Նիկոլ Փաշինյանը միջամտում է նախաքննությանը. Միքայել սրբազանի պաշտպանների թիմ
Երկու ամսով կալանավորված Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել սրբազանի պաշտպանների թիմը հայտնում է, որ Նիկոլ Փաշինյանը միջամտում է նախաքննությանը։
«Այսօր Նիկոլ Փաշինյանը հրապարակային գրառում է կատարել, նշելով նաև հետևյալը.
«Առավելևս այս պարագայում, Վաղարշապատ խոշորացված համայնքի որեւէ տարածք չի կարող իրավապահների գործունեության համար փակ լինել ...։»:
Միքայել սրբազանի պաշտպանական թիմը Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարությունը գնահատում է, որպես դատախազությանը և քննչական մարմնին ուղղված պատվեր կամ հանձնարարություն՝ Մայր Աթոռում դատավարական գործողություններ (խուզարկություն կամ ձերբակալություն) իրականացնելու վերաբերյալ»:

The legal team representing Archbishop Mikayel Ajapahyan, head of the Shirak Diocese currently held in a two-month pre-trial detention, has accused Prime Minister Nikol Pashinyan of unlawfully interfering in the ongoing criminal investigation.
In a statement issued on Monday, the defense team cited Pashinyan's recent remarks that “no area within the Vagharshapat enlarged community can be off-limits to law enforcement operations.”
The archbishop’s lawyers argue that the statement constitutes a direct order to the Prosecutor General’s Office and investigative authorities to take procedural actions, including searches and arrests, at the Mother See of Holy Etchmiadzin.