«Տաշիր» հիմնադրամը դատի է տվել Երևանի քաղաքապետարանին
«Տաշիր» բարեգործական հիմնադրամը հայց է  ներկայացրել վարչական դատարան ընդդեմ Երևանի քաղաքապետարանի։Ինչպես Panorama.am-ը տեղեկացավ Դատալեքսից, հիմնադրամը դատարանից պահանջում է ոչ իրավաչափ ճանաչել «Դալմա Գարդեն մոլ»-ում Սամվել Կարապետյանի լուսանկարով պաստառների հեռացնելը։
«01.07.2025թ. Ծիծեռնակաբերդի խճուղի 3 հասցեում տեղակայված և սեփականության իրավունքով «Դալմա Ինվեստ» ՍՊ ընկերությանը պատկանող «Դալմա Գարդեն Մոլ» զվարճա-առևտրային համալիրի արտաքին պատին տեղադրված թվով 6 հատ պաստառների ապամոնտաժման, մասնավորապես, պաստառները տեղադրման վայրից հանելու /պոկելու/, պատասխանողի տիրապետման տակ գտնվող տրանսպորտային միջոցում տեղադրելու և հեռացնելու գործողություններն ոչ իրավաչափ ճանաչելու և հետևանքները վերացնելու պ/մ»,-ասված է հիմնադրամի պահանջում։
Դատարանը գործ է  ստացել  երեկ՝ հուլիսի 17-ին։ Այն նույն օրը մակագրվել է դատավոր Ռուզաննա Ազրոյանին։
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 1-ին քաղաքապետարանի որոշմամբ աշխատակիցները Դալմա Գարդեն Մոլի շենքի պատերից, շենքի ներսից հեռացրել են «Ազատություն Սամվել Կարապետյանին» գրությամբ պաստառները։
Ավելի վաղ հայտնի գործարար, բարերարի լուսանկարով ու «Ազատություն Սամվել Կարապետյանին» գրությունով էկրանն ապամոնտաժվել էր Հյուսիսային պողոտայում,  նման պաստառներ հեռացրել են նաև «Տաշիր» առևտրի կենտրոնի շենքի վրայից։

Фонд «Ташир» подал иск против мэрии Еревана
Благотворительный фонд «Ташир» подал иск в Административный суд против мэрии города Ереван. Как стало известно Panorama.am из судебной информационной системы «Даталекс», фонд требует признать неправомерными действия по демонтажу плакатов с изображением Самвела Карапетяна со здания торгово-развлекательного комплекса Dalma Garden Mall.
«Признать неправомерными действия по демонтажу 01.07.2025 г. 6 постеров, прикрепленных на внешней стене здания торгово-развлекательного комплекса Dalma Garden Mall, расположенного на шоссе Цицернакаберда, 3 и находящегося в собственности ООО “Далма Инвест”, а именно – действия по удалению (срыву) постеров с места размещения, помещению их в транспортное средство, находящееся во владении ответчика, и вывозу с территории, а также устранить последствия указанных действий», – говорится в требовании фонда.
Суд зарегистрировал иск 17 июля, в тот же день дело было завизировано на имя судьи Рузанны Азроян.
Напомним, что 1 июля по решению мэрии Еревана сотрудники коммунальных служб демонтировали с фасада и внутренней части здания Dalma Garden Mall постеры с надписью «Свободу Самвелу Карапетяну».
Ранее аналогичный рекламный щит с фотографией известного бизнесмена и филантропа и тем же лозунгом был демонтирован с Северного проспекта, аналогичные баннеры были также сняты с фасада торгового центра «Ташир».