ՀՀ կառավարության արձագանքը՝ միջազգային դատարանում ՀԷՑ-ի պետականացման գործով Սամվել Կարապետյանի հաղթանակին
12:40 23/07/2025
ՀՀ կառավարությունը «Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի 22.07.2025թ. թիվ EA 2025/121 վճռի վերաբերյալ հայտնում է, որ հրատապ գործով քննված հարցերի (վեճի) շրջանակն այլ է, քան ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու որոշման նպատակները և վերջինիս կողմից իրականացվելիք գործողությունների շրջանակը:
«Մասնավորապես, ժամանակավոր կառավարչի նշանակմամբ հետապնդվող նպատակն է, ի թիվս այլնի,
· միտումնավոր եղանակով էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծման ռիսկերի կանխարգելումը,
· հանրային կարգի ապահովումը, պետական անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ռիսկերի վերացումը,
· ՀԷՑ-ում տեղի ունեցած չարաշահումների քողարկման բացառումը և հետագա չարաշահումների կանխարգելումը:
Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»,- նշված է կառավարության արձագանքում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ երկու ամսով կալանավորված գործարար, բարերար «ՀԷՑ» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը և իր ընտանիքը հաղթել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դեմ նախաձեռնած արբիտրաժային հրատապ գործը։ Արտակարգ արբիտրաժի որոշումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ենթակա է պարտադիր կատարման։

Реакция правительства Армении на победу Самвела Карапетяна по делу о национализации «Электросетей» в международном суде
12:51 23/07/2025
Арестованный в Армении на 2 месяца предприниматель, благотворитель, владелец ЗАО «Электрические сети Армении» (ЭСА) Самвел Карапетян и его семья выиграли срочное арбитражное дело, инициированное против правительства Республики Армения, говорится в заявлении Совета по защите Самвела Карапетяна.
В комментарии правительства Армении говорится:
«В связи с решением Арбитражного института Торговой палаты Стокгольма № EA 2025/121 от 22.07.2025 сообщаем, что рамки рассмотренных по неотложному делу вопросов (спора) отличается от целей решения о назначении временного управляющего и рамок действий, которые должен осуществить последний. В частности, цель назначения временного управляющего заключается, среди прочего, в следующем:
· предотвращение рисков преднамеренного создания энергетического кризиса,
· обеспечение общественного порядка, устранение возможных рисков, угрожающих государственной безопасности,
· исключение сокрытия злоупотреблений в ЭСА и предотвращение дальнейших злоупотреблений.
Уважая обеспечительные меры, применяемые решениями иностранных арбитражей, каждый вместе с тем обязан руководствоваться также законодательством Республики Армения и международными договорами, устанавливающими правила и порядок признания и исполнения арбитражных решений».