Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատվածը հանրային գերակա շահ ճանաչելու և թենիսի կորտերը սրճարաններով փոխարինելու գործըենթացում կոռուպցիոն ռիսկեր կան. Վ. Հոկտանյան
16:56 03/07/2025
Երևանի քաղաքապետարանի կողմից Օղակաձև զբոսայգու 4-րդ հատվածը հանրային գերակա շահ ճանաչելու և Թենիսի կորտերը սրճարաններով փոխարինելու քաղաքային իշխանության նախաձեռնողականության մեջ «Թրանսփարենսի ինթերնեյշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոնի» ծրագրերի ղեկավար Վարուժան Հոկտանյանը կոռուպցիոն ռիսկեր է տեսնում։
«Կոռուցիոն ռիսկեր կան։ Եթե մեկ ընկերություն վարձակալել է, ամեն ինչ նորմալ է, շահութաբեր աշխատում է, ապա ինչու են ցանկանում դա վերցնել, հենց այնպես չեն վերցնում»,-այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ասել է Վ. Հոկտանյանը՝ ընդգծելով, որ պետք է պարզել, թե իրականում  ովքեր են։
Այգու տարածքը «խլելու» օպերացիայի մասին առավել մանրամասն «Փաստինֆո»-ն անդրադարձել էր հունիսի 16-ի՝ «Բիզնես խլելու օպերացիա՝ քաղաքային իշխանության ակտիվ մասնակցությամբ»  վերտառությամբ հրապարակմամբ։ Ինչպես հայտնել էր՝ 2023թ․ մայիսին քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը ավագանու  նիստում հայտարարեց, որ «Էվոկաբանկ»-ի (EVOCABANK) խորհրդի նախագահը համայնքին է նվիրաբերել 300 մլն. ՀՀ դրամ՝ մարզադպրոցի վերակառուցման համար՝ այն գնահատելով որպես բացառիկ երեւույթ, իսկ 2024 թվականի հունվարին արդեն պարզվեց, որ քաղաքային իշխանությունը մտադիր էր Օղակաձև այգու 4-րդ հատվածը վերցնել իր իսկ ներկայիս սեփականատիրոջից ու հանձնել «Էվոկաբանկի» (EVOCABANK) հիմնական բաժնետիրոջ՝ Մարիետա Գևորկյանի, ընկերության տնօրինմանն, ընդ որում, հանրային գերակա շահ ճանաչելու քողի ներքո։
Վարուժան Հոկտանյանը «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում այս գործընթացը տարօրինակ է գնահատել՝ արձանագրելով նաև կոռուպցիոն ռիսկերը։
«Կասկածում եմ, որ սինքրոնիզացիա կա, այսինքն՝ ցանկանում են այդ ձևով խլել գույքը․․․ իրականում դա իրենց գույքը չէ, վարձակալության էին վերցրել՝ քաղաքապետարանից։ Մեղմ ասած՝ շատ տարօրինակ իրավիճակ է։ Նաև հասկացա, որ ցանկանում են Բագրատունյաց փողոցի վրա ինչ-որ բան կառուցել՝ թենիսի կորտերի նման, չգիտեմ՝ այդպես է, թե ոչ, բայց թղթի վրա այդպես է նշված։ Բագրատունյաց փողոցի վրա կառուցելու են նման կոմպլեքս, բնականաբար, ունևորների համար, հետո դա ներկայացնելու են այնպես, որ դա  վերցրել են, բայց կառուցել այլ տեղ, որ մարդիկ թենիս խաղան։ Կարծես թե նման սցենար են նախապատրաստում, բայց դա, միևնույն է, չի արդարացնում նրանց, որովհետև, եթե իսկապես քաղաքակիրթ երկրում ապրենք, ապա առաջին հերթին կկառուցեին մատչելի, գեղեցիկ, հարմարավետ սպորտային կոմպլեքս»,- ասել է Հոկտանյանը՝ հավելելով, որ այստեղ կա նաև այլ խնդիր, որ Կորտերն ինչ-որ տեղ նաև քաղաքի դեմքն էր, իր ուսանողության տարիներին շատերը հենց այդ կորտեր էին գնում, չի բացառվում, որ այսօր էլ այդ ավանդույթը շարունակվում է, մի փոքր տգեղ է ստացվում էսթետիկ տեսանկյունից, որ թենիսի կորտերի փոխարեն սրճարան տեսնեն, հատկապես, որ Օղակաձև այգում շատ սրճարաններ կան։
«Ի վերջո՝ մասնավորի համար սրճարան կառուցելն արդյո՞ք հանրային գերակա շահ պետք է ճանաչվի։ Այսինքն՝ ուր ենք հասել, որ, եթե իսկապես այդտեղ սրճարան են կառուցելու կամ նմանատիպ բան, առհասարակ, եթե այդ տարածքը փոխանցվելու է մասնավորի, այլ ոչ թե՝ պետական շենք կառուցվի կամ մի բան, որը հանրային նշանակության շինություն է լինելու, գուցե, թեև ճիշտ լուծում չէի համարի, բայց մի կերպ գուցե հասկանալի լիներ, բայց եթե հանրային գերակա շահի անվան տակ տարածք են ցանկանում վերցնել և մասնավորն այնտեղ ինչ-որ բան կառուցի և շահույթ ստանա, ապա դա ընդհանրապես կնշանակի վարկաբեկել հանրային գերակա շահի կոնցեպցիան։ Չի կարող նման բան արվել՝ հանրային գերակա շահի անվան տակ։ Թեև 2007-2009թթ դա տարածված երևույթ էր, փաստորեն, եթե սա ընթացք ունենա, ապա ստիպված կլինենք արձանագրել, որ ոչինչ չփոխվեց, այն, ինչ այն ժամանակ էր արվում, այժմ կրկնվում էր։ Այդ դեպքում հարց է առաջանում՝ ինչն էր 2018թ․ արվածի իմաստը, եթե ամեն բան պետք է «գա ի շրջանյս յուր», այսինքն՝ վերադառնում ենք նույն մեթոդներին։ Մեղմ ասած տարօրինակ է, մտահոգիչ և բացասական երևույթ է»,- ասել է Վարուժան Հոկտանյանը։
ԹԻՀԿ փորձագետն ընդգծել  է՝  կոռուպցիոն ռիսկեր կան՝ սկսած նրանից, թե ինչ ընկերություն է, որ բառացիորեն մի քանի օր առաջ է ստեղծվել։ Բացի այդ, պետք է պարզել, թե իրական շահառուից բացի ովքեր են շահառուները․ «Իրականում իրական շահառուից ավելի այն կողմ գնացող, այսպես ասած, կապեր կան, այսինքն՝ ինչ-որ մեկի ծանոթը, ընկերը, համադասարանցին, գուցե պետք է լրագրողական հետաքննություն իրականացնել և պարզել, թե ովքեր են այդ մարդիկ, ինչով են շնչում, ինչ են անում, ում հետ շփվում։ Ինձ համար հարցական մնաց՝ ովքեր են այդ մարդիկ։ Լավ, ֆորմալ գիտենք, «Էվոկաբանկի» 100 տոկոս բաժնետոմսերի սեփականատերն ով է, բայց պետք է հասկանալ՝ ինչ-որ կապեր կան, թե զուտ բիզնես է, որը, բնականաբար, որևէ բարոյական սահմաններ չի ճանաչում»։
Նա նկատել է՝ «Մեկ ընկերություն տարածքը վարձակալել է, ամեն ինչ նորմալ է, շահութաբեր աշխատում է, ապա ինչու են ցանկանում դա վերցնել, հենց այնպես չեն վերցնում։ Այլ հարց է, որ լինեն նոր, ավելի ժամանակակից, մի հոյակապ թենիսի մարզադպրոց, կենտրոն կառուցեին, կասեինք լավ, ավելի թափով մեկը հայտնվեց, որ դա է ցանկանում անել, բայց որքան ես հասկացա՝ այդպիսի ընկերություն չէ, որ ցանկանում է ձեռք բերել տարածքը, կասկածում եմ, որ նպատակ ունեն՝ այդտեղ ավելի հոյակապ մի թենիսի կորտեր և մարզադպրոց ստեղծել, կասկածում եմ։ Ավելի շատ, ինչպես մեր շատ գործարարների ֆանտազիան սահմանափակ է, այդ ֆանտազիան կհերիքի սննդի օբյեկտների, ոչ թե՝ բարձր մատերիաների համար»։
Հարցին՝ ինչու ի վերջո որոշեցին գնալ հանրային գերակա շահ ճանաչելու ճանաչելու ճանապարհով, ոչ թե՝ վարձակալության պայմանագիրը խզելու՝ Հոկտանյանը նշել է՝ դրա պատասխանը չունի՝ ինչու որոշվեց հանրային գերակա շահ ճանաչել, գուցե, որովհետև դա պետական էր և վարձակալության էր տրված, դա որպես հիմք ծառայեցնել և վարձակալության պայմանագիրը խզել․ «Այսինքն՝ պատճառահետևանքային կապն այդ ձևով անել, հանրային գերակա շահի անվան տակ այդ վարձակալության տրված տարածքները ․․․ Ենթադրում եմ՝ ժողովրդական լեզվով ասած՝  «կեղտ չեն բռնել», վճարումները կատարվել է, նորմալ աշխատել , շահույթ բերել, հանկարծ որոշել են հանրային շահ ճանաչել։
Գուցե։ Կամ իսկապես լավ է աշխատել վարձակալը, կամ չգիտեմ ինչ է եղել։ Իսկապես տարօրինակ է, որ այլ ճանապարհով չեն գնացել։ Կարող էին ապօրինի ծագման գույք հայտարարել․․․ Չնայած, եթե ասում ենք ապօրինի ծագում ունեցող գույք, ապա սա վարձակալություն է, դա իրենց գույքը չէ։ Եթե վարձակալության են վերցրել, ապա կարող են ասել, որ այդ գույքը վարձակալության են հանձնել՝ իբրև կաշառքի միջոցով, միայն նման բան կարող են ասել, սակայն դա շատ թույլ հիմքեր ունի»։

В.Октанян: В процессе признания 4-й секции Кольцевого парка приоритетным общественным интересом и замены теннисных кортов на кафе есть коррупционные риски
16:09 07/07/2025
В инициативе мэрии Еревана признать 4-ю секцию Кольцевого парка приоритетным общественным интересом и заменить теннисные корты на кафе руководитель программ «Антикоррупционного центра Transparency International» Варужан Октанян видит коррупционные риски.
«Есть коррупционные риски. Если одна компания арендовала, все нормально, работает с прибылью, то почему ее хотят забрать? Просто так не забирают», – заявил «ФактИнфо» Варужан Октанян.
Более подробно об операции по «отъему» территории парка «ФактИнфо» рассказало в статье «Операция по захвату бизнеса при активном участии городских властей» от 16 июня. Как агентство ранее сообщало, в мае 2023 года мэр Тигран Авинян объявил на заседании Совета старейшин, что председатель правления «ЕВОКАБАНК» (EVOCABANK) пожертвовал общине 300 миллионов драмов на реконструкцию спортивной школы, оценив ее как исключительное явление.
А в январе 2024 года уже выяснилось, что городские власти намерены были отобрать 4-ю секцию Кольцевого парка у нынешнего владельца и передать ее в управление компании основного акционера «ЕВОКАБАНК» (EVOCABANK) Мариеты Геворкян под видом признания общественного интереса.
В беседе с «ФактИнфо» Варужан Октанян оценил этот процесс как странный, указав также на коррупционные риски.
«Я подозреваю, что есть синхронизация, то есть они хотят таким образом отобрать имущество... на самом деле это не их собственность, они арендовали ее у мэрии. Мягко говоря, это очень странная ситуация. Кроме того, я понял, что они хотят построить на улице Багратуняца нечто вроде теннисных кортов. Не знаю, так ли это или нет, но так указано на бумаге. Подобный комплекс возведут на улице Багратуняца, естественно, для состоятельных, а затем преподнесут его так, будто взяли, но построили где-нибудь в другом месте, чтобы люди играли в теннис. Похоже, готовят такой сценарий, но он их все равно не оправдывает, поскольку если бы мы действительно жили в цивилизованной стране, то они бы в первую очередь построили доступный, красивый, комфортный спортивный комплекс», – сказал Октанян.
Он также указал и на другую проблему. Как отметил эксперт, корты в каком-то смысле являются лицом города; в студенческие годы многие люди ходили туда. Не исключено, что эта традиция продолжается вплоть до наших дней. Появление на месте теннисных кортов кафе будет выглядеть несколько некрасиво с эстетической точки зрения, тем более, что этих кафе на Кольцевом бульваре и без того много.
«В конце концов, следует ли признавать строительство кафе для частника приоритетным общественным интересом? То есть до чего мы дошли! Я бы не посчитал правильным решение, по которому там действительно построили бы кафе или что-то в этом роде, или если эту зону передали бы частнику, а не возвели бы государственное здание или что-то вроде сооружения общественного значения, но в каком-то смысле было бы понятно. Но если они под видом приоритетного общественного интереса хотят занять территорию, на которой частное лицо построит что-то и будет получать прибыль, то это будет означать дискредитацию самой концепции приоритетного общественного интереса. Нельзя проворачивать такое под видом приоритетного общественного интереса. Хотя в 2007-2009 гг. это было широко распространенное явление, фактически, если это возымеет продолжение, нам придется констатировать отсутствие каких-либо перемен: то, что делалось тогда, повторяется и поныне. В таком случае возникает вопрос: а в чем смысл свершившегося в 2018 году,  если все возвращается на круги своя? То есть возвращаемся к тем же методам. Мягко говоря, это странное, тревожное и негативное явление», – сказал Варужан Октанян.
Эксперт подчеркнул наличие коррупционных рисков, начиная с компании, которая буквально была создана несколько дней назад. Кроме того, необходимо выяснить круг бенефициаров,  помимо реального бенефициара.
«В действительности есть, так сказать, связи, простирающиеся дальше реального бенефициара: то есть чей-то знакомый, друг, одноклассник. Может, следует провести журналистское расследование и выяснить, кто эти люди, чем они дышат, чем занимаются, с кем общаются. Для меня остался открытым вопрос: кто эти люди? Ну, формально мы знаем, кому принадлежат 100 % акций "Эвокабанк", но надо понять, есть ли какие-то связи или это просто бизнес, который, конечно, не признает никаких моральных границ», – указал он.
Собеседник агентства отметил: «Одна компания арендовала территорию. Все нормально, работает с прибылью. Тогда почему они хотят его взять. Просто так не берут. Другое дело, если бы они построили новую, более современную, великолепную спортивную теннисную школу, центр. Тогда мы бы сказали, появился кто-то повесомее, который хочет это реализовать, но, насколько я понял, это не та компания, которая хотела бы приобрести территорию. Сомневаюсь, что они вынашивают планы по созданию там более великолепных теннисных кортов и спортивной школы. Сомневаюсь. Скорее всего, фантазии многих наших бизнесменов хватит на создание объекта общепита, а не на высокие материи».
В ответ на вопрос, почему в итоге решили пойти по пути признания приоритетного общественного интереса вместо расторжения договора аренды, Октанян заявил, что это был первый вопрос, которым он задался и на который у него нет ответа. «Почему было решено признать приоритетным общественным интересом? Возможно, потому, что он находился в государственной собственности и сдан в аренду, чтобы использовать это как основание для расторжения договора аренды», – предположил он.
«То есть, таким образом провести причинно-следственную связь... Предполагаю, как в народе говорят, "не нашли к чему придраться" - выплаты были произведены, работа шла в нормальном русле, приносила прибыль и вдруг решили признать приоритетным общественным интересом.  Может быть. Либо арендатор работал очень хорошо, либо я не знаю, что произошло. Действительно странно, что они не пошли другим путем. Они могли объявить это имуществом незаконного происхождения... Хотя, если мы говорим «имущество незаконного происхождения», то речь тут об аренде, это не их собственность. Если они взяли в аренду, то они могут сказать, что сдали в аренду недвижимость якобы посредством взятки. Они могут сказать только нечто подобное, однако все это имеет под собой очень слабые основания», - добавил он.