Հայաստանցիների համար առաջնային խնդիրներն են ազգային անվտանգությունն ու խաղաղությունը. ՄՀԻ հայաստանյան հարցում
13:04 22/07/2025
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ)` Հարցումների հետազոտության կենտրոնի նոր համապետական հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ հասարակության գլխավոր մտահոգություններն են անվտանգությունն ու խաղաղությունը: «Որո՞նք են հիմնական խնդիրները, որ առկա են այսօր Հայաստանում» հարցին 35% կազմող պարզ մեծամասնությունը պատասխանել է «ազգային անվտանգությունը և սահմանային խնդիրները»:
«Աներկբա է, որ ՀՀ քաղաքացիների համար առաջնային խնդիրներն են ազգային անվտանգությունն ու խաղաղությունը», – ասել է ՄՀԻ Եվրոպայի և Եվրասիայի բաժնի տնօրեն Սթիվեն Նիքսը:
Հարցվածների 47 տոկոսը կողմ է Ադրբեջանի հետ բանակցվող խաղաղության պայմանագրին։ Բացի այդ, հարցվածների մեծամասնությունը (55 տոկոս) գոհ է Հայաստանի կառավարության սոցիալական օգնության ծրագրերից՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին։
«Տվյալները հստակորեն ցույց են տալիս, որ հանրությունը դրական է վերաբերվում Փաշինյանի կառավարության ջանքերին՝ օգնելու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված փախստականներին», – նշել է Նիքսը։
Հարցումը նաև բացահայտել է երիտասարդների շրջանում քաղաքական անտարբերության աճի նշաններ. 18-ից 35 տարեկանների 37 տոկոսը պատասխանել է, որ չի մասնակցի քվեարկությանը, եթե խորհրդարանական ընտրությունները կայանան հաջորդ կիրակի։
«Կառավարությունը պետք է լուրջ ջանքեր գործադրի երիտասարդներին քաղաքական և ընտրական գործընթացներում ներգրավելու համար», – ամփոփել է Սթիվեն Նիքսը։

Вопросы национальной безопасности и мира – приоритетные для населения Армении. Опрос IRI
Результаты нового общереспубликанского опроса, проведенного Центром опросов общественного мнения Международного республиканского института (IRI), свидетельствуют о том, что главными заботами общества остаются вопросы безопасности и мира.
На вопрос «Какие основные проблемы существуют сегодня в Армении?» простое большинство – 35% – ответили: «национальная безопасность и пограничные проблемы».
«Несомненно, что для граждан Армении приоритетом являются вопросы национальной безопасности и мира», - отметил директор Евразийского региона Международного республиканского института (IRI) Стивен Никс.
47% респондентов поддерживают мирное соглашение, переговоры по которому ведутся с Азербайджаном. Кроме того, большинство опрошенных (55%) выразили удовлетворенность программами социальной поддержки, оказываемой правительством Армении насильственно перемещенным армянам из Нагорного Карабаха.
«Данные четко показывают, что общественность положительно оценивает усилия правительства Пашиняна по оказанию помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха», – добавил Никс.
Опрос также выявил признаки роста политической апатии среди молодежи: 37% граждан в возрасте от 18 до 35 лет заявили, что не примут участие в голосовании, если парламентские выборы в Армении состоятся в ближайшее воскресенье.
«Правительство должно приложить серьезные усилия для вовлечения молодежи в политические и избирательные процессы», – подчеркнул Стивен Никс.