Թուրքիան ներկայացրել է իր առաջին հիպերձայնային հրթիռը՝ Tayfun Block-4-ը
Թուրքիան Ստամբուլում անցկացվող IDEF 2025 միջազգային զենքի ցուցահանդեսում ներկայացրել է իր առաջին հիպերձայնային հրթիռը՝ Tayfun Block-4-ը։ Այս մասին գրում է  Վեստի.ռու կայքը՝ հղում անելով թուրքական լրատվամիջոցներիn։
Tayfun Block-4-ը Tayfun հրթիռի հիպերձայնային տարբերակն է, որը թուրքական ազգային արտադրության ամենաերկար հեռահարության բալիստիկ հրթիռն է։ Այն խոցում է թիրախները բարձր ճշգրտությամբ՝ շեղումը չի գերազանցում 5 մ-ը։ Tayfun Block-4-ի երկարությունը մոտ 10 մ է, իսկ տրամագիծը՝ 938 մմ։
Ռազմարդյունաբերական «Roketsan» ընկերությունը նշել է, որ Tayfun-ի նոր տարբերակը կկարողանա ոչնչացնել ՀՕՊ համակարգերը, կառավարման կետերը, ռազմական անգարները և կարևորագույն ռազմական օբյեկտները մի քանի կիլոմետր հեռավորությունից:
Ցուցահանդեսում ներկայացվել են նաև մի քանի այլ նոր համակարգեր, այդ թվում՝ Atmaca հրթիռը, Gokbora օդ-օդ դասի հրթիռը և 300 Er օդային արձակման բալիստիկ հրթիռը:

Turkey debuts hypersonic missile at IDEF 2025
Turkey has unveiled its first hypersonic missile, Tayfun Block-4, as defence giant Roketsan introduced six new advanced systems at the IDEF 2025 international defence fair in Istanbul, TRT reported.
The Tayfun Block-4 ballistic missile is the hypersonic version of the Tayfun missile, Turkey's longest-range nationally produced ballistic missile.
"The Tayfun Block-4 achieves long ranges, setting another record for the Turkish defence industry. Weighing over 7 tonnes, this new version of the Tayfun, with its multi-purpose warhead, will be capable of destroying numerous strategic targets, such as air defence systems, command and control centres, military hangars, and critical military facilities, from kilometres away," Roketsan said in a statement on Tuesday.