Ընդամենը 7 կազմակերպություն կարող է ծաղիկ արտահանել Ռուսաստան
Այս պահին ունենք արդեն 7 կազմակերպություն, որոնց համատեղ տեսչական վերահսկողությունից հետո թույլատրվել է արտահանում դեպի ՌԴ։ Մյուս տնտեսություններում միջոցառումները շարունակվում են: Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ՍԱՏՄ-ից։
«Տեսչական մարմինն ակտիվորեն զբաղվում է դեպի Ռուսաստան հայկական ծաղիկների արտահանման խնդիրներով՝ մեր գործընկեր կառույցի՝ ՌԴ անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության (Ռոսսելխոզնադզոր), հետ համատեղ: Ծաղկի արտադրավայրերում՝ ջերմոցային տնտեսություններում, անցկացվել են համատեղ առցանց տեսահսկողական միջոցառումներ, որոնց արդյունքում որոշվում է կոնկրետ արտադրողի արտադրանքի Ռուսաստան արտահանելու հարցը»,-հայտնում են ՍԱՏՄ-ից։
Առաջիկայում աշխատանքային այցով Հայաստան կայցելի Ռոսսելխոզնադզորի մասնագետների խումբը՝ ՍԱՏՄ տեսուչների հետ համատեղ ծաղկի ջերմոցային տնտեսություններին տեղում ծանոթանալու և բուսասանիտարական իրավիճակն ուսումնասիրելու նպատակով:
Հիշեցնենք, որ «Ռոսսելխոզնադզորը»  արգելել է Հայաստանի տարածքով երրորդ երկրներից ծաղիկների ներկրումը` դրանցում կարանտինային օբյեկտների հայտնաբերման պատճառով։ Ռուսաստանում կարանտինային բուսասանիտարական իրավիճակի վատթարացումը կանխելու նպատակով գրություն է ուղարկվել Հայաստանի սննդամթերքի անվտանգության տեսչություն՝ համալիր միջոցառումներ ձեռնարկելու և մատակարարվող ապրանքների նկատմամբ վերահսկողությունն ուժեղացնելու խնդրանքով։

Экспорт цветов из Армении в Россию разрешили только 7 компаниям
На данный момент уже 7 организациям  после совместного инспекционного контроля разрешен экспорт цветов в РФ, мероприятия на остальных хозяйствующих субъектах продолжаются, сообщили Panorama.am из Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении.
«Инспекционный орган активно занимается проблемами экспорта армянских цветов в Россию – совместно с нашей партнерской организацией, Федеральной службой по ветеринарному и фитосанитарному надзору Российской Федерации (Россельхознадзор).
Проведены совместные онлайн-мероприятия видеонаблюдения на цветочных площадках, в тепличных хозяйствах, в результате которых решается вопрос об экспорте продукции конкретного производителя в Россию», – отметили в ведомстве.
Там указали также, что в ближайшее время группа специалистов Россельхознадзора совместно с инспекторами армянского надзорного ведомства посетит цветочные тепличные хозяйства, чтобы на месте ознакомиться и ​​изучить фитосанитарную ситуацию.