Իշխանութունը երկրում ստեղծում է ճգնաժամեր, իսկ այդ ընթացքում թալանում ու անհասկանալի օրենքներ է ընդունում. Կարեն Վրթանեսյան
16:36 25/07/2025
«Պոպուլիստ բռնապետների կառավարման մեթոդներից մեկն անընդհատ ճգնաժամեր ստեղծելն է և, այսպես ասած, այդ պղտոր ջրում ձուկ որսալը։ Մենք տեսնում ենք, որ 2018-ի մայիսի 8-ից սկսած գրեթե ամեն օր գեներացվում են շատ աղմկահարույց, բայց կարճաժամկետ օրակարգեր, որոնք նետվում են դաշտ, մարդիկ հուզված, բարկացած քննարկում են, իսկ կարճ ժամանակ անց դրանք մոռացվում են»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց հասարակական գործիչ, տեղեկատվական անվտանգության հարցերով փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը։
Նրա խոսքով, եթե Հայաստանի նախկին բոլոր իշխանությունները փորձել են երկիրը զերծ պահել ճգնաժամերից, դրանց ի հայտ գալու պարագայում էլ շատ արագ լուծել խնդիրը, այս իշխանությունն անում է ճիշտ հակառակը։
«Իշխանությունը միտումնավոր կերպով ստեղծում է ճգնաժամեր, իսկ այդ արանքում թալանում են, ընդունում են ինչ-որ խայտառակ օրենքներ, որոնք աննկատ են անցնում, չեն քննարկվում։ Եթե ուշադրություն դարձնեք, կառավարության նիստերում հարցերի զգալի մասը չզեկուցվող են, շատ դեպքերում չենք իմանում, ինչ ընդունեցին»,-ասաց փորձագետը։
Մինչդեռ Հայաստանի գլխին կախված է գոյաբանական սպառնալիք, հարևան երկրները չեն էլ թաքցնում, որ իրենց նպատակը Հայաստանի չլինելն է։
«Հայաստանի թիվ մեկ օրակարգը դա պետք է լիներ։ Հաջորդը Հայաստանում  հաստատված բռնապետությունն է, շատերը միամտաբար ասում են, մենք գնում ենք դեպի բռնապետություն, չէ արդեն հաստատաված է, բժիշկ են ձերբակալում վիրահատության պահին, սրբազանների են կալանավորում, կանանց են կալանավորում։ Մարդկանց արդեն սովորոցրել են, որ դա նորմա է։ Հայաստանի ապագայի օրակարգը գրեթե չի քննարկվում, շատ լավ կլիներ, եթե լիներ լուրջ ու հավասարկշռված քննարկումներով օրակարգ, թե ինչպիսին պետք է լինի իշխանափոխությունը։ Ի դեպ, երբ մենք ասում ենք իշխանափոխություն, շատերը պնդում են, թե վատ իշխանություն է, դրա համար փոխենք, բայց ես պնդում եմ, որ այս իշխանությունները հայկական չեն, սպասարկում են օտար, հաճախ թշնամական երկրների շահերը, օրինակ, շատ հարցերում Նիրկոլ Փաշինյանի, ալիևի ու Էրդողանի շահերը համընկնում են»,-ասաց փորձագետը։
Կարեն Վրթանեսյանը համամիտ չէ ընդդիմության այն քննադատություններին, որ Նիկոլ Փաշինյանն ապիկար է, ցանկանում է լավ բան անել Հայաստանի համար, սակայն չի ստացվում։
«Այդպես չէ, այդ մարդիկ անում են այն, ինչ պլանավորել են անել, դա ազգային ինստիտուտների քանդումն է, հիմա փորձում են ոչնչացնել Եկեղեցին։  Այդ Ժ/պ նշանակելը փորձարկված մեխանիզմ է ինստիտուտները, կրթական հաստատությունները կազմաքանդելու, կհիշեք, երկար ժամանակ չունեինք ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, հետախուզության, հակահետախուզության պետ, սահմանապահ զորքերի հրամանատար չունեիքն, ժամանակավոր պաշտոնակատարը չի կարող երկարաժամկետ պլանավորում անել, սրանք շատ լավ մտածված գործողություններ են»,-ընդգծեց նա։
Խորհրդարանական ընտրությունների միջոցով իշխանափոխության հնարավորության, ընդդիմության քայլերի, ազգային էլիտայի լուռ մնալու վերաբերյալ հարցերն ու պատասխանները՝ տեսանյութում։

Карен Вртанесян: Власть намеренно создает кризисы, а под шумок занимается грабежом, принимает какие-то позорные законы
«Один из методов управления диктаторов-популистов – постоянно создавать кризисы и, так сказать, ловить рыбу в мутной воде. Мы видим, что с 8 мая 2018 года практически каждый день генерируются очень резонансные, но краткосрочные повестки, которые вбрасываются в медиаполе, люди взволнованно и возмущенно их обсуждают, а спустя короткое время они забываются», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am общественный деятель, эксперт по вопросам информационной безопасности Карен Вртанесян.
По его словам, если все предыдущие власти Армении старались уберечь страну от кризисов, а в случае их возникновения стремились максимально быстро решать проблемы, то нынешняя власть РА действует диаметрально противоположным образом.
«Власть намеренно создает кризисы, а под шумок занимается грабежом, принимает какие-то позорные законы, которые проходят незамеченными, не обсуждаются. Если обратите внимание, значительная часть вопросов повестки дня на заседаниях правительства не подлежит докладу, и во многих случаях мы даже не знаем, что кабмин принял», – отметил эксперт.
Между тем, над Арменией нависла экзистенциальная угроза: соседние страны – Азербайджан и Турция – даже не скрывают, что их цель – ликвидация Армении.
«Это и должно было бы быть повесткой №1 для Армении. Далее – установившийся у нас в стране диктаторский режим. Многие наивно говорят: “Мы движемся к диктатуре”. Нет, диктатура уже установлена: задерживают врача прямо во время операции, арестовывают архиепископов, женщин. Людей уже приучили к мысли, что это норма. Будущее Армении как повестка почти не обсуждается. Очень важно было бы сформировать повестку с серьезными и взвешенными обсуждениями о том, какой должна быть смена власти. Кстати, когда мы говорим о смене власти, многие утверждают: мол, власть плохая, поэтому ее надо поменять. Но я настаиваю, что действующие власти – не армянские, они обслуживают интересы иностранных, зачастую вражеских государств. Например, во многих вопросах интересы Никола Пашиняна, Алиева и Эрдогана совпадают», – заявил эксперт.
Карен Вртанесян не согласен с тезисом оппозиции, согласно которому Никол Пашинян просто некомпетентен, хочет сделать что-то хорошее для Армении, но у него не получается.
«Это не так. Находящиеся у власти в Армении люди делают ровно то, что планировали: они разрушают национальные институты, а сейчас пытаются уничтожить Церковь. Назначение временного исполняющего обязанности – это проверенный механизм для разрушения институтов, образовательных учреждений. Вы помните, что долгое время у нас не было начальника Генштаба ВС, не было руководителей разведки, контрразведки, не было командующего пограничными войсками. Временно исполняющий обязанности не может осуществлять долгосрочное планирование. И это очень хорошо продуманные действия», – подчеркнул он.
Вопросы и ответы о возможности смены власти в Армении через парламентские выборы, о действиях оппозиции и о молчании национальной элиты – в видеоматериале на армянском языке ниже: