ՀՀ կառավարության արձագանքը՝ միջազգային դատարանում ՀԷՑ-ի պետականացման գործով Սամվել Կարապետյանի հաղթանակին
12:40 23/07/2025
ՀՀ կառավարությունը «Ստոկհոլմի առևտրային պալատի արբիտրաժային ինստիտուտի 22.07.2025թ. թիվ EA 2025/121 վճռի վերաբերյալ հայտնում է, որ հրատապ գործով քննված հարցերի (վեճի) շրջանակն այլ է, քան ժամանակավոր կառավարիչ նշանակելու որոշման նպատակները և վերջինիս կողմից իրականացվելիք գործողությունների շրջանակը:
«Մասնավորապես, ժամանակավոր կառավարչի նշանակմամբ հետապնդվող նպատակն է, ի թիվս այլնի,
· միտումնավոր եղանակով էներգետիկ ճգնաժամի ստեղծման ռիսկերի կանխարգելումը,
· հանրային կարգի ապահովումը, պետական անվտանգությանը սպառնացող հնարավոր ռիսկերի վերացումը,
· ՀԷՑ-ում տեղի ունեցած չարաշահումների քողարկման բացառումը և հետագա չարաշահումների կանխարգելումը:
Հարգանքով վերաբերվելով օտարերկրյա արբիտրաժների որոշումներով կիրառվող ապահովման միջոցներին, միևնույն ժամանակ բոլորը պարտավոր են առաջնորդվել նաև ՀՀ օրենսդրությամբ և միջազգային պայմանագրերով, որոնցով սահմանված են արբիտրաժային որոշումների ճանաչման և կատարման կարգերը և ընթացակարգերը»,- նշված է կառավարության արձագանքում։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ երկու ամսով կալանավորված գործարար, բարերար «ՀԷՑ» սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը և իր ընտանիքը հաղթել են Հայաստանի Հանրապետության կառավարության դեմ նախաձեռնած արբիտրաժային հրատապ գործը։ Արտակարգ արբիտրաժի որոշումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության կողմից ենթակա է պարտադիր կատարման։

The Armenian government has released a statement in response to the July 22 ruling of the SCC Arbitration Institute concerning the Electric Networks of Armenia (ENA). The full statement is provided below.
"On the decision of the Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce No. EA 2025/121 dated 22.07.2025, we inform that the scope of the issues (dispute) examined in the urgent case is different from the objectives of the decision to appoint a temporary administrator and the scope of the actions to be taken by the latter. In particular, the goal pursued by the appointment of a temporary administrator is, among others,
· preventing the risks of deliberately creating an energy crisis,
· ensuring public order, eliminating possible risks threatening state security,
· excluding the concealment of abuses in the ENA and preventing further abuses.
While respecting the security measures applied by foreign arbitration decisions, at the same time everyone is also obliged to be guided by the legislation of the Republic of Armenia and international treaties that define the rules and procedures for the recognition and implementation of arbitration decisions."