Մարիա Զախարովան՝ Հայաստանի դեսպանի՝ Ռուսաստանի ԱԳՆ կատարած այցի մասին
Հաշվի առնելով մեր երկրների և ժողովուրդների միջև սերտ կապերը, Հայաստանի հետ երկկողմանի երկխոսությունը բազմակողմանի բնույթ ունի։ Այս մասին հուլիսի 9-ին կայացած ճեպազրույցում հայտարարեց Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանի դեսպանի այցը Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարություն։
«Հուլիսի 7-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Մ.Յու. Գալուզինը հանդիպում ունեցավ Ռուսաստանի Դաշնությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Գ.Բ. Արսենյանի հետ։
Քննարկվեցին երկկողմ և տարածաշրջանային օրակարգի մի շարք հարցեր։ Նրանք համաձայնեցրին ռուս-հայկական առաջիկա շփումների ժամանակացույցը»,-ավելի վաղ հայտնել էր Ռուսաստանի ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Հարցին, թե առաջիկայում ինչ շփումներ են քննարկվում և արդյոք մոտ ապագայում պաշտոնյաների այցեր են նախատեսվում Մոսկվա և Երևան՝ Զախարովան պատասխանել է. «Երկկողմ երկխոսությունը, հաշվի առնելով մեր երկրների և ժողովուրդների միջև սերտ կապերը, բազմակողմանի բնույթ ունի: Տարվա սկզբից ի վեր արդեն տեղի են ունեցել մի քանի բարձր մակարդակի այցելություններ։
Մենք հայտարարում ենք շփումների և այցելությունների մասին, երբ դրանք արդեն համաձայնեցված են, և կա փոխադարձ ըմբռնում դրանց մասին հայտարարելու հնարավորության վերաբերյալ: Հենց որ կարողանանք, անպայման ժամանակին կտեղեկացնենք ձեզ»:

Мария Захарова – о визите посла Армении в МИД РФ
Двусторонний диалог с Арменией с учетом тесных связей между нашими странами и народами имеет разветвленный характер. Об этом на брифинге 9 июля заявила официальный представитель министерства иностранных дел РФ России Мария Захарова, комментируя визит посла Армении в МИД России.
«7 июля заместитель Министра иностранных дел Российской Федерации М.Ю.Галузин провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Республики Армения в Российской Федерации Г.Б.Арсеняном.
Обсужден ряд вопросов двусторонней и региональной повестки дня. Проведена сверка часов по графику предстоящих российско-армянских контактов», – сообщила ранее пресс-служба МИД РФ.
В ответ на вопрос, о каких предстоящих контактах идет речь и планируются ли в ближайшее время визиты официальных лиц в Москву и Ереван, Захарова сказала: «Двусторонний диалог с учетом тесных связей между нашими странами и народами имеет разветвленный характер. С начала года уже состоялось несколько визитов высокого уровня.
Мы анонсируем контакты и визиты тогда, когда они уже согласованы и есть обоюдное понимание о возможности их анонса. Как только сможем – обязательно проинформируем вас своевременно».