ԵՄ ղեկավարները ողջունել են Հայաստանի հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգը
Բրյուսելում տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտայի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա Ֆոն դեր Լայենի եռակողմ հանդիպումը:
ՀՀ կառավարության հաղորդմամբ, հանդիպման արդյունքներով ընդունվել է մամուլի համատեղ հաղորդագրություն, որում ասվում է.
«ԵՄ-ն և Հայաստանը վերահաստատում և առաջ են մղում իրենց գործընկերությունն առաջնորդների հանդիպման ժամանակ.
Այսօր Բրյուսելում Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիու Կոշտան և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը հանդիպեցին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ՝ Եվրոպական միության և Հայաստանի միջև աճող գործընկերությունը վերահաստատելու և առաջ մղելու նպատակով: Նախագահ Կոշտան և նախագահ ֆոն դեր Լայենը ողջունեցին Հայաստանի հավակնոտ բարեփոխումների օրակարգը և իրենց աջակցությունը հայտնեցին Հայաստանի ինքնիշխանությանը, տարածքային ամբողջականությանը և ժողովրդավարական բարեփոխումներին:
Հանդիպման ընթացքում առաջնորդները ողջունեցին ԵՄ-ՀՀ Գործընկերության նոր օրակարգի տեքստի վերաբերյալ վերջերս ձեռք բերված քաղաքական համաձայնությունը, որը կարևոր հանգրվան է կապերի խորացման համատեղ հանձնառության համար: Նրանք նաև գոհունակությամբ նշեցին վիզաների ազատականացման գործընթացում արձանագրված առաջընթացը և Հայաստանի` վերջերս ընդունված «ԵՄ-ին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցելու գործընթացի մեկնարկի մասին» օրենքը:
ԵՄ-ն վերահաստատեց իր ամուր հանձնառությունը՝ աջակցելու Հայաստանի դիմակայունությանը և երկարաժամկետ զարգացմանը՝ էական ֆինանսական և տեխնիկական օգնության միջոցով: «Գլոբալ դարպասներ» ռազմավարության շրջանակներում, ԵՄ ներդրումները Հայաստանում այժմ կանխատեսվում է հասցնել 2.5 միլիարդ եվրոյի՝ խթանելով ներառական աճը և կապակցվածությունը։
2024 թվականի ապրիլին հայտարարված 270 միլիոն եվրո արժողությամբ «Դիմակայունություն և աճ» ծրագիրը 50%-ով մեծացրեց ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին տրամադրվող ֆինանսավորումը: Ներդրումները խթանելուն միտված 200 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային օգնությամբ և 70 միլիոն եվրոյի դրամաշնորհային ֆինանսավորմամբ՝ այն շարունակում է աջակցել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների օրակարգին, ավելի սերտ ոլորտային համագործակցությանը և էներգետիկայի, տրանսպորտի և մասնավոր հատվածներում ներդրումներին:
Այս համատեքստում, ԵՄ-ն վերահաստատեց իր աջակցությունը Հայաստանի «Խաղաղության խաչմերուկ» նախաձեռնությանը՝ միտված տարածաշրջանային կապակցվածությանը և հաշտեցմանը: Նախագահ Կոշտան և նախագահ ֆոն դեր Լայենը նաև նշեցին Հայաստանի շարունակական ջանքերը՝ միտված Հարավային Կովկասում կայունության խթանմանը, մասնավորապես, Ադրբեջանի հետ խաղաղության բանակցություններում շարունակական ներգրավվածության և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քայլերի միջոցով: Առաջնորդները նաև ընդգծեցին Հայաստանը ԵՄ տարածաշրջանային և տնտեսական նախաձեռնություններում, մասնավորապես, Սև ծովի ռազմավարության շրջանակներում, ներգրավելու հնարավորության կարևորությունը։
Նախագահ Կոշտան և նախագահ ֆոն դեր Լայենը շնորհակալություն հայտնեցին Հայաստանին` սերտ համագործակցության և պատժամիջոցների շրջանցումը կանխելու ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերի համար: Վարչապետ Փաշինյանի հետ միասին նրանք համաձայնեցին շարունակել համատեղ ջանքերն այդ ուղղությամբ։
Անվտանգության ոլորտում համագործակցությունն առանձնահատուկ տեղ գտավ քննարկումներում: Առաջնորդները ողջունեցին ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև անվտանգության և պաշտպանության խորհրդակցությունների մեկնարկը՝ ընդգծելով խաղաղության, կայունության և ժողովրդավարական դիմակայունության նկատմամբ իրենց համատեղ հանձնառությունը:
Անդրադառնալով անվտանգության հետ կապված մի շարք մտահոգությունների, այդ թվում՝ արտաքին տեղեկատվության մանիպուլյացիաներին և միջամտությանը, ապատեղեկատվությանը և կիբեռսպառնալիքներ, ԵՄ-ն առաջարկեց համագործակցել Հայաստանի հետ՝ գնահատելու նրա կարիքները, որոշելու համագործակցության առաջնահերթ ոլորտները և կիրառելու ԵՄ առկա գործիքները: Հայաստանի տեղեկատվական էկոհամակարգին աջակցելու համար ԵՄ-ն հայտարարեց անկախ լրատվամիջոցների ամրապնդման համար նախատեսված 1.5 միլիոն եվրոյի նոր փաթեթի մասին։
ԵՄ առաջնորդները ողջունեցին այն փաստը, որ Հայաստանը կհյուրընկալի Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը և Կենսաբանական բազմազանության մասին կոնվենցիայի կողմերի 17-րդ համաժողովը։
Վերջում առաջնորդները եզրակացրին, որ այսօրվա հանդիպումը կարևոր քայլ է ԵՄ-Հայաստան հարաբերություններում և կոչ արեցին շարունակել առաջընթացն այս աշնանը կայանալիք ԵՄ-ՀՀ հաջորդ գործընկերության խորհրդի նիստին»։

По итогам трехсторонней встречи Никола Пашиняна, Антониу Кошты и Урсулы фон де Ляйен принят совместный пресс-релиз
15:50 14/07/2025
В Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Антониу Кошты и председателя Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен. Подробности приводит пресс-служба правительства Армении.
По итогам встречи был принят совместный пресс-релиз, который представляем ниже:
«ЕС и Армения подтверждают и продвигают своё партнёрство на встрече лидеров:
Сегодня в Брюсселе председатель Европейского совета Антониу Кошта и председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен встретились с премьер-министром Республики Армения Николом Пашиняном, чтобы подтвердить и продвинуть крепнущее партнёрство между Европейским союзом и Арменией. Председатель Кошта и председатель фон дер Ляйен приветствовали амбициозную повестку реформ Армении и выразили поддержку суверенитету, территориальной целостности и демократическим реформам страны.
В ходе встречи лидеры приветствовали недавнее политическое соглашение по тексту Повестки нового партнёрства ЕС-Армения, что является важной вехой в общей приверженности углублению отношений. Они также с удовлетворением отметили прогресс в процессе либерализации визового режима и недавнее принятие Арменией закона «О начале процесса вступления Республики Армения в Европейский союз».
ЕС подтвердил свою твердую приверженность поддержке устойчивости и долгосрочного развития Армении посредством существенной финансовой и технической помощи. В рамках стратегии «Global Gateway» ожидается, что инвестиции ЕС в Армению достигнут 2,5 млрд евро, что будет способствовать инклюзивному росту и развитию связей.
План ЕС по повышению устойчивости и росту в размере 270 млн евро, объявленный в апреле 2024 года, увеличил финансирование ЕС Армении на 50%. Выделив 200 млн евро в виде грантовой помощи и 70 млн евро в виде грантового финансирования для привлечения инвестиций, ЕС продолжает поддерживать программу социально-экономических реформ Армении, более тесное секторальное сотрудничество и инвестиции в энергетику, транспорт и частный сектор.
В этом контексте ЕС подтвердил свою поддержку инициативы Армении «Перекрёсток мира», направленной на содействие региональному взаимодействию и примирению. Председатель Кошта и председатель фон дер Ляйен также отметили постоянные усилия Армении по укреплению стабильности на Южном Кавказе, в частности, посредством продолжения мирных переговоров с Азербайджаном и шагов по нормализации отношений с Турцией. Лидеры также подчеркнули важность возможности включения Армении в региональные и экономические инициативы Европейского союза, в частности, в рамках Черноморской стратегии.
Председатель Кошта и председатель фон дер Ляйен поблагодарили Армению за тесное сотрудничество и предпринятые ею шаги по предотвращению обхода санкций. Вместе с премьер-министром Пашиняном они договорились продолжить коллективные усилия в этом направлении.
Важное место в обсуждениях заняло сотрудничество в сфере безопасности. Лидеры приветствовали начало консультаций ЕС и Армении по вопросам безопасности и обороны, подчеркнув общую приверженность миру, стабильности и демократической устойчивости.
Коснувшись ряда вызовов безопасности, включая манипуляцию информацией и вмешательство извне, дезинформацию и киберугрозы, ЕС предложил Армении совместно работать над оценкой её потребностей, определением приоритетных направлений сотрудничества и использованием имеющихся у ЕС инструментов. В целях поддержки информационной экосистемы Армении ЕС объявил о выделении нового пакета в размере 1,5 млн евро на укрепление независимых СМИ.
Лидеры ЕС приветствовали проведение в Армении саммита Европейского политического сообщества и 17-й Конференции сторон Конвенции о биологическом разнообразии.
В заключение лидеры пришли к выводу, что сегодняшняя встреча представляет собой важный шаг в отношениях между ЕС и Арменией, и призвали к дальнейшему прогрессу на следующем заседании Совета партнёрства ЕС и Армении, которое состоится осенью текущего года».