Ըստ ադրբեջանական իշխանական քարոզչության՝ Հայոց Եկեղեցու դեմ Հայաստանի իշխանության արշավը բխում է հենց իրենց շահերից. Թաթոյան
ՀՀ Մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ներկայացրել է իշխանության եկեղեցահալած քաղաքականության իրական դրդապատճառները և անօրինական բնույթը.
«1. Ադրբեջանի հոգևոր առաջնորդը նամակ է գրել Եկեղեցիների համաշխարհային խորհրդին ընդդեմ Հայոց Եկեղեցու՝ ակնհայտորեն օգտագործելով Հայոց Եկեղեցու դեմ ՀՀ վարչապետի նախաձեռնած ու նրա կողմից ղեկավարվող արշավի ուղերձները՝ վիճարկելով Հայոց Եկեղեցու հեղինակությունը և վարկաբեկելով հոգևորականների նույն բառապաշարով անգամ, ինչ անում է ՀՀ վարչապետը:
2. Ըստ ադրբեջանական իշխանական քարոզչության՝ Հայոց Եկեղեցու դեմ Հայաստանի իշխանության արշավը բխում է հենց իրենց շահերից. Հայոց եկեղեցին պետք է չեզոքացնել, որպեսզի Հայաստանում «արևմտյան ադրբեջանցիների» բնակեցումը հեշտ լինի։ Պետք է նկատի ունենալ, որ ադրբեջանական իշխանությունը, այսպես կոչված, «արևմտյան ադրբեջանցիների» Հայաստանում բնակեցման, իսկ իրականում հումանիտար շղարշի ներքո Հայաստանի զավթման ծրագիրը դարձրել է միջազգային օրակարգի հարց՝ անգամ պաշտոնական նամակով հարցը ՄԱԿ-ում առաջ տանելով:
3. Հայոց Եկեղեցու դեմ արշավը ոչ միայն ՀՀ վարչապետի կարգավիճակի կոպիտ խախտումով է, այլ պարունակում է ՀՀ քրեական օրենսգրքով նախատեսված տարբեր արարքների հատկանիշներ: Ընդ որում, այդ արարքները կատարվում են պաշտոնական կարգավիճակի լիազորությունները կամ իշխանության ազդեցությունն օգտագործելով, հրապարակային եղանակներով, ինչպես նաև իշխանության պաշտոն զբաղեցնող անձանց խմբի կողմից:
4.Գիտակցված պառակտում է հասարակությունը, թշնամացնում է տարբեր մարդկանց իրար հետ ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև Սփյուռքում:
5.Թուլացնում է Հայաստանի պետականության հիմքերը՝ վիրավորանքների և անհանդուրժողականության հովանավորչությամբ մեծ վնաս հասցնելով երկրի միջազգային իմիջին: Հայոց եկեղեցին ներկայացնում է՝ որպես բռնության քարոզիչ, այն դեպքում, երբ եկեղեցին մշտապես հանդես է եկել համերաշխության ու խաղաղության կոչերով։ Այսինքն` խոսքն այնպիսի արշավի մասին է, որը բնույթով ոչ միայն հակաեկեղեցական է, այլ հակաքրիստոնեական»:

Арман Татоян: Согласно агитпропу Баку, кампания властей Армении против Армянской церкви полностью соответствует интересам Азербайджан
Глава Центра права и справедливости – Фонда «Татоян», бывший омбудсмен Армении Арман Татоян на своей странице в соцсети Facebook представил истинные мотивы и незаконный характер политики властей Армении против Армянской Апостольской церкви.
Запись приводим ниже:
«1. Духовный лидер Азербайджана направил письмо Всемирному совету церквей против Армянской Апостольской церкви, явно используя месседжи кампании, инициированной и управляемой премьер-министром Армении против Армянской церкви – оспаривая ее авторитет и дискредитируя духовенство даже теми же словами, что и премьер-министр Армении.
2. Согласно пропаганде азербайджанской власти, кампания властей Армении против Армянской церкви полностью соответствует интересам Азербайджана: Армянская церковь должна быть нейтрализована, чтобы облегчить заселение так называемых «западных азербайджанцев» в Армении. Следует отметить, что власти Азербайджана пытаются провести программу заселения «западных азербайджанцев» в Армении, которая фактически является планом захвата страны под гуманитарным прикрытием. Эти вопросы официальным письмом уже представили в ООН.
3. Кампания против Армянской церкви не только является грубым нарушением статуса премьер-министра Армении, но и содержит признаки различных преступлений, предусмотренных Уголовным кодексом Республики Армения. Причем эти действия совершаются с использованием полномочий или влияния официального статуса, публично и группой лиц, занимающих государственные должности.
4. Это сознательное разделение общества, которое сеет вражду между людьми не только в Армении, но и в Диаспоре.
5. Это ослабляет основы армянской государственности, нанося серьезный ущерб международному имиджу страны, распространяя оскорбления и нетерпимость. Армянскую церковь представляют как пропагандиста насилия, тогда как церковь всегда выступала с призывами к солидарности и миру. То есть речь идет о кампании, которая по своей сути не только направлена против церкви, но и противоречит христианству».