Թրամփը դատի է տվել WSJ-ի
Դոնալդ Թրամփի և ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի կապերի մասին Wall Street Journal-ի վերջերս հրապարակված հոդվածից հետո, ԱՄՆ նախագահը 10 միլիարդ դոլարի դատական հայց է ներկայացրել թերթի դեմ։ Եվրանյուզի հաղորդմամբ, ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը դիմել է դաշնային դատարան՝ խնդրելով բացահայտել ֆինանսիստ Ջեֆրի Էփշտեյնի գործին վերաբերող գաղտնի փաստաթղթերը։
Նախագահ Դոնալդ Թրամփը իր կողմնակիցների կողմից ճնշման է ենթարկվում այն բանից հետո, երբ արդարադատության նախարարությունն անցյալ շաբաթ հայտարարել էր, որ այլևս չի հրապարակի Էփշտեյնի դեմ սեռական շահագործման գործով որևէ ապացույց, ով ինքնասպան է եղել 2019 թվականին դատավարությանը սպասելիս։
Իր քարոզարշավի ընթացքում Թրամփը խոստացել էր հրապարակել գործին վերաբերող բոլոր գրառումները՝ փորձելով ապահովել կառավարության լիակատար թափանցիկությունը:
Սակայն գլխավոր դատախազի կողմից հայտարարված անակնկալ որոշումը դուր չի եկել հանրապետական նախագահի կողմնակիցներին, ովքեր մեղադրել են Էփշտեյնի հետ նախկինում կապեր ունեցող Թրամփին ապացույցների ստեղծման գործում անձամբ ներգրավված լինելու մեջ։
Հինգշաբթի օրը ամերիկյան Wall Street Journal հրատարակությունը հայտնել էր, որ Թրամփը Էփշտեյնին ուղարկել է էրոտիկ շնորհավորական բացիկ, որը ֆինանսիստի 50-ամյակին նվիրված 2003 թվականի ալբոմի մի մասն էր։
«Շնորհավոր ծնունդդ, և թող յուրաքանչյուր օր լինի ևս մեկ հրաշալի գաղտնիք», - ասվում է շնորհավորական խոսքում, որը ներառում է մերկ կնոջ նկար և, ըստ լուրերի, ներառում է Թրամփի անունը: Ալբոմը ստեղծել է Էփշտեյնի ընկերուհին։
Թրամփը հերքել է մեղադրանքները և պնդել, որ ինքը չի գրել հաղորդագրությունը՝ պատմությունն անվանելով «կեղծ, չարամիտ և զրպարտչական»: «Սրանք իմ խոսքերը չեն, ոչ էլ իմ խոսելաձևը: Բացի այդ, ես նկարներ չեմ նկարում», - հավելել է նա՝ խոստանալով դատի տալ WSJ-ին:

Trump sues Wall Street Journal
The move came shortly after the Justice Department asked a federal court on Friday to unseal grand jury transcripts in Epstein’s sex trafficking case, as the administration seeks to contain the firestorm that erupted after it announced that it would not be releasing additional files from the case, despite previously pledging to do so.
The controversy has created a major fissure between Trump and his loyal base, with some of his most vocal supporters slamming the White House for the way it has handled the case, and questioning why Trump would not want the documents made public.
Trump had promised to sue the Wall Street Journal almost immediately after the paper put a new spotlight on his well-documented relationship with Epstein by publishing an article that described a sexually suggestive letter that the newspaper says bore Trump’s name and was included in a 2003 album compiled for Epstein’s 50th birthday.
Trump denied writing the letter, calling the story “false, malicious, and defamatory.”
The suit, filed in filed in federal court in Miami, accuses the paper and its reporters of having “knowingly and recklessly” published “numerous false, defamatory, and disparaging statements,” which, it alleges, caused “overwhelming financial and reputational harm” to the president.
In a post on his Truth Social site, Trump cast the lawsuit as part of his efforts to punish news outlets, including ABC and CBS, which both reached multimillion-dollar settlement deals with the president after he took them to court.
“This lawsuit is filed not only on behalf of your favorite President, ME, but also in order to continue standing up for ALL Americans who will no longer tolerate the abusive wrongdoings of the Fake News Media,” he wrote.
A spokesperson for Dow Jones, the Journal’s publisher, responded Friday night, “We have full confidence in the rigor and accuracy of our reporting, and will vigorously defend against any lawsuit.”