Սասունյան. Փաշինյանն ընդօրինակում է Թալեաթին և Ստալինին հայ հոգևորականներին հալածելու հարցում
Ամեն անցնող օրվա հետ Հայաստանն ավելի է գլորվում դեպի բռնապետություն: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից Ամենայն հայոց կաթողիկոսի և այլ բարձրաստիճան հոգևորականների հասցեին օգտագործված գռեհիկ, նույնիսկ պոռնոգրաֆիկ բառապաշարը բացարձակապես անհարիր է կառավարության ղեկավարին: Ֆեյսբուքը վերջերս ջնջել է նրա գրառումներից մեկը վիրավորական լեզվի պատճառով, ըստ «Ազատություն» ռադիոկայանի:
Վարչապետը բանտարկել է տասնյակ քաղաքական հակառակորդների, ինչպես նաև երկու արքեպիսկոպոսների, և իր անվտանգության ուժերին ուղարկել է գրոհելու Էջմիածնում գտնվող Հայոց եկեղեցու Վեհարանը։
Փաշինյանի կողմից օրենքի չարաշահումը ցույց տալու համար նկատի ունեցեք նրա քաղաքական դրդապատճառներով հրամանը՝ ձերբակալելու և բանտարկելու Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանին։ Արքեպիսկոպոսը վարչապետի ամենաուժեղ քննադատներից մեկն է եղել։ 2023 թվականի սեպտեմբերի 26-ին հարցազրույցի ժամանակ Աջապահյանը «ռազմական հեղաշրջման» կոչ էր արել Փաշինյանին տապալելու համար, ինչը ոմանք կարող էին մեկնաբանել որպես Հայաստանի օրենսդրության խախտում։ Սակայն, ամիսներ տևած հետաքննությունից հետո, գլխավոր դատախազությունը 2024 թվականի ապրիլի 30-ին պաշտոնական նամակ է  հրապարակել՝ չգտնելով որևէ իրավական հիմք արքեպիսկոպոսին հանցագործության մեջ մեղադրելու համար։ Նորմալ երկրում դա կլիներ պատմության ավարտը, բայց ոչ Հայաստանում։
Անցյալ շաբաթ, դատական համակարգին վարչապետի անօրինական միջամտությունից հետո, դատարանն արքեպիսկոպոսի ձերբակալման հրաման տվեց նախկինում օրինական համարվող արտահայտությունների համար: Այլախոհությունը լռեցնելու իր հուսահատ փորձով Փաշինյանն այժմ հայտարարել է, որ արքեպիսկոպոսը խախտել է օրենքը և հրամայել է ոստիկանությանը ձերբակալել նրան: Չնայած վարչապետն անընդհատ պարծենում է, որ Հայաստանը ժողովրդավարական երկիր է, նրա գործողությունները բացահայտում են դրա բռնապետական միտումը: Նա նաև կոպտորեն խախտում է եկեղեցու և պետության սահմանադրական բաժանումը: Կաթողիկոսի կուսակրոնությունը եկեղեցական ներքին հարց է, որը վարչապետի գործը չէ:
Միևնույն ժամանակ, Փաշինյանի ֆեյսբուքյան բարբաջանքները պարունակում են գռեհիկ և պոռնոգրաֆիկ նախատինքներ, ինչպիսիք են կաթողիկոսին և նրա խոսնակին իր գրասենյակ հրավիրելը իր սեռական օրգանները դիտելու՝ ապացուցելու համար, որ ինքը թլպատված չէ: Այս գրառումները լուրջ հարցեր են առաջացնում վարչապետի հոգեկան կայունության վերաբերյալ: Մեկ այլ արտառոց գրառման մեջ նա առաջարկել է, որ հուլիսի 1-ից 5-ը զերծ կմնա հայհոյանքներից կամ անձնական հարձակումներից՝ անցնելով «քաղաքակիրթ և հարգալից բանավեճի, որը հիմնված է միայն ստուգված փաստերի վրա»: Այս խոստովանությունը հակասում է քրիստոնեական արժեքներին հավատարիմ լինելու նրա ինքնահռչակ պատկերացմանը, հատկապես այն պատճառով, որ սա նույն մարդն է, որը պոռնոգրաֆիկ գիրք է գրել՝ «Երկրի հայառակ կողմը» վերնագրով:
Հուսահատորեն ձգտելով պահպանել իշխանությունը հաջորդ տարվա խորհրդարանական ընտրություններից հետո՝ Փաշինյանն օգտագործում է բոլոր միջոցները՝ օրինական կամ անօրինական, իր հակառակորդներին՝ թե հոգևորականներին, թե քաղաքական գործիչներին լռեցնելու համար։ Քանի որ Գարեգին Երկրորդ կաթողիկոսը կոչ էր արել նրան հրաժարական տալ, վարչապետն այժմ նպատակ ունի նրան փոխարինել ավելի հնազանդ եկեղեցական առաջնորդով։ Նա դիմում է նման տհաճ մարտավարության, քանի որ նրա վարկանիշը յոթ տարի առաջվա 80 տոկոսից կտրուկ անկում է ապրել մինչև այսօրվա 8 տոկոսը, ինչը ենթադրում է, որ հնարավոր է, նա չկարողանա պահպանել իր աթոռը 2026 թվականի ընտրություններից հետո։
Որպես ներքին սպառնալիք, որն ավելի վտանգավոր է, քան ցանկացած արտաքին թշնամի, Փաշինյանը բազմիցս զիջումներ է արել Ադրբեջանին և Թուրքիային, որոնք վտանգում են Հայաստանի ապագան։ Ցավոք, նա գնում է օսմանյան սուլթանների, ռուսական ցարերի և խորհրդային կոմիսարների հետքերով։
Բոլորը գիտեն Օսմանյան կայսրության կողմից Արևմտյան Հայաստանում և Կիլիկիայում հայերի նկատմամբ իրականացված համակարգված հալածանքների և կոտորածների մասին, որոնց գագաթնակետը դարձավ 1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությունը, որն սկսվեց Ստամբուլի հայ վերնախավի մահապատժով և հազարավոր հայ հոգևորականների սպանդով։
Ահա ռուսական ցարերի և խորհրդային ղեկավարների կողմից Հայ Առաքելական Եկեղեցու և նրա հոգևորականության վրա  հարձակումների համառոտ ցանկը.
- 1804 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ռուսական զորքերը թալանեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը՝ վերադառնալով 1805 թվականի ապրիլին՝ երկրորդ թալանի համար։
- 1827 թվականի հոկտեմբերի 1-ին ռուս զորավար Իվան Պասկևիչը հալածեց կաթողիկոս Ներսես Աշտարակեցուն։
- 1836 թվականի մարտի 11-ին Նիկոլայ Առաջին ցարը սահմանափակումներ դրեց Հայ եկեղեցու ինքնավարության վրա։
- 1903 թվականի հունիսի 12-ին Նիկոլայ Երկրորդ ցարը հրամայեց բռնագրավել եկեղեցու ունեցվածքը: Երկու տարվա հայկական բողոքներից և դիմադրությունից հետո ցարը 1905 թվականին չեղյալ հայտարարեց իր հրամանագիրը:
- 1938 թվականի ապրիլի 6-ին խորհրդային գործակալները խեղդամահ արեցին կաթողիկոս Խորեն Ա-ին Վեհարանի իր կեցավայրում։ Տասնյակ հայ հոգևորականներ մահապատժի ենթարկվեցին։
Չնայած Օսմանյան և Խորհրդային կայսրությունները վերացան, Հայոց եկեղեցին գոյատևում է։ Ողբերգությունն այն է, որ այսօր Հայոց պետությունն է դարձել կեղեքիչ։
Անցյալ շաբաթ Փաշինյանը հարյուրավոր ոստիկաններ և դիմակավորված ազգային անվտանգության գործակալներ տեղակայեց կաթողիկոսարանի սրբավայրում, սակայն նրանք նահանջեցին հավատացյալների հետ բախումներից հետո։ Բարեբախտաբար ոչ մի կողմից կրակոց չարձակվեց, հակառակ դեպքում կարող էր սկսվել արյունահեղություն կամ քաղաքացիական պատերազմ։
Այժմ, երբ Գարեգին Երկրորդը մերժում է կատարել Փաշինյանի հրաժարականի հրամանը, վարչապետը կարող է անվտանգության ուժեր ուղարկել Էջմիածին՝ Նորին Սրբությանը ձերբակալելու համար, մի քայլ, որը կառաջացնի համայն հայության և ամբողջ քրիստոնեական աշխարհի, այդ թվում՝ Վատիկանի և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդի բողոքը: Սա սարսափելի բիծ կթողնի աշխարհի առաջին քրիստոնյա ազգի ժառանգության վրա:
Հայաստանի առջև ծառացած գոյաբանական սպառնալիքները լուծել փորձելու փոխարեն, Փաշինյանը զբաղված է Ֆեյսբուքում գռեհիկ գրառումներ անելով և Հայոց եկեղեցու ու հոգևորականության վրա հարձակվելով: Այդ նա՛ պետք է հրաժարական տա, այլ ոչ թե Կաթողիկոսը:

Pashinyan is emulating Talaat and Stalin in persecuting the Armenian clergy
With each passing day, Armenia is sliding further into dictatorship. The vulgar, even pornographic, language Prime Minister Nikol Pashinyan has used against the Catholicos of All Armenians and other senior clergy is utterly unbecoming of a head of government. Facebook recently deleted one of his posts for its offensive language, according to Radio Free Europe/Radio Liberty.
The Prime Minister has jailed dozens of political opponents as well as two archbishops, and sent his security forces to storm the Armenian Church’s headquarters in Etchmiadzin.
To demonstrate Pashinyan’s abuse of the law, consider his politically motivated order to arrest and imprison Archbishop Mikael Ajapahyan, the Primate of the Diocese of Shirak. The Archbishop has been one of the Prime Minister’s most vocal critics. On Sept. 26, 2023, during an interview, Ajapahyan called for “a military revolution” to overthrow Pashinyan, which some might interpret as a violation of Armenian law. However, after a months-long investigation, the Prosecutor General’s Office issued an official letter on April 30, 2024, finding no legal basis to charge the Archbishop with a crime. In a normal country, that should have been the end of the story, but not in Armenia.
Last week, following the Prime Minister’s illegal interference in the judiciary, a court issued a warrant for the Archbishop’s arrest for remarks previously deemed lawful. In his desperate attempt to silence dissent, Pashinyan has now declared that the Archbishop did violate the law, ordering police to arrest him. Although the Prime Minister constantly boasts that Armenia is a democracy, his actions expose its drift toward dictatorship. He is also flagrantly violating the constitutional separation of church and state. The celibacy of the Catholicos is an internal church matter, which is none of the Prime Minister’s business.
Meanwhile, Pashinyan’s grotesque Facebook rants have included vulgar and pornographic taunts, such as inviting the Catholicos and his spokesman to his office to view his genitals to prove he is not circumcised. These posts raise serious questions about the Prime Minister’s mental stability. In another puzzling posting, he suggested that from July 1 to 5, he would refrain from using swear words or personal attacks, shifting to “civilized and respectful debate, based only on verified facts.” This admission contradicts his self-proclaimed image of adherence to Christian values, particularly since he is the same man who has written a pornographic book, titled: “The Other Side of the Earth.”
Desperate to cling to power after next year’s parliamentary elections, Pashinyan is using every means, legal or illegal, to silence his opponents, whether clerics or politicians. Since Catholicos Karekin II had called for his resignation, the Prime Minister now aims to replace him with a more compliant church leader. He is resorting to such unsavory tactics since his ratings have plummeted from 80% seven years ago to 8% today, suggesting that he may not be able to retain his seat after the 2026 elections.
As an internal threat far more perilous than any external enemy, Pashinyan has made repeated concessions to Azerbaijan and Turkey that jeopardize Armenia’s future. Regrettably, he is following in the footsteps of Ottoman Sultans, Russian Czars and Soviet commissars.
Everyone knows the Ottoman Empire’s systematic persecutions and massacres of Armenians in Western Armenia and Cilicia, culminating in the Armenian Genocide of 1915, which began with the execution of Istanbul’s Armenian elite, and the butchering of thousands of Armenian clergymen.
Here is a brief list of Russian Czars’ and Soviet leaders’ attacks on the Armenian Apostolic Church and its clergy:
— On September 2, 1804, Russian troops plundered the Mother See of Holy Etchmiadzin, returning in April 1805 for a second looting.
— On October 1, 1827, Russian General Ivan Paskevich persecuted Catholicos Nerses Ashtaraketsi.
— On March 11, 1836, Czar Nicholas I imposed restrictions on the Armenian Church’s autonomy.
— On June 12, 1903, Czar Nicholas II ordered the confiscation of Church’s properties. After two years of Armenian protests and resistance, the Czar reversed his decree in 1905.
— On April 6, 1938, Soviet agents strangled Catholicos Khoren I in his apartment in the Veharan. Dozens of Armenian clergymen were executed.
Though the Ottoman and Soviet empires have vanished, the Armenian Church endures. The tragedy is that today, the Armenian state has become the oppressor.
Last week, Pashinyan deployed hundreds of policemen and masked national security agents to the holy grounds of the Catholicosate, only to withdraw after confrontations with worshippers. We were fortunate that no shots were fired from either side, otherwise, a bloodbath or civil war might have ensued.
Now, as Karekin II refuses to comply with Pashinyan’s order to resign, the Prime Minister may dispatch security forces to Etchmiadzin to arrest His Holiness, a move that would provoke nationwide and global outcry from Armenians and the entire Christian world, including the Vatican and the World Council of Churches. This would be an appalling stain on the legacy of the world’s first Christian nation.
Instead of trying to resolve Armenian’s existential threats, Pashinyan is busy writing vulgar Facebook posts and attacking the Armenian Church and clergy. It is he, not the Catholicos, who should resign.