Դատապարտյալների ձայնը ՔԿՀ խցերի պատերից դուրս չի գալիս. Իրավապաշտպանը՝ ինքնասպանությունների դեպքերի մասին
«Այս տարի աննախադեպ մեծ թվով ինքնավնասման դեպքեր են տեղի ունեցել քրեակատարողական հիմնարկներում»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց իրավապաշտպան Ժաննա Ալեքսանյանը՝ անդրադառնալով Արմավիր ՔԿՀ-ում ինքնասպանության հերթական դեպքին։
Նա ընդգծում է, որ յուրաքանչյուր դեպքից հետո հարուցվում է քրեական վարույթ, բայց պատճառների մասին թե իրավապաշտպանները, թե հասարկությունը քիչ բան է իմանում։ Իրավապաշտպանն ամեն օր գրեթե 3-4 ահազագ է ստանում ՔԿՀ-ներում գտնվողների իրավունքների խախտումների մասին։
«Այդպես էլ փակ է մնում՝ փակ համակարգին հատուկ։ Բանտային համակարգը սարսափելի փակ համակարգ է։ Հիմա մենք պետք է նայենք, թե երկրում ինչ է կատարվում։ Վերահսկողության սարսափելի բացակայություն, ու կարող ենք պատկերացում կազմել, թե ինչ է կատարվում փակ համակարգերում, անվերահսկելի, բարձիթողի, վատ վիճակ է, մարդկանց կյանքերով չեն հետաքրքրվում, ինքնավնասման դեպքերը մնում են զուտ վիճակագրություն»,-ասաց նա։
Ժ. Ալեքսանյանի խոսքով, քրեական վարույթի արդյունքում պետք է պարզ դառնան պատճառները, պատասխանտվության ենթարկվեն մեղավորները, որպեսզի հետագայում նման դեպքերը կանխվեն։
«Թե ինչու է ինքնասպան լինում դատապարտյալը, ՔԿՀ-ն շատ լավ տիրապետում է։ Փոխարեն դրանց մասին բարձրաձայնեն, որպեսզի հետագայում չկրկնվի... Գիտեք ինչ, հեշտ չի ինքնասպանության դիմելը։ Ուրեմն անտանելի պայմաններ են։ Ես չգիտեմ՝ ծառայության ղեկավարը տիրապետո՞ւմ է իրավիճակին ամբողջությամբ, թե՞ ոչ։ Ես ահազանգեր եմ ստացել, որ իրար ճնշում են խցակիցները, առողջական ու բուժման խնդիրներ կան, երբ օգնություն չի ցուցաբերվում առողջական խնդիրներ ունեցող ազատազրկվածներին։ Նրանց ուշադրություն չեն դարձնում, նրանց ձայնն այդ պատերից դուրս չի գալիս։ Բողոքում են հազար անգամ, հացադուլի են դիմում, բայց մեծ դժվարությամբ են հասնում այն բանին, որ տեղափոխվեն դատապարտյալնի հիվանդանոց։ Հացադուլներն ադմինիստրացիայի համար սովորական բան են դարձել»,-մանրամասնեց նա։
ՔԿՀ-ներում ինքնավնասման դեպքերի աճն իրավապաշտպանը պայմանավորում է երկրում տիրող իրավիճակի հետ.
«դուք տեսնում եք, Փաշինյանը ֆեյսբոքով ինչ ցուցումներ է տալիս։ Համակարգերն ամբողջությամբ խարխլվել են։ Վերահսկողություն չկա։ Ես չեմ կարող այս վիճակը կապել միայն Քրեակատորաղական ծառայության պետի հետ։ Արդարատության նախարարը խոսում է միայն Սահմանդրության փոփոխություններից, հասկանում ես, որ դա վարչապետին ծառայելու մղումն է, ոչ թե համակարգին ի նպաստ աշխատելը։ Նախարարը զբաղված է քաղաքական հարցերով։ Երկրում ստեղծված իրավիճակը քանդել, խարխլել է համակարգերը, որոնց վերաձևակերպելը շատ դժվար է լինելու։ Ոչ ոք իր տեղում չէ, ՔԿՀ-ներում մինչև հիմա տիրում են սովետական բարքերը, սուտը, կեղծիք է, կոծկելը, ամեն ինչ կալանավորի ու դատապարտյալի վրա բարդելը։ Այս պայմաններում ո՞նց կարող է համակարգը փոխվել։ Սրան էլ գումարած ավելացել է կալանավորների, դատապարտյալների թիվը։ Հիշո՞ւմ եք, որ Նիկոլ Փաշինյանն ասում էր՝ բանտերը դատարկ են, իսկ հիմա տեղ ու դադար չկա»,-ընդգծեց Ժ. Ալեքսանյանը։

«Голоса заключенных не слышны за стенами камер»: правозащитница о случаях самоубийств в УИУ
«В этом году в Уголовно-исполнительных учреждениях (УИУ) министерства юстиции Республики Армения зафиксировано беспрецедентно большое число случаев членовредительства», – заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am правозащитница Жанна Алексанян, коснувшись очередного случая самоубийства в УИУ «Армавир».
Отметим, очередной случай смерти зарегистрирован в уголовно-исполнительном учреждении «Армавир» в Армении. Как сообщила Panorama.am начальник отдела по связям с общественностью Уголовно-исполнительной службы министерства юстиции Армении Нона Навикян, 14 июля осужденный (1987 г.р.), отбывающий наказание в УИУ, был найден в камере повешенным. По словам Навикян, немедленно была вызвана бригада скорой помощи, которая констатировала биологическую смерть осужденного. По факту случившегося инициировано уголовное производство.
Жанна Алексанян подчеркнула, что после каждого подобного инцидента возбуждается уголовное производство, однако о причинах мало что становится известно как правозащитникам, так и общественности.
По словам Алексанян, почти ежедневно она получает 3-4 сигнала о нарушении прав лиц, содержащихся в УИУ.
«Информация так и остается конфиденциальной – типично для закрытых учреждений. Тюремная система – это ужасно закрытая система. Нам нужно смотреть шире: на то, что происходит в нашей стране. Когда наблюдается катастрофический дефицит контроля, можно представить, что происходит в закрытых структурах – бесконтрольность, запущенность, критическое состояние. Судьбами людей не интересуются, а случаи членовредительства сводятся к сухой статистике», – отметила она.
По словам Алексанян, уголовное производство должно не только установить причины происшествий, но и привести к привлечению виновных к ответственности, чтобы подобные случаи в будущем были предотвращены.
«Почему заключенный сводит счеты с жизнью – администрация УИУ прекрасно знает. Но вместо того, чтобы говорить об этом открыто и предотвращать повторение таких случаев… Знаете, пойти на самоубийство – не так просто. Значит, условия невыносимые. Я не знаю, владеет ли руководство службы ситуацией в полной мере. Мне поступали сигналы, что сокамерники оказывают давление друг на друга, что существуют серьезные проблемы со здоровьем и лечением, и людям с заболеваниями просто не оказывается помощь. На них никто не обращает внимания, их голос не выходит за пределы этих стен. Жалуются тысячи раз, объявляют голодовки, но даже в больницу для заключенных попадают с большим трудом. Для администрации голодовки стали обычным явлением», – добавила правозащитница.
Рост числа случаев членовредительства в УИУ Алексанян напрямую связывает с общей атмосферой в стране:
«Вы сами видите, какие указания Никол Пашинян отдает через Facebook. Системы разрушены до основания. Контроля нет. Я не связываю сложившуюся ситуацию только с руководством Уголовно-исполнительной службы. Министр юстиции говорит лишь о конституционных реформах – и становится очевидно, что цель – служить премьер-министру, а не работать в интересах системы. Министр занята политическими вопросами. Сложившаяся в стране ситуация разрушила и расшатала государственные институты, и реформировать их теперь будет крайне сложно. Никто не находится на своем месте. В УИУ до сих пор царят советские порядки – ложь, фальсификация, сокрытие, попытки все свалить на заключенных и осужденных. Как в таких условиях может меняться система? К этому добавляется и рост числа арестованных и осужденных. Помните, Пашинян говорил, что тюрьмы пустуют? А теперь нет мест», – подчеркнула Жанна Алексанян.