Ես պահանջում եմ իրավասու մարմիններից հրապարակել այդ խոսակցության ամբողջ համատեքստը. Բագրատ Սրբազան
Սրբազան Պայքարի առաջնորդ, քաղբանտարկյալ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի նամակը ԱԱԾ շենքում գտնվող «Երևան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ից։
«Հրապարակե՛ք…
Ամսի 8-ին ԱԺ-ում խուլիգանախումբը հարձակվեց արժանապատիվ և հայրենասեր հայի՝ Արթուր Սարգսյանի վրա։ Այլ կերպ չէր էլ կարող լինել, որովհետև մեկ տարի շարունակ ամենաայլանդակ զրպարտություններով և հարձակումներով փորձել են սասանել մեր պայքարի հաստատակամությունը։
Չի՛ հաջողվելու և դեռ ավելին՝ տապալվելու եք։
Սակայն այս գրությանս պատճառը խորհրդարանում «հրեշտակի անմեղությամբ» արյունը շրթունքներին հնչած անմեղության կանխավարկածը խախտող, ստերով և զրպարտություններով  լեցուն հայտարարությունները չեն, որոնց համար մեկիկ-մեկիկ պատասխան են տալու դատարանում։ Գրությանս պատճառը չարաբաստիկ «երկու հոգու գյուլլելու և 15 հոգու բանտ նստցնելու արտահայտության մասին է, որը վերագրվում է ինձ, որպես «մարդ սպանելու» դարի հանցագործ ծրագիր։
Չեմ էլ ուզում այս պահին վիճարկել ձայնագրության ստույգությունը՝ դա այլ հարթության մեջ կպարզվի։ Նախ ասեմ՝ ինչպե՞ս կարող է իշխանություն չունեցող որևէ անձ 15 հոգու բանտ նստցնել՝ այն էլ փողոցային պայքարի տրամաբանության ծիրից ներս։ Պարզապես ծիծաղելի է…
Ես պահանջում եմ իրավասու մարմիններից հրապարակել այդ խոսակցության ամբողջ համատեքստը։ Ես պնդում եմ, որ այդ կտրտված, մոնտաժված հատվածն այլ համատեքստում արտասանված խոսք է, որ վերաբերում է որևէ իշխանության գործառույթի։
Կրկին պահանջում եմ հրապարակե՛ք սույն խոսակցության ամբողջական տեքստը, այլապես ինչպես այս, այնպես էլ մնացած բոլոր արտահայտությունները որպես ստախոսություն և զրպարտություն կմնա ձեր պատասխանատվության վրա։

Архиепископ Баграт Галстанян: Опубликуйте полный текст этой беседы!
Лидер движения «Священная борьба», политзаключенный, архиепископ Баграт Галстанян направил письмо из расположенного в здании СНБ Армении УИУ «Ереван-Кентрон» (Ереван-Центр).
«8-го июля группа хулиганов напала в Национальном Собрании на достойного и патриотичного армянина – Артура Саркисяна. Иначе и быть не могло, поскольку уже год они пытались поколебать решительность нашей борьбы самыми гнусными нападками и клеветой.
Вам это не удастся, более того – вы потерпите фиаско.
Однако причина этого письма – не заявления, полные лжи и клеветы, нарушающие презумпцию невиновности и произнесенные в парламенте с «ангельской невинностью», но с кровью на устах, за которые они будут отвечать по очереди в суде. Причина моего письма – злополучная фраза «расстрелять пару человек и посадить 15», которую мне приписывают как преступный план века – «убить человека».
Я даже не хочу сейчас оспаривать достоверность записи; это прояснится в другой плоскости. Прежде всего, позвольте мне сказать, как человек без власти может посадить 15 человек в тюрьму, да еще и в рамках логики уличной борьбы? Это просто смешно…
Требую от компетентных органов опубликовать полный контекст этой беседы. Настаиваю на том, что этот смонтированный фрагмент представляет собой произнесенное в ином контексте высказывание, относящееся к функции какой-либо власти.
Вновь требую – опубликуйте полный текст этой беседы, в противном случае и это, и все другие высказывания останутся на вашей ответственности как ложь и клевета.