Վահագն Խաչատուրյանը ՀԾԿՀ նախագահի հետ քննարկել է ՀԷՑ-ի հետ կապված հարցեր
ՀՀ նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է ՀՀ Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի (ՀԾԿՀ) նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանին։
Պաշտոնական էջում հրապարակված տեղեկատվության համաձայն, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են հանրային ծառայությունների ոլորտում առկա մի շարք արդիական խնդիրներ և դրանց կարգավորման հնարավոր ուղղությունները։ Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Հայաստանի էլեկտրական ցանցերի հետ կապված հարցերին՝ ռազմավարական նշանակություն ունեցող ենթակառուցվածքների արդյունավետ և հուսալի կառավարման համատեքստում։
Վ. Խաչատուրյանը կարևորել է նման ենթակառուցվածքների կայուն ու անվտանգ գործունեության անհրաժեշտությունը՝ ընդգծելով, որ արտակարգ իրավիճակներում ժամանակավոր կառավարման մեխանիզմների օրենսդրական հստակեցումը հանդիսանում է կարևոր օրակարգային հարց։
Մեսրոպ Մեսրոպյանը Հանրապետության նախագահին է ներկայացրել հանձնաժողովի կողմից իրականացվող աշխատանքները, ինչպես նաև ապագա նախաձեռնությունները՝ ոլորտի զարգացումն ապահովելու և արդյունավետ կարգավորումներ ներդնելու համար։

Ваагн Хачатурян обсудил с главой КРОУ вопросы, связанные с «Электросетями» Армении
Занимающий пост президента Армении Ваагн Хачатурян принял председателя Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА Месропа Месропяна.
Как сообщает аппарат президента РА, в ходе встречи был обсужден ряд актуальных вопросов в сфере общественных услуг и возможных направлений их регулирования. В частности, вопросы, связанные с ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА), были рассмотрены в контексте эффективного и надежного управления инфраструктурами стратегического значения.
Хачатурян подчеркнул необходимость стабильной и безопасной эксплуатации таких инфраструктур, отметив, что законодательное уточнение механизмов временного управления в чрезвычайных ситуациях является важным пунктом повестки дня.
Месроп Месропян представил Хачатуряну результаты работы, проделанной комиссией, а также будущие инициативы по обеспечению развития сферы и внедрению эффективных нормативных актов.