Երևանի քաղաքապետարանը բռնի տեղահանված արցախցիների հանրահավաքն արտոնել է, հնարավոր երթն ու նստացույցը՝ ոչ
12:10 12/07/2025
Այսօր ժամը 18:00-ին տեղի կունենա «Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի» նախաձեռնած հանրահավաքը։
Արցախցիների իրավունքների  պաշտպանության խորհրդի անդամ Ապրես Մարգարյանը  «Փաստինֆո»-ին ասել է, որ Երևանի քաղաքապետարանը հանրահավաքը արտոնել է, բայց  հանրահավաքից հետո երթն ու հնարավոր նստացույցը՝ ոչ։
«Ժողովրդին  կտեղեկացնենք մինչ օրս արված աշխատանքի  մասին ու տեղում կորոշվեն  հետագա անելիքները՝ ժողովրդի կարծիքը տեղում հարցնելով։ Հանրահավաքն արտոնված է, սակայն  Երևանի քաղաքապետարանը չեն արտոնել  հանրահավաքից հետո  երթի ու հավանական  նստացույցի կազմակերպումը։ Որոշումը կկայացնենք տեղում՝ ժողովրդի հետ», - ասել է նա։
Ավելի վաղ Արցախի նորանշանակ պետնախարար Նժդեհ Իսկանդարյանն իր տեսաուղերձում ևս հորդորել էր միանալ հանրահավաքին։

Власти Еревана не разрешили шествие и сидячий пикет после митинга вынужденных переселенцев из Арцаха
16:27 12/07/2025
Насильственно перемещенные жители Арцаха проведут 12 июля, в 18:00, очередной масштабный митинг на площади Свободы в Ереване, сообщается на странице Совета по защите прав арцахцев в социальной сети Facebook.
Член Совета по защите прав арцахцев Апрес Маргарян в беседе с «Фактинфо» сообщил, что мэрия Еревана разрешила проведение митинга, однако шествие и возможный сидячий пикет после митинга не были одобрены.
«Мы проинформируем народ о проделанной до сих пор работе и на месте совместно примем решение о дальнейших действиях, выслушав мнение собравшихся. Митинг разрешен, но ереванская мэрия отказала в согласовании шествия и возможной сидячей акции после митинга. Окончательное решение будет принято на месте – вместе с народом», – сказал он.
Ранее новый государственный министр Арцаха Нжде Искандаян в свокм видеообращении также призвал присоединиться к митингу.