«Խլելը նորաձև է». Իշխանության նախաձեռնած օպերացիան բազմերանգ դրսևորումներ է ստանում
«Իշխանության նախաձեռնած «Խլելը նորաձև է» օպերացիան բազմերանգ դրսևորումներ է ստանում, որով փորձ է արվում և՛ հաշվեհարդար տեսնել քաղաքական ընդդիմախոսների նկատմամբ և՛ իշխանությունն օգտագործել ուրիշի ստեղծածի հաշվին նեղ խմբային շահեր կարգավորելու համար»,-ԱԺ-ում անդրադառնալով ՀԷՑ-ի պետականացման նաագծին՝ հայտարարեց ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա ընդգծեց, թեև օրվա թնջուկի կենտրոնում ՀԷՑ-ի շուրջ ստեղծված իրավիճակն է, սակայն ակնհայտորեն այս ամենն ուղիղ կապ ունի իշխանության՝ Մայր Աթոռի դեմ հրահրած անարժանապատիվ պատերազմին և նրա սատարման դիրքերից հանդես եկողներին:
«Ավելին՝ սա միայն Սամվել Կարապետյանին վերաբերվող հարց չէ, այստեղ Կարապետյանի ֆիգուրը որպես անվիճելի հեղինակություն առաջին պլան է բերվում մյուսներին ազդանշան ուղարկելու առ այն, որ իշխանությունն իր կառուցած բռնատիրությունը պաշտպանելու ճանապարհին մարդկանց ունեզրկելու, ազատությունից զրկելու կամ բռնություն գործադրելուց հետ չի կանգնի»,-ասաց ընդդիմադիր գործիչը։
Տիգրան Աբրահամյանն ընդգծեց՝ իշխանությունը փորձում է երկիրը, հազարամյակներով ստեղծվածն ու երկրի կենսունակությունն ապահովող ինստիտուտները` Մայր Աթոռից մինչև ազգային արժեքներ, զրոյացնել ու ճանապարհ բացել փլատակների վրա հավերժ իշխելու իր գաղափարների համար:
«Այս ճանապարհին իշխանությունը շարժվում է այնպես, ինչն իր մոտ ամենալավն է ստացվում՝ հասարակության ներսում թշնամություն սերմանում, ներհասարակական բևեռացման խորացում, որտեղ բոլորը բոլորի դեմ են գործում: Իշխանության համար կա մեկ գերագույն նպատակ՝ որքան հնարավոր է երկար պահել իշխանությունը, իսկ դրա ճանապարհին, այսպես կոչված, ցանկացած խոչընդոտ՝ քաղաքական ընդդիմախոսությունից մինչև հանրային բողոքի ցանկացած դրսևորում, բոլոր միջոցներով ճնշվելու է: Ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության մասին ամենաշատը խոսող կառավարությունը երկիրը վերածել է բռնատիրության, որտեղ մարդկանց առաջարկվում է կա՛մ ենթարկվել իշխանության գծած խաղի կանոններին կա՛մ ազատազրկվել կա՛մ պարզապես թողնել երկիրն ու հեռանալ»,-խոսքն ամփոփեց Տիգրան Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Инициированная властью операция «Отнимать – модно» получает все новые проявления
«Инициированная властью операция “Отнимать – модно” (отсылка к инициативе “Учиться – модно”, запущенной фондом “Мой шаг” супруги Никола Пашиняна – Анны Акопян. – ред.) получает все новые проявления», – заявил секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян, коснувшись проекта национализации компании «Электрические сети Армении», которая принадлежит группе компаний «Ташир» Самвела Карапетяна.
По его словам, предпринимается попытка как расправиться с политическими оппонентами, так и с использованием рычагов власти обеспечить интересы узкой группы лиц за счет созданного другими.
Он подчеркнул: хотя в центре внимания сегодня – ситуация вокруг ЭСА, однако все происходящее напрямую связано с недостойной войной, развязанной властями Армении против Первопрестольного Святого Эчмиадзина, а также против тех, кто выступает в поддержку церкви.
«Более того, речь здесь идет не только о Самвеле Карапетяне. Его фигура, как безусловно авторитетная, выдвигается на передний план лишь для того, чтобы послать месседж остальным: на пути защиты построенной диктатуры власти не остановятся ни перед экспроприацией собственности людей, ни перед лишением их свободы, ни перед применением насилия», – указал оппозиционный депутат.
Тигран Абрамян отметил, что власть стремится обнулить все – страну, созданное веками, институты, обеспечивающие жизнеспособность государства институты – от Первопрестольного Святого Эчмиадзина до национальных ценностей, чтобы проложить путь реализации своей идеи вечного господства на руинах.
«На этом пути власти действуют так, как умеют лучше всего: они сеют вражду, углубляют поляризацию внутри общества, где все против всех. У власти есть лишь одна высшая цель – как можно дольше удержаться у руля. А на этом пути любая т.н. помеха – от политической критики до любого проявления общественного недовольства – будет подавлена всеми доступными средствами. Правительство, которое больше всех говорит о демократии, правах человека и верховенстве закона, превратило страну в диктатуру, где людям предлагается либо подчиниться правилам игры, установленным властью, либо лишиться свободы, либо просто покинуть страну», – резюмировал Тигран Абрамян.