Ռուսաստանը շահագրգռված է Հայաստանի հետ բարեկամական հարաբերություններով. Դմիտրի Մասյուկ
Մոսկվան շահագրգռված է պահպանել բարեկամական հարաբերություններ Երևանի հետ՝ Հայաստանում խաղաղությունն ու օրենքը պահպանելու համար։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի փոխտնօրեն Դմիտրի Մասյուկը։
«Մենք շահագրգռված ենք պահպանել բարեկամական հարաբերություններ Հայաստանի հետ՝ այս երկրում օրենքն ու կարգը պահպանելու համար»,-ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ, «Մաշուկ» գիտելիքների կենտրոնում Գորչակովի հիմնադրամի «Կովկասյան երկխոսություն» գիտակրթական ծրագրի բացման ժամանակ ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանը կարծում է, որ «հանրապետությունում առկա քաղաքական անկայունության շրջանը, այդ թվում՝ պետական ​​հեղաշրջման փորձը կանխելու մասին ՀՀ վարչապետի վերջին հայտարարությունները, Հայաստանի ներքին գործն է»։
Ավելի վաղ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ իրավապահ մարմինները կանխել են «քրեաօլիգարխիկ հոգևորականության» կողմից ՀՀ-ում իրավիճակը անկայունացնելու և իշխանությունը զավթելու ծրագիրը։

Дмитрий Масюк: Россия заинтересована в дружественных отношениях с Арменией
Москва заинтересована в сохранении дружественных отношений с Ереваном для сохранения спокойствия и законности в Армении. Как передает ТАСС, об этом заявил заместитель директора четвертого департамента стран СНГ МИД РФ Дмитрий Масюк.
"Заинтересованы в сохранении дружественных отношений с [Арменией] для поддержания законности и спокойствия в этой стране", - сказал он на открытии научно-образовательной программы Фонда Горчакова "Кавказский диалог" в центре знаний "Машук".
По его словам, Россия считает, что "переживаемый республикой период политической турбулентности, в том числе и недавние заявления армянского премьера о предотвращении попытки госпереворота, - это внутреннее дело Армении".