ՆԱՏՕ-ի բազմամազգ զորավարժությանը Հայաստանը կմասնացի դիտորդի կարգավիճակով
Վրաստանում հուլիսի 25-ից օգոստոսի 6-ը կանցկացվի ՆԱՏՕ-ի Agile Spirit 2025 բազմազգ զորավարժությունը։ Վրաստանը զորավարժությունը հյուրընկալում է 12-րդ անգամ։ Զորավարժությունների առաջին փուլը կմեկնարկի հուլիսի 21-ին Թուքրիայում՝ Ադանա նահանգի մոտակայքում ԱՄՆ-Թուրքիա համատեղ օդադեսանտային գործողությամբ:
Panorama.am-ը Վրաստանի պաշտպանության նախարարության պաշտոնական էջից տեղեկացավ, որ զորավարժությունները համատեղ կանցկացվեն Վրաստանի պաշտպանության ուժերի արևմտյան հրամանատարության և ԱՄՆ Ազգային գվարդիայի կողմից։
Զորավարժությանը կմասնակցեն զինվորականներ Վրաստանից, ԱՄՆ-ից, Թուրքիայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Իտալիայից, Հունաստանից, Մոլդովայից, Ռումինիայից, Բուլղարիայից, Սլովակիայից, Լիտվայից, Ուկրաինայից։ Դիտորդի կարգավիճակով կմասնակցեն Հայաստանն ու Ճապոնիան։
Agile Spirit 2025-ի նպատակն է բարձրացնել մասնակից երկրների պաշտպանական ուժերի պատրաստվածության, փոխգործունակության և գործառնական կարողությունների մակարդակը։
Զորավարժություններին մասնակցելու համար Վրաստան են բերվել ԱՄՆ բանակի մարտական մեքենաներ և բազմաֆունկցիոնալ UH60 «Black Hawk» ուղղաթիռներ, ինչպես նաև Թուրքիայի Հանրապետության զինված ուժերի Puma AS332 ուղղաթիռը:

В многонациональных учениях НАТО в Грузии Армения будет участвовать в качестве наблюдателя
Многонациональные учения НАТО Agile Spirit 2025 пройдут в Грузии c 25 июля по 6 августа. Об этом Panorama.am узнал на сайте минобороны Грузии.
По информации министерства обороны Грузии, страна примет участие в этих учениях уже в двенадцатый раз.
Agile Spirit 2025 пройдут как на территории Грузии, так и в Турции. Грузинскую часть учений совместно координируют Западное командование Вооруженных сил Грузии и Национальная гвардия штата Джорджия (США). В учениях примут участие военнослужащие из Грузии, США, Турции, Польши, Германии, Италии, Греции, Молдовы, Румынии, Болгарии, Словакии, Литвы и Украины. В качестве наблюдателей будут представлены представители вооруженных сил Армении и Японии.
Учения пройдут на нескольких локациях в Грузии: в Крцаниси (Совместный центр подготовки и оценки НАТО–Грузия), в Вазиани (Центр боевой подготовки и полигоны), на учебной территории в Норио, в Мухровани, в Сенаки (2-я пехотная бригада).
В рамках учений будет задействована бронетехника и авиация, находящаяся на вооружении грузинской армии. Для участия в манёврах в Грузию переброшены боевые машины армии США и многоцелевые вертолёты UH-60 Black Hawk, а также вертолёты AS332 Puma, используемые вооружёнными силами Турции.
Учения стартуют 21 июля с совместной американо-турецкой воздушно-десантной операции, которая пройдёт рядом с провинцией Адана в Турции, говорится в сообщении министерства обороны Грузии.