Զատուլին. Ադրբեջանն ու Թուրքիան ցանկանում են հեռավորություն պահել Ռուսաստանից՝ «Զանգեզուրի միջանցքի» գործն ավարտին հասցնելու համար
12:21 07/07/2025
«Կասկած չկա, որ Թուրքիան աջակցում է Ադրբեջանին, սակայն այդ պետության գործողությունները հաստատելն Անկարայի շահերից չի բխում՝  Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները չփչացնելու համար»,-հայտարարել է Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինը։
Lenta.ru-ին տված հարցազրույցում պատգամավորը պատասխանել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի այն հայտարարությանը, որ ինքը ուշադիր հետևում է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև լարվածությանը։ Զատուլինի խոսքով, նա խաղաց հաշտեցման կոչ անող մարդու ազնիվ դերը։
«Նախագահ Էրդողանը իր ընկեր որակեց թե Պուտիին, թե Ալիևին: Սա կանխատեսելի վարքագիծ էր Թուրքիայի համար։ Իմ կարծիքով, Թուրքիան նույնպես մտահոգություններ ունի Ադրբեջանի ղեկավարի գլխապտույտի պատճառով», - ասել է Զատուլինը:
Պատգամավորը նշել է, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի ռազմավարական կրտսեր գործընկերն է:
«Թուրքիայի շրջանդցմամբ Ադրբեջանի և Արևմուտքի միջև հարաբերությունների զարգացումն անհանգստացնում է Անկարային։ Այն կարևորում է, որ Ադրբեջանը շարունակի որոշակի հարաբերություններ ունենալ Ռուսաստանի հետ, և դա ինչ-որ կերպ կփոխհատուցի Արևմուտքի ազդեցությունը հենց Ադրբեջանում», - ասել է նա։
Զատուլինը նաև բացատրեց, որ, հավանաբար, և՛ Ադրբեջանը, և՛ Թուրքիան ցանկանում են հեռավորություն պահել Ռուսաստանից՝ այսպես կոչված «Զանգեզուրի միջանցքի» հետ կապված գործն ավարտին հասցնելու համար։
«Այնպես, որ Ռուսաստանը հնարավորինս քիչ մասնակցի դրան։ Ինձ թվում է, դա բխումէ թե՛ Թուրքիայի, թե՛ Ադրբեջանի շահերից՝ իրենց բոլոր ծրագրերը լիարժեք իրականացնելու համար։ դրանց մեծ մասն արդեն նրանք իրականացրել են Կովկասում պատերազմների ժամանակ», - եզրափակեց պատգամավորը։

Затулин: Азербайджан и Турция хотят дистанцироваться от России, чтобы завершить связанное с т. н. «Зангезурским коридором» дело
12:02 07/07/2025
Нет никаких сомнений в том, что Турция поддерживает Азербайджан, однако одобрять действия республики Анкаре невыгодно, чтобы не портить отношения с Россией, считает первый заместитель председателя комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин. Так в беседе с «Лентой.ру» депутат ответил на заявление президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана о том, что он внимательно следит за напряженностью между Россией и Азербайджаном.
«Президент Эрдоган выступил в благородной роли человека, который призывает к примирению. Он назвал и [президента России Владимира] Путина, и [президента Азербайджана Ильхама] Алиева своими друзьями. Это была предсказуемая линия поведения Турции, которая, на мой взгляд, тоже испытывает определенные беспокойства из-за того, что у руководителя Азербайджана закружилась голова», — сообщил Затулин.
Депутат отметил, что Азербайджан является младшим стратегическим партнером Турции.
«Развитие отношений Азербайджана с Западом, минуя Турцию, Анкару беспокоят. Им кажется важным, чтобы Азербайджан продолжал находиться в неких отношениях с Россией, и это как бы компенсировало влияние Запада в самом Азербайджане», — рассказал он.
Также Затулин объяснил, что, вероятно, и Азербайджан, и Турция хотят дистанцироваться от России для того, чтобы завершить связанное с т. н. «Зангезурским коридором» дело.
«Таким образом, чтобы Россия в этом как можно меньше участие принимала. Это, мне кажется, в интересах и Турции, и Азербайджана для того, чтобы полностью реализовать все свои планы, которые они уже в значительной степени реализовали в войнах на Кавказе», — заключил депутат.