Երևանում բացվեց Ազնավուրի արձանը. «Ազնավուրը հավատում էր այս երկրի ուժին, մշակույթին, այս երկրի ապագային»
12:02 18/07/2025
Երևանի Շառլ Ազնավուրի հրապարակում՝ Մոսկվա կինոթատրոնի դիմաց, բացվեց մեծանուն արվեստագետ, շանսոնյե, Հայաստանի ազգային հերոս Շառլ Ազնավուրի արձանը։ Արձանի հեղինակը Դավիթ Մինասյանն է։
Ազնավուր հիմնադրամի համահիմնադիր, հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ Նիկոլա Ազնավուրը  նախ շնորհակալություն հայտնեց նրանց, ովքեր  այս նախագիծն իրականություն են դարձել։  Նա նշեց, որ այս արձանը պատկանում է  ողջ հայ ժողովրդին, նաև այն մարդկանց, ովքեր համաշխարհային կտրվածքով սիրել են Ազնավուրին, շարունակում են սիրել նրան։
«Հայրս երբ գալիս էր Երևան, կանգ էր առնում «Երևան» հյուրանոցում, սիրում էր պատշգամբից դիտարկել այս հրապարակը, որը լեցուն էր կյանքով ու պատմությամբ։ Շատ հուզիչ է, որ այսօրվանից Ազնավուրը կլինի այս հրապարակում։
Հայրս սիրահարված էր Հայաստանին, սիրում էր Հայաստանը կրքոտ, ոչ միայն արտացոլում էր իր բառերով, այլ իր կողմից իրականացված գործունեությամբ։
Նա կրել է Հայաստանն իր սրտի ներքո և համաշխարհային բոլոր հարթակներում։ Նա հավատում էր այս երկրի ուժին, հզորությանը, նա հավատում էր այս երկրի մշակույթին, հավատում էր այս երկրի ապագային։
Այդ իսկ պատճառով նա շատ խրախուսեց որպեսզի մենք՝ իր ընտանիքը, ժամանի ու հաստատվի այստեղ, որպեսզի կարողանանք ապրեցնենք, իրականցնություն դարձնենք իր գաղափարները»,- ասաց Նիկոլա Ազնավուրը։
ՀՀ-ում Ֆրանսիայի դեսապն Օլիվիե Դըկոտինյին  նշեց՝ Ազնավուրը փարիզյան տղա էր, բայց մշտապես հիշում էր, որ նաև հայաստանցի էր։
«Այն փաստը, որ այստեղ զետեղվում է Ազնավուրի արձանը, միաձուլում է իր երկու ինքնությունները՝ փարիզցի և հայաստանցի լինելը։ Նա մշտապես նշում էր՝ 100 տոկոսվ հայ էր, 100 տոկոսով ֆրանսիացի»,- ասաց դեսպանը։
Քանդակագործ Դավիթ Մինասյանն պատմեց, երբ հայտարավել է մրցույթ՝ սկսել է մտածել, թե ինչպիսին պետք է լինի արձանը ու հասկացել է, որ Ազնավուրի քանդակը չպետք է ունենա պատվանդան, պատվանդանի կարքի չունի, պետք է լինի օդում, թռիչքի մեջ ու ստացա այս արձանը։

«Он верил в силу этой страны, в ее мощь, в ее культуру и в ее будущее»: в Ереване открылся памятник Шарлю Азнавуру
13:08 18/07/2025
На площади Шарля Азнавура в Ереване, напротив кинотеатра «Москва», состоялось торжественное открытие памятника всемирно известному французскому шансонье армянского происхождения, Национальному герою Армении Шарлю Азнавуру (при рождении – Шахнур Вахинак Азнавурян). Автор скульптуры – Давид Минасян.
Сын шансонье, соучредитель и председатель Совета попечителей Фонда «Азнавур» Николя Азнавур в своем слове поблагодарил всех, кто содействовал реализации проекта. Он подчеркнул, что этот памятник принадлежит всему армянскому народу, а также всем тем людям по всему миру, кто любил и продолжает любить Азнавура.
«Когда отец приезжал в Армению, он останавливался в гостинице “Ереван”, с балкона любил наблюдать за этой площадью, полной жизни и истории. Очень трогательно, что с сегодняшнего дня Азнавур будет находиться здесь, на этой площади.
Отец был влюблен в Армению, любил ее страстно – не только словами, но и своей деятельностью.
Он носил Армению в своем сердце и представлял ее на всех мировых площадках. Он верил в силу этой страны, в ее мощь, в ее культуру и в ее будущее.
Именно поэтому он очень поддерживал то, чтобы мы, его семья, приехали и обосновались здесь, чтобы мы могли воплотить в реальность его идеи», – сказал Николя Азнавур.
Посол Франции в Армении Оливье Декотиньи отметил, что Азнавур был парижанином, но всегда помнил, что он также из Армении.
«Тот факт, что здесь устанавливается памятник Азнавуру, объединяет его две идентичности – парижанина и армянина. Он всегда подчеркивал: “Я на сто процентов француз и на сто процентов армянин”», – отметил посол.
Скульптор Давид Минасян рассказал, что после объявления конкурса на изготовление памятника Азнавуру он начал размышлять над тем, каким должен быть этот памятник. В итоге он пришел к выводу, что памятник Азнавуру не должен иметь постамента – он не нуждается в пьедестале, он должен быть в воздухе, в полете.