Ադրբեջանgիներին դեռ չի հաջողվել մարել оկուպաgված Արցախում բռնկված հրդեհը
Ադրբեջանցի հրշեջներին դեռ չի հաջողվել մարել երեկվանից օկուպացված Արցախի Հանրապետությունում՝ Ակնայի (Աղդամ) և Մարտակերտի մոտակայքում գտնվող անտառներում ու արոտավայրերում բռնկված հրդեհը։
Դժվար տեղանքի և ուժեղ քամու պատճառով հրդեհը արագ տարածվեց՝ ընդգրկելով մեծ տարածքներ։ Չնայած որոշ հատվածներում հրդեհի մասնակի տեղայնացմանը, հրդեհը շարունակում է դժվարամատչելի վայրերում։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ հրդեհի ավելի մեծ տարածք տարածումը կանխելու և մարման աշխատանքները արագացնելու համար գործի են դրվել Ավիացիոն ջոկատի և Պետական հրշեջ ծառայության 2 ուղղաթիռներ: Հրդեհաշիջման աշխատանքները ներկայումս շարունակվում են:

Azerbaijani firefighters still struggling to contain blaze in occupied Artsakh
Azerbaijani firefighting crews have yet to extinguish a massive wildfire that has been sweeping through the forests and pastures near Akna (Aghdam) and Martakert in Azerbaijani-occupied Artsakh (Nagorno-Karabakh) since Tuesday.
The fire, fueled by strong winds and challenging terrain, spread rapidly across a wide area. While firefighters have managed to extinguish the fire in several areas, the flames persist in hard-to-reach locations, the Azerbaijani media reported.
Two helicopters from the State Fire Protection Service have been dispatched to the affected areas in an effort to prevent the fire from spreading further and to accelerate containment efforts. Firefighting operations are underway.