«Միշտ երազել եմ լինել այս մեծ մարդու կողքին․ նա ինձ շատ բան է սովորեցրել». Մեկնարկել է «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը
08:01 14/07/2025
«Ոսկե ծիրան» Երևանի 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի մեկնարկը տրված է։ Ամենամյա կինոտոնն այս տարի անցկացվում է հուլիսի 13-20-ը։ Այս տարի ևս միջազգային կինոտոնը հանրությանը կներկայացնի մրցութային կինոնկարներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր ամենահեղինակավոր (Կաննի, Բեռլինի և այլն) կինոփառատոներից: Հայաստան են ժամանել կինոյի համաշխարհային դեմքեր, ովքեր իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն կինոսերներին։
Կինոփառատոնի հիմնադիր և նախագահ Հարություն Խաչատրյանն իր խոսքում հարգանքի տուրք է մատուցել բոլոր այն հայ կինոգործիչներին, ովքեր վերջերս կնքել են իրենց մահկանացուն։ Խաչատրյանի հրավերով՝ բեմ են բարձրացել մյուս երկու համահիմնադիրները՝ Սուսաննա Հարությունյանը և Միքայել Ստամբոլցյանը, և երեքը միասին ազդարարել են փառատոնի մեկնարկը։
Կինոփառատոնի այս տարվա բացման ֆիլմն էր Ջաֆար Փանահիի «Մի պարզ պատահար» նոր ֆիլմը, որը մայիսին Կաննում արժանացավ գլխավոր մրցանակի՝ Պալմ դե Օրի։ Փանահին Հայաստան էր ժամանել նախորդ տարի։
«Ամեն անգամ, երբ լինում եմ Հայաստանում, լավագույն հուշերով եմ վերադառնում, բայց այս գիշերը տարբերվում էր․ այս գիշեր ինձ համար ամենատպավորիչ հուշն է, որովհետև ուզում եմ խոսել մի մարդու մասին, որի հետ մի տարածքում լինելը մեծ պարտավորություն է։ Երբ ուսանող էի, մեր համալսարանի կողքին կինոթատրոն կար ու մի օր անցնելիս տեսա, որ այս մեծ մարդը մաքրում էր կինոթատրոնի ապակիները, որ իր ֆիլմի պաստառները փակցնի։ Կես ժամ կանգնած նայում էի նրան։ Եվ իրենից սովորեցի, որ երբ ֆիլմ ես նկարահանում, պետք է ամենափոքր դետալներից ուշադրություն դարձնես, և ինքդ զբաղվես ամեն ինչով։ Որոշ մարդիկ միայն կինո չեն նկարահանում, ճանապարհ են ստեղծում։ Միշտ երազել եմ լինել այս մեծ մարդու կողքին․ նա ինձ շատ բան է սովորեցրել։ Նա միակ մարդն էր, որ ինձ սովորեցրեց դիմակայել։ Այս գիշեր ուզում եմ իմ հարգանքի տուրքը մատուցել իրանական կինոյի մեծագույն ռեժիսորներից մեկին՝ վարպետ Ամիր Նադերիին»,-իր խոսքում նշել է Փանահին։
Փառատոնից հայտնում են, որ Ջաֆար Փանահին հանձնել է փառատոնի Փարաջանովյան թալեր մրցանակը Ամիր Նադերիին՝ համաշխարհային կինոյում ունեցած մեծ ավանդի համար։
«Փանահին ամենակարևոր ռեժիսորներից իրանական կինոյում, որ ճանապարհ է բացել դեպի ապագա՝ Աբաս Քիառոսթամիի հետ։ Այս մրցանակն ինձ համար շատ  նշանակալից է, որովհետև իմ ամենասիրելի ռեժիսորներից մեկը Փարաջանովն է։ Ես այս մրցանակը նվիրում եմ իմ երկրի երիտասարդ կինոռեժիսորներին, որպեսզի Փանահիի նման ճանապարհ բացեն դեպի ապագա»,-իր խոսքում նշել է Նադերին։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի միջազգային մրցութային ծրագրի ժյուրիի նախագահն է Կաննի կինոփառատոնի և Սեզարի մրցանակակիր, մավրիտանացի վարպետ Աբդերահման Սիսակոն։ Վերջինս համաշխարհային կինոյում մարդկային արժանապատվության, կարեկցանքի, արդարության և հանդուրժողականության  ամենազգայուն ձայներից մեկն է։
Առաջին անգամ «Ոսկե ծիրան»-ը կպատվի աֆրիկացի ռեժիսորի։
Ժյուրիի անդամների ցանկում են Սան Սեբաստիանի և Թուրինի փառատոների մասնակից, Ոսկե ծիրանի դափնեկիր, ամերիկահայ սցենարիստ և ռեժիսոր Էրիկ Նազարյանը, Աթինա Ռախիլ Ցանգարին՝ հունական Նոր ալիքի համահիմնադիրը, Յորգոս Լանթիմոսի վաղ շրջանի համահեղինակը, նշանավոր Աթենբերգ ֆիլմի ռեժիսորը, ինչպես նաև Աթենքի օլիմպիական խաղերի հանդիսավոր արարողությունների բեմադրողը։ Միջինասիական ժամանակակից կինոյի ամենավառ հեղինակներից մեկը՝ ժանրային փորձարարության և հեգնական մռայլության վարպետ Ադիլխան Երժանովը նույնպես ժյուրիի անդամներից է։Մյուս անդամը Ադա Սոլոմոնն է՝ ռումինական կինոյի առաջատար պրոդյուսերներից մեկը, Բեռլինի կինոփառատոնի Ոսկե արջի դափնեկիր և Օսկարի նոմինացված ֆիլմերի արտադրող։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 22-րդ միջազգային կինոփառատոնի պատվոր հյուրն է և Տարածաշրջանային մրցույթի ժյուրիի նախագահն է Ամիր Նադերին։ Տարածաշրջանային ժյուրիի անդամներն են Կաննի կինոփառատոնի «Հատուկ հայացք» ծրագրի գլխավոր մրցանակի դափնեկիրը, Ալեքսանդր Սոկուրովի լավագույն աշակերտներից մեկը՝ ռեժիսոր Կիրա Կովալենկոն և ամերիկահայ դերասան Կարեն Կարագուլյանը, որը հայտնի է Շոն ԲԵյքերի հետ երկարամյա համագործակցությամբ:
Կինոփառատոնի հանդիսավոր փակումը կազդարավի Հարություն Խաչատարյանի «Վերջին կայարանը» ֆիլմով։
Փառատոնի գլխավոր հովանավորն է Երևանի քաղաքապետարանը, աջակիցը՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը։

The 22nd edition of the Golden Apricot Yerevan International Film Festival officially launched on Sunday. This annual celebration of cinema is taking place from July 13 to 20. Once again, the festival will showcase competition films from around the world, along with selections from the most prestigious film festivals such as Cannes, Berlin, and others. Renowned figures from the global film industry have arrived in Armenia to share their experience and artistry with local cinephiles.
Festival founder and president Harutyun Khachatryan paid tribute to recently deceased Armenian filmmakers. At his invitation, the two other co-founders — Susanna Harutyunyan and Mikayel Stamboltsyan — joined him on stage to officially open the festival together.
The opening film of this year's festival was “A Simple Incident” by Jafar Panahi, which won the Palme d'Or at Cannes in May. Panahi visited Armenia last year and shared emotional reflections during his speech:
“Every time I come to Armenia, I return with the best memories, but tonight is different — it is the most memorable. I want to talk about someone whose presence demands deep respect. When I was a student, there was a cinema near our university. One day, I saw this great man cleaning the cinema windows himself to hang posters for his film. I stood and watched him for half an hour. From him, I learned that when you make a film, you must care about even the smallest details — and do everything yourself. Some people don’t just make films — they create paths. I’ve always dreamed of being near this great man. He taught me resilience. Tonight, I want to pay tribute to one of the greatest Iranian directors — Master Amir Naderi.”
Panahi presented the Parajanov Thaler Award to Amir Naderi, honoring his immense contribution to world cinema.
“Panahi is one of the most important directors in Iranian cinema, alongside Abbas Kiarostami, in paving a path forward. This award is very meaningful to me because Parajanov is one of my favorite filmmakers. I dedicate this award to the young filmmakers of Iran, in hopes that they will also pave paths like Panahi,” Naderi said.
The president of the International Competition Jury of the 22nd Golden Apricot is Abderrahmane Sissako, Cannes and César award-winning Mauritanian director, known for his cinematic voice advocating for human dignity, compassion, justice, and tolerance. For the first time in the festival’s history, an African director is being honored.
Other jury members include:
• Eric Nazarian, Armenian-American screenwriter and director, Golden Apricot laureate, participant in San Sebastián and Turin festivals;
• Athina Rachel Tsangari, co-founder of the Greek New Wave, early collaborator of Yorgos Lanthimos, director of the acclaimed film Attenberg, and stage director of the Athens Olympic Games ceremonies;
• Adilkhan Yerzhanov, a leading figure in contemporary Central Asian cinema, known for his genre experimentation and dark irony;
• Ada Solomon, one of Romania’s top producers, winner of the Golden Bear in Berlin and Oscar-nominated film producer.
Amir Naderi is the guest of honor and president of the Regional Competition Jury. Jury members include:
• Kira Kovalenko, winner of Cannes' Un Certain Regard award and one of Alexander Sokurov’s best students;
• Karen Karagulian, Armenian-American actor known for his long-term collaboration with director Sean Baker.
The festival will conclude with the screening of “The Last Station”, a film by Harutyun Khachatryan.
The main sponsor of the 22nd Golden Apricot Yerevan International Film Festival is the Yerevan Municipality, and it is supported by the Armenian Ministry of Education, Science, Culture and Sports.