Սամվել Կարապետյանը կալանավորված է առանց որևէ օրինական և իրավական հիմքի, բացառապես քաղաքական հետապնդման նպատակով. Վարդևանյան
11:52 15/07/2025
«Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ աբսուրդային քրեական վարույթը նախաձեռնվել էր հունիսի 17-ին իր հարցազրույցում հնչած մեր Մայր Աթոռը պաշտպանելու և օրվա իշխանությունների իրականացվող առնվազն հակասահմանադրական ոտնձգությունները քննադատելու համար»,- նշում է փաստաբան Արամ Վարդևանյանը։
Նա ընդգծում է, որ հունիսի 18-ից մինչ օրս Սամվել Կարապետյանը կալանավորված է բացառապես այդ հարցազրույցի համար, այսինքն կալանավորված է առանց որևէ օրինական և իրավական հիմքի, բացառապես քաղաքական հետապնդման նպատակով:
«Քրեական վարույթն իրականացնող մարմինները պարտավոր են հունիսի 17-ի ներկայացված հարցազրույցը գնահատեն 2025 թվականի հուլիսի 4-ի և նույն թվականի հուլիսի 14-ի Սամվել Կարապետյանի կողմից ներկայացված հայտարարությունների շրջանակներում, որի պայմաններում ցանկացած ամենամեծ աբստրահված քննչական վարկածը չի կարող «դիմանալ» քննադատությանը և պարզապես օրենքին: Ավելին նման ակնհայտ անհիմն և ապօրինի կալանքը վերացնելու ոչ միայն լիազորությամբ, այլ նաև ստեղծված իրավիճակում այլևս պարտականությամբ օժտված է ՀՀ դատախազությունը և դրա վերաբերյալ համապատասխան գրություն եմ ուղարկել Գլխավոր դատախազին:
Հիշեցման կարգով հարցազրույցը որակվել էր իշխանությունը բռնությամբ զավթելու կոչ, որին նախորդել էր գործադիր իշխանության ղեկավարի հաշվեհարդարի խոստումը: Բոլորին այլևս ակնհայտ է, որ այդ հարցազրույցում բացակայում էր 1) հասարակությանն ուղղված կոչը, 2) բռնության որևէ հատկանիշ, 3) իշխանության զավթման որևէ հատկանիշ»,- գրում է Ա. Վարդևանյանը։

Адвокат: Самвел Карапетян арестован без каких-либо законных и правовых оснований, исключительно в целях политического преследования
12:38 15/07/2025
Абсурдное уголовное производство в отношении предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна было инициировано 17 июня после прозвучавших в его интервью слов в защиту нашего Первопрестольного Святого Эчмиадзина и критики, по меньшей мере, антиконституционных посягательств нынешней власти. Об этом написал адвокат Арам Вардеванян.
Он напомнил, что с 18 июня и по сей день Самвел Карапетян находится под арестом – исключительно из-за этого интервью, то есть без каких-либо законных и правовых оснований, исключительно в целях политического преследования.
«Осуществляющие уголовное производство органы обязаны рассмотреть интервью от 17 июня в контексте заявлений Самвела Карапетяна от 4 и 14 июля 2025 года, при которых любая абстрагированная версия следствия не выдержит ни критики, ни закона.
Более того, в сложившейся ситуации Прокуратура РА обладает не только полномочиями, но и обязанностью аннулировать этот явно необоснованный и незаконный арест. Я направил по этому поводу соответствующее обращение в Генеральную прокуратуру», – указал адвокат.
Он также в порядке напоминания обратил внимание на то, что указанное интервью было квалифицировано как призыв к насильственному захвату власти, чему предшествовало обещание расправы со стороны руководителя исполнительной власти. «Всем давно очевидно, что в этом интервью отсутствуют: 1) призыв к обществу, 2) признаки насилия, 3) признаки захвата власти», – отметил Вардеванян.