Քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչությունում ահաբեկչության նախապատրաստության, ինչպես նաև՝ հրազենի, դրա հիմնական բաղկացուցիչ մասերի, ռազմամթերքի և այլ նյութերի, սարքերի, առարկաների ապօրինի շրջանառության վերաբերյալ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 335-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում իրականացված մեծածավալ քննչական և վարութային գործողությունների, այդ թվում՝ մի շարք հասցեներում կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են էլեկտրական անդրապայթիչ (детонатор), որը նախատեսված է հեռավար գործարկելու համար, դրա բաղկացուցիչ մասեր, մարտական նռնակ, մարտական նռնակի պայթուցիչ (запал), վառոդ, ռադիոկապի միջոցներ, քննության համար հետաքրքրություն ներկայացնող այլ իրեր և առարկաներ։
Իրականացվում են անհետաձգելի քննչական և վարութային գործողություններ: Այս պահին ձերբակալվել է 7 անձ, որոնցից մեկի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 43-308-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ահաբեկչության նախապատրաստություն)։

Следственный комитет Армении заявил о задержании 7 граждан
В рамках уголовного производства, начатого в Следственном управлении города Ереван Следственного Комитета Армении по ч. 1 ст. 43-308 и ч. 1 ст. 335 УК РА  – по фактам подготовки теракта, а также незаконного оборота огнестрельного оружия, его основных компонентов, боеприпасов и иных веществ, устройств и предметов – проведены широкомасштабные следственные и процессуальные действия, в том числе обыски по ряду адресов. Об этом говорится в сообщении пресс-службы СК Армении.
«В результате обысков изъяты предназначенный для дистанционного приведения в действие детонатор, его комплектующие, боевая граната, запал от боевой гранаты, порох, средства радиосвязи и другие предметы, представляющие интерес для следствия.
Проводятся неотложные следственные и процессуальные действия. На данный момент задержаны 7 человек, в отношении одного из них инициировано публичное уголовное преследование по части 1 статьи 43-308 УК (подготовка теракта).
Предварительное следствие продолжается», – указывается в сообщении СК.
Сегодня ранее стало известно об обысках в домах нескольких представителей молодежного крыла Армянской революционной федерации «Дашнакцутюн» (АРФД) и их задержаниях. В партии уже назвали задержания политическими репрессиями.