Թրամփը դատի է տվել WSJ-ի
Դոնալդ Թրամփի և ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի կապերի մասին Wall Street Journal-ի վերջերս հրապարակված հոդվածից հետո, ԱՄՆ նախագահը 10 միլիարդ դոլարի դատական հայց է ներկայացրել թերթի դեմ։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը դիմել է դաշնային դատարան՝ խնդրելով բացահայտել ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի գործին վերաբերող գաղտնի փաստաթղթերը։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր կողմնակիցների կողմից ճնշման է ենթարկվում այն բանից հետո, երբ արդարադատության նախարարությունն անցյալ շաբաթ հայտարարել էր, որ այլևս չի հրապարակի Էփշտեյնի դեմ սեռական շահագործման գործով որևէ ապացույց, ով ինքնասպան է եղել 2019 թվականին դատավարությանը սպասելիս։
Իր քարոզարշավի ընթացքում Թրամփը խոստացել էր հրապարակել գործին վերաբերող բոլոր գրառումները՝ փորձելով ապահովել կառավարության լիակատար թափանցիկությունը:
Սակայն գլխավոր դատախազի կողմից հայտարարված անակնկալ որոշումը դուր չի եկել հանրապետական նախագահի կողմնակիցներին, ովքեր մեղադրել են Էփշտեյնի հետ նախկինում կապեր ունեցող Թրամփին ապացույցների ստեղծման գործում անձամբ ներգրավված լինելու մեջ։
Հինգշաբթի օրը ամերիկյան Wall Street Journal հրատարակությունը հայտնել էր, որ Թրամփը Էփշտեյնին ուղարկել է էրոտիկ շնորհավորական բացիկ, որը ֆինանսիստի 50-ամյակին նվիրված 2003 թվականի ալբոմի մի մասն էր։
«Շնորհավոր ծնունդդ, և թող յուրաքանչյուր օր լինի ևս մեկ հրաշալի գաղտնիք», - ասվում է շնորհավորական խոսքում, որը ներառում է մերկ կնոջ նկար և, ըստ լուրերի, ներառում է Թրամփի անունը: Ալբոմը ստեղծել է Էփշտեյնի ընկերուհին։
Թրամփը հերքել է մեղադրանքները և պնդել, որ ինքը չի գրել հաղորդագրությունը՝ պատմությունն անվանելով «կեղծ, չարամիտ և զրպարտչական»: «Սրանք իմ խոսքերը չեն, ոչ էլ իմ խոսելաձևը: Բացի այդ, ես նկարներ չեմ նկարում», - հավելել է նա՝ խոստանալով դատի տալ WSJ-ին:

Трамп подал в суд на газету WSJ
Министерство юстиции США обратилось в федеральный суд с просьбой снять печать с секретных документов, связанных с делом финансиста Джеффри Эпштейна, пишет euronews.
Как отмечается, президент Дональд Трамп испытывает растущее давление со стороны своих сторонников после того, как на прошлой неделе минюст объявил, что больше не будет обнародовать никаких доказательств по делу Эпштейна, покончившего с собой в ожидании суда в 2019 году, о секс-торговле.
В четверг американское издание Wall Street Journal (WSJ) сообщило, что Трамп направил Эпштейну поздравительную открытку эротического характера, которая стала частью альбома 2003 года, посвященного 50-летию финансиста.
"С днем рождения - и пусть каждый день будет еще одним чудесным секретом", - говорится в поздравлении с нарисованной обнаженной женщиной, под которым, как сообщается, стоит имя Трампа. Альбом подготовила подруга Эпштейна, британскаяя светская львица Гилейн Максвелл.
Трамп отверг обвинения и настаивает на том, что он не писал это послание, назвав эту историю "ложной, злонамеренной и клеветнической". "Это не мои слова, не то, как я говорю. Кроме того, я не рисую картинки", - добавил он и пообещал подать судебный иск против WSJ.
Ранним утром в субботу Трамп объявил, что подал "мощный" иск на 10 миллиардов долларов против издания, обвинив его репортеров в том, что они "сознательно и безрассудно" опубликовали ложные и клеветнические статьи, причинив "огромный финансовый и репутационный ущерб".