ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի նախնական ցանկում ընդգրկվել են Երևանի ուրարտական ժառանգությունը, Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան
15:18 11/07/2025
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության կոմիտեի 47-րդ նստաշրջանում  (Փարիզ) քննարկվել և հավանության են արժանացել Հայաստանի կողմից ներկայացված 2 հայտերը՝ «Երևանի ուրարտական ժառանգությունը», «Գառնի հնագիտական համալիրը և Քարերի սիմֆոնիան» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում ընդգրկելու վերաբերյալ:
Հայտերը պատրաստվել են Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության համակարգմամբ և պատվերով՝ «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն», «Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն» ՊՈԱԿ-ների կողմից՝ համապատասխան գիտնականների ներգրավմամբ:
ԿԳՄՍ նախարարության հաղորդմամբ, նստաշրջանն ընթանում է Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում հուլիսի 6-16-ը: ՀՀ պատվիրակությունը ղեկավարում է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում ՀՀ դեսպան Արամ Հակոբյանը: ԿԳՄՍ նախարարությունից նստաշրջանին մասնակցում է Պատմության և մշակույթի հուշարձանների պահպանության վարչության պետ Հարություն Վանյանը՝ որպես 1972 թ․ կոնվենցիայի համակարգող։
«Երևանի ուրարտական ժառանգությունը» և ՀՀ Կոտայքի մարզի «Գառնի հնագիտական համալիրը և «Քարերի սիմֆոնիան»» ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում Հայաստանի կողմից գրանցվող 6-րդ և 7-րդ հայտերն են: Առաջին 4-ը գրանցվել են 1995 թվականին. դրանք են՝ Դվին քաղաքի հնավայրը, Երերույքի տաճարը և հնավայրը, Նորավանքը և Ամաղու գետի վերին հովիտը, Տաթևի վանքը, Տաթևի անապատը և Որոտան գետի հովտի հարակից տարածքները, 5-րդը՝ 2024 թվականին՝ Տիրինկատար հնավայրի վիշապաքարերը և մշակութային լանդշաֆտը (ցանկերին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղմամբ՝ https://whc.unesco.org/en/statesparties/am։
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության հիմնական ցանկում Հայաստանից գրանցված են Սանահինի և Հաղպատի վանքերը, Էջմիածնի Մայր տաճարը, եկեղեցիները և Զվարթնոց հնավայրը, Գեղարդի վանքը և Ազատ գետի վերին հովիտը:
ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության նախնական ցանկում հուշարձանի գրանցումը պարտադիր և նախնական պայման է՝ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի համաշխարհային ժառանգության ցանկում նոր հուշարձաններ գրանցելու համար: Այս ուղղությամբ աշխատանքը շարունակակական է։

Урартское наследие Еревана, Археологический комплекс Гарни и «Симфония камней» включены в предварительный список ЮНЕСКО
47-я сессия Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО проходит с 6 по 16 июля 2025 года в штаб-квартире ЮНЕСКО (Париж, Франция).
На 47-й сессии Комитета были обсуждены и одобрены две представленные Арменией заявки – на включение в предварительный список всемирного наследия ЮНЕСКО «Урартского наследия Еревана» и «Археологического комплекса Гарни и Симфонии камней».
Заявки были подготовлены по согласованию и заказу министерства образования, науки, культуры и спорта (МОНКС) ГНКО «Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия», «Служба по охране историко-культурных заповедников-музеев и исторической среды» с привлечением соответствующих ученых.
Как сообщают из министерства, делегацию Армении на 47-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО возглавляет посол Республики Армения в ЮНЕСКО Арам Акопян.
«Урартское наследие Еревана» и «Археологический комплекс Гарни и Симфония камней» в Котайкской области Республики Армения» – это шестая и седьмая заявки, регистрируемое Арменией в предварительном списке всемирного наследия ЮНЕСКО.
Первые 4 заявки были зарегистрированы в 1995 году. Это древнее городище Двин, храм и древнее городище Ереруйк, Нораванк и верхняя долина реки Амагу, монастырь Татев, пустыня Татев и прилегающие районы долины реки Воротан. Пятая заявка была зарегистрирована в 2024 году – Вишапакары (Драконовы камни) и культурный ландшафт древнего памятника Тиринкатар в Арагацотнской области Республики Армения (списки можно найти по следующей ссылке).
В список всемирного наследия ЮНЕСКО от Армении внесены монастыри Санаин и Ахпат, Эчмиадзинский собор, церкви и исторический памятник Звартноц, монастырь Гегард и верхняя долина реки Азат.
Регистрация памятника в предварительном списке Всемирного наследия ЮНЕСКО является обязательным и предварительным условием регистрации новых памятников в Списке всемирного наследия ЮНЕСКО, говорится в сообщении.