Բնակիչները ձեռք են տվել Էջմիածին-Ոսկեվազ-Օշական-Ոսկեհատ բաժանարար փականային հանգույցին, որի հետևանքով ճնշումը բարձրացել է ու խողովակաշարը վթարվել
«Վեոլիա ջուր» ընկերությունը հայտնում են, որ գիշերը արտակարգ դեպք է տեղի ունեցել.
«Ինչ որ բնակիչներ ձեռք են տվել Էջմիածին-Ոսկեվազ-Օշական-Ոսկեհատ բաժանարար փականային հանգույցին՝ ջուրը իրենց գյուղերի կողմը ուղղելու և այգիները ոռոգելու համար: 500 մմ-ոց թուջե ջրատարում տեղի է ունեցել ճնշման բարձրացում, որի հետևանքով 6-7 տեղից խողովակաշարը վթարվել է՝ վայրկյանում 40 լիտր ջրի կորստով:
Այս պահին ջրազրկված են Օշական, Ոսկեհատ, Ոսկեվազ գյուղերը, ճնշման խնդիրներ կան Էջմիածին քաղաքում և հարակից գյուղերում:
ՎեոլիաԹիմը առավոտից վթարի վայրում է և փորձում է ստեղծված իրավիճակին լուծում գտնել:
Ընկերությունը պարաստվում է դիմել Ոստիկանություն՝ ապօրինի գործունություն կատարած մարդկանց պատասխանատվության ենթարկելու համար»։

Серьезная авария в Армении: без воды остались села Ошакан, Воскеат и Воскеваз
«Какие-то жители самовольно вмешались в работу регулирующего клапанного узла Эчмиадзин-Воскеваз-Ошакан-Воскеат, чтобы направить воду в сторону своих сел для полива садов.
Это привело к повышению давления в чугунном водопроводе диаметром 500 мм, в результате чего трубопровод прорвало в 6–7 местах, вызвав потерю воды со скоростью около 40 литров в секунду», – говорится в сообщении компании.
Как отмечается, в настоящее время без воды остались села Ошакан, Воскеат и Воскеваз, а в городе Эчмиадзин и соседних селах наблюдаются проблемы с давлением.
«Команда компании с самого утра находится на месте аварии и пытается найти решение возникшей ситуации.
Компания намерена обратиться в полицию, чтобы привлечь к ответственности лиц, осуществивших противоправные действия», – говорится в заявлении.