Ըստ ադրբեջանական իշխանական քարոզչության՝ Հայոց Եկեղեցու դեմ Հայաստանի իշխանության արշավը բխում է հենց իրենց շահերից. Թաթոյան
15:01 21/07/2025
ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է իշխանության եկեղեցահալած քաղաքականության իրական դրդապատճառները և անօրինական բնույթը.
«1. Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը նամակ է գրել Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդին ընդդեմ Հայոց Եկեղեցու՝ ակնհայտորեն օգտագործելով Հայոց Եկեղեցու դեմ ՀՀ վարչապետի նախաձեռնած ու նրա կողմից ղեկավարվող արշավի ուղերձները՝ վիճարկելով Հայոց Եկեղեցու հեղինակությունը և վարկաբեկելով հոգևորականների նույն բառապաշարով անգամ, ինչ անում է ՀՀ վարչապետը:
2. Ըստ ադրբեջանական իշխանական քարոզչության՝ Հայոց Եկեղեցու դեմ Հայաստանի իշխանության արշավը բխում է հենց իրենց շահերից. Հայոց եկեղեցին պետք է չեզոքացնել, որպեսզի Հայաստանում «արևմտյան ադրբեջանցիների» բնակեցումը հեշտ լինի։ Պետք է նկատի ունենալ, որ ադրբեջանական իշխանությունը, այսպես կոչված, «արևմտյան ադրբեջանցիների» Հայաստանում բնակեցման, իսկ իրականում հումանիտար շղարշի ներքո Հայաստանի զավթման ծրագիրը դարձրել է միջազգային օրակարգի հարց՝ անգամ պաշտոնական նամակով հարցը ՄԱԿ-ում առաջ տանելով:
3. Հայոց Եկեղեցու դեմ արշավը ոչ միայն ՀՀ վարչապետի կարգավիճակի կոպիտ խախտումով է, այլ պարունակում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված տարբեր արարքների հատկանիշներ: Ընդ որում, այդ արարքները կատարվում են պաշտոնական կարգավիճակի լիազորությունները կամ իշխանության ազդեցությունն օգտագործելով, հրապարակային եղանակներով, ինչպես նաև իշխանության պաշտոն զբաղեցնող անձանց խմբի կողմից:
4.Գիտակցված պառակտում է հասարակությունը, թշնամացնում է տարբեր մարդկանց իրար հետ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Սփյուռքում:
5.Թուլացնում է Հայաստանի պետականության հիմքերը՝ վիրավորանքների և անհանդուրժողականության հովանավորչությամբ մեծ վնաս հասցնելով երկրի միջազգային իմիջին: Հայոց եկեղեցին ներկայացնում է՝ որպես բռնության քարոզիչ, այն դեպքում, երբ եկեղեցին մշտապես հանդես է եկել համերաշխության ու խաղաղության կոչերով։ Այսինքն` խոսքն այնպիսի արշավի մասին է, որը բնույթով ոչ միայն հակաեկեղեցական է, այլ հակաքրիստոնեական»:

Former Human Rights Defender Arman Tatoyan revealed the true motives and illegal nature of the Armenian leadership’s anti-church campaign in a social media post on Monday.
"1. The spiritual leader of Azerbaijan has sent a letter to the World Council of Churches against the Armenian Church, clearly using the messages of the campaign initiated and led by the Prime Minister of Armenia against the Armenian Church—challenging the Church’s authority and discrediting its clergy, even using the same wording as the Armenian Prime Minister.
2. According to Azerbaijani state propaganda, the campaign by the Armenian authorities against the Armenian Church serves their interests: the Armenian Church must be neutralized to make it easier to settle the so-called “Western Azerbaijanis” in Armenia. This is the Azerbaijani authorities’ program of Armenia’s occupation under humanitarian guise; they have turned it into an item on the international agenda, even bringing the issue to the United Nations by official letter.
3. The campaign against the Armenian Church not only involves gross violations of the status of the Prime Minister of the Republic of Armenia, but also contains elements of various offenses under the RA Criminal Code. Moreover, these acts are carried out by abusing official powers or influence, through public means, and by a group of individuals holding official positions.
4. It is a deliberate act of dividing society, sowing hostility between people not only within Armenia but also in the Diaspora.
5. It weakens the foundations of Armenian state, severely damaging the country’s international image by fostering insults and intolerance. The Armenian Church is portrayed as a promoter of violence, whereas the Church has always called for solidarity and peace. In other words, this is a campaign that is not only anti-Church in nature but also anti-Christian," reads the statement.