վառելիքով լիցքավորել, ինչպես նաև ծխել լիցքավորվող մեքենաների մոտ:
Խարույկ թույլատրվում է վառել միայն դրանց համար նախատեսված վայրերում և վերջում հանգցնել այն»,- զգուշացնում են Շրջակա միջավայրի նախարարությունից։

Предупреждение для жителей Армении: 30 июня и 1 июля – дни высокой пожарной опасности
30 июня и 1 июля в Араратской области Армении ожидается пожароопасная ситуация высокого уровня, предупреждает ГНКО «Центр гидрометеорологии и мониторинга» министерства окружающей среды РА.
«Уважаемые граждане, во избежание возможных пожаров и их непредсказуемых последствий призываем строго соблюдать нормы пожарной безопасности.
Напоминаем, что в лесных зонах запрещается:
• Разводить костры
• Бросать горящие спички или окурки
• Оставлять тряпки, пропитанные маслом или бензином
• Заправлять машину топливом при работающем двигателе внутреннего сгорания, а также курить возле заправляемых автомобилей.
Разводить костры допускается только в специально отведенных местах, и в конце обязательно их нужно тушить», – предупреждает министерство окружающей среды.