ՆԳՆ-ից հերքում են հանրահավաքին ընդառաջ բռնաճնշումների իրականացումը
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարությունը հերքում է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հայտարարությունն այն մասին, թե ՀՀ իշխանությունների կողմից իրենց նկատմամբ բռնաճնշումներ են իրականացվում՝ հուլիսի 12-ին կայանալիք հանրահավաքին ընդառաջ։
«Բռնաճնշումների վերաբերյալ պնդումը բացարձակապես չի համապատասխանում իրականությանը: ՆԳՆ ոստիկանությունը ինչպես ցանկացած, այնպես էլ այս հավաքի կազմակերպիչների հետ կազմակերպչական բնույթի հարցեր է քննարկում: Արտոնված հավաքի ընթացքում ՆԳՆ ոստիկանությունը պարտավոր է պահպանել հասարակական կարգը, ինչը պատշաճ իրականացվելու է»,-«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշել է ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը:
Հուլիսի 12-ին Երևանի Ազատության հրապարակում ժամը 18։00-ին նախատեսված է Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հրավիրած հանրահավաքը։ «Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդ»-ն ավելի վաղ հայտարարություն էր տարածել՝ պնդելով, թե ՀՀ իշխանությունների կողմից խորհրդի անդամների և համակիրների նկատմամբ բռնաճնշումներ են կիրառվում։

МВД Армении опровергает сообщения о давлении на арцахцев в преддверии запланированного митинга
МВД Армении опровергает заявление Совета по защите прав арцахцев о том, что власти Армении осуществляют против них репрессии в преддверии митинга, предстоящего 12 июля.
«Утверждение о репрессиях абсолютно не соответствует действительности. Полиция МВД — как и любые другие вопросы, обсуждает организационные вопросы с организаторами данного собрания. Во время санкционированного собрания полиция МВД обязана обеспечивать общественный порядок, что будет надлежащим образом реализовано», — заявил в интервью агентству Арменпресс пресс-секретарь МВД РА Нарек Саркисян.
Митинг, организованный Советом по защите прав арцахцев, запланирован на 18:00 12 июля  на площади Свободы в Ереване. Ранее Совет  выступил с заявлением, в котором указывалось, что власти Армении подвергают репрессиям членов и сторонников Совета.
Совет также сообщил, что мэрия Еревана разрешила провести митинг, однако запланированное после этого шествие к зданиям Национального собрания и правительства, а также сидячий пикет не были разрешены.