13-ամյա շախմատիստ Գաբրիելա Հարությունյանը Հայաստանը կներկայացնի հեղինակավոր առաջնությունների
13-ամյա Գաբրիելա Հարությունյանն արդեն երկրորդ տարին անընդմեջ Բիբլոս Բանկ Արմենիայի հովանավորությամբ կմասնակցի Շախմատի Եվրոպայի աղջիկների և պատանիների առաջնությանը, ինչպես նաև առաջին անգամ իր ուժերը կփորձի Աբու Դաբիի շախմատային փառատոնին։
Դառնալով 2025 թ. Հայաստանի մինչև 14 տարեկան աղջիկների բացարձակ չեմպիոն, պատանի շախմատիստուհին ստացել է նաև ուղեգիր՝ շախմատի աշխարհի պատանեկան առաջնությանը մասնակցելու համար։
Բիբլոս Բանկ Արմենիայի գլխավոր գործադիր տնօրեն Հայկ Ստեփանյանի խոսքով՝ տաղանդավոր երիտասարդներին աջակցելուն Բանկը մեծ պատասխանատվությամբ է մոտենում։
«Շախմատիստի համար միջազգային ասպարեզում խաղալն անփոխարինելի փորձ է։ Վաղ տարիքից միջազգային մրցույթներին մասնակցելը ոչ միայն հղկում է մարզիկի հմտությունները, այլև վստահություն է հաղորդում նրան։ Հուսով ենք՝ Բիբլոս Բանկ Արմենիայի աջակցությունը կօգնի Գաբրիելային բարելավել իր վարկանիշը և նվաճել չեմպիոնական նոր տիտղոսներ»,- նշեց Հայկ Ստեփանյանը։
Գաբրիելան շախմատով զբաղվում է 5 տարեկանից։ Մի շարք մրցաշարերում նա տպավորիչ հաղթանակներ է տարել՝ տարբեր տարիներին նվաճելով Երևանի Մ10 տարեկան աղջիկների, Հայաստանի Մ10, Մ12 և Մ14 տարեկան աղջիկների առաջնություններում չեմպիոնի տիտղոսը, Եվրոպայի Մ10 տարեկան աղջիկների 4-րդ մրցանակը։
Գաբրիելայի մասնակցությունը հեղինակավոր մրցաշարերին կարևոր ձեռքբերում է նրա շախմատային կարիերայում և առանցքային տարր՝ Բանկի կրթական ԿՍՊ ծրագրերի շարքում։
2025 թ․ Շախմատի Եվրոպայի աղջիկների և պատանիների առաջնությունը տեղի կունենա հոկտեմբերի 28-ից նոյեմբերի 8-ը Մոնտենեգրոյում՝ Բուդվա քաղաքում, իսկ Աբու Դաբիի 31-րդ շախմատային փառատոնը՝ օգոստոսի 15-ից 24-ը։
Իսկ օգոստոսի 5-12-ը Գաբրիելան Մոսկվայում կմասնակցի Մ. Բոտվիննիկի հիշատակին նվիրված՝ Շախմատային ֆեդերացիաների ասոցիացիայի գավաթի բաց միջազգային մրցաշարին, որտեղ կմրցեն ԱՊՀ երկրների մինչև 14 տարեկան չեմպիոնները։
Մինչ այդ՝ հունիսի 16-21-ը, Գաբրիելան ԱՄՆ կանանց օլիմպիական հավաքականի գլխավոր մարզիչ, գրոսմայստեր, FIDE ավագ մարզիչ Մելիքսեթ Խաչիյանի հրավերով մասնակցել է վերջինիս առցանց վարպետության դասերին։

13-year-old Gabriela Harutyunyan will participate in the European Youth Chess Championship for the second consecutive year, again with sponsorship from Byblos Bank Armenia. She will also make her debut at the Abu Dhabi Chess Festival.
The young chess player has earned a spot in the FIDE World Youth Chess Championship as well after becoming the absolute champion of Armenia among girls under 14 in 2025.
According to Hayk Stepanyan, CEO of Byblos Bank Armenia, the Bank takes its responsibility to support talented young people very seriously.
“Playing on the international stage is an invaluable experience for any chess player. Participating in international competitions from an early age not only hones an athlete's skills but also builds their confidence. We hope that Byblos Bank Armenia’s support will help Gabriela improve her rating and achieve new championship titles," said Hayk Stepanyan.
Gabriela has been playing chess since the age of 5. She has achieved impressive victories in numerous tournaments, including winning the championship titles in the Yerevan U10 Girls' Championship, the Armenian U10, U12, and U14 Girls' Championships, as well as securing fourth place in the European U10 Girls' Championship.
Gabriela’s participation in prestigious tournaments is a significant milestone in her chess career and a key component of the Bank’s educational corporate social responsibility (CSR) initiatives.
The 2025 European Youth Chess Championship will take place from October 28 to November 8 in Budva, Montenegro, while the 31st Abu Dhabi Chess Festival is scheduled for August 15 to 24.
From August 5 to 12, Gabriela will compete in the M. Botvinnik Memorial Open in Moscow, which brings together champions from CIS countries in the U14 category.
Earlier, from June 16 to 21, she participated in an online masterclass led by Grandmaster and FIDE Senior Coach Melikset Khachiyan, head coach of the U.S. Women's Olympic Chess Team.
Join us in wishing Gabriela Harutyunyan the best of luck, as she represents Armenia in these upcoming chess tournaments․