Հայաստանցիների համար առաջնային խնդիրներն են ազգային անվտանգությունն ու խաղաղությունը. ՄՀԻ հայաստանյան հարցում
13:04 22/07/2025
Միջազգային հանրապետական ինստիտուտի (ՄՀԻ)` Հարցումների հետազոտության կենտրոնի նոր համապետական հարցման արդյունքները ցույց են տալիս, որ հասարակության գլխավոր մտահոգություններն են անվտանգությունն ու խաղաղությունը: «Որո՞նք են հիմնական խնդիրները, որ առկա են այսօր Հայաստանում» հարցին 35% կազմող պարզ մեծամասնությունը պատասխանել է «ազգային անվտանգությունը և սահմանային խնդիրները»:
«Աներկբա է, որ ՀՀ քաղաքացիների համար առաջնային խնդիրներն են ազգային անվտանգությունն ու խաղաղությունը», – ասել է ՄՀԻ Եվրոպայի և Եվրասիայի բաժնի տնօրեն Սթիվեն Նիքսը:
Հարցվածների 47 տոկոսը կողմ է Ադրբեջանի հետ բանակցվող խաղաղության պայմանագրին։ Բացի այդ, հարցվածների մեծամասնությունը (55 տոկոս) գոհ է Հայաստանի կառավարության սոցիալական օգնության ծրագրերից՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերին։
«Տվյալները հստակորեն ցույց են տալիս, որ հանրությունը դրական է վերաբերվում Փաշինյանի կառավարության ջանքերին՝ օգնելու Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված փախստականներին», – նշել է Նիքսը։
Հարցումը նաև բացահայտել է երիտասարդների շրջանում քաղաքական անտարբերության աճի նշաններ. 18-ից 35 տարեկանների 37 տոկոսը պատասխանել է, որ չի մասնակցի քվեարկությանը, եթե խորհրդարանական ընտրությունները կայանան հաջորդ կիրակի։
«Կառավարությունը պետք է լուրջ ջանքեր գործադրի երիտասարդներին քաղաքական և ընտրական գործընթացներում ներգրավելու համար», – ամփոփել է Սթիվեն Նիքսը։

IRI poll shows Armenians continue to focus on security and peace
A nationwide poll conducted by the International Republican Institute’s (IRI) Center for Insights in Survey Research (CISR) shows that security and peace are the top issues in Armenia, with national security and border issues cited as the top response by a plurality of respondents (35 percent) when asked what the main problems facing their country.
“Security and peace are clearly the main issues on the minds of Armenians,” said Stephen Nix, Senior Director for Europe and Eurasia at IRI.
A plurality of 47 percent of respondents support the peace treaty being negotiated with Azerbaijan. Additionally, a majority of respondents (55 percent) are satisfied with assistance the government has provided to displaced Armenians from Nagorno Karabakh.
“The data clearly shows that the public views the Pashinyan government’s efforts to assist refugees from Nagorno Karabakh positively,” stated Nix.
The survey also found signs of increasing political disengagement among young Armenians, with 37 percent of youth (age 18 to 35) responding that they would not vote if national parliamentary elections were held next Sunday.
According to Nix, “The government should undertake serious efforts to involve Armenian youth in the political and electoral processes.”