Վերջին օրերին որոշ անձանց կողմից նկատվում է «ձև չունեք» արտահայտության օգտագործումը, ինչը ևս հանդիսանում է քրեական օրենսգրքի տիրույթում արարք-կոչ. Վարդևանյան
Երկու ամսով կալանավորված գործարար, բարերար Սամվել Կարապետյանի պաշտպանական թիմն այսօր գրություններ է հասցեագրել գլխավոր դատախազ Անն Վարդապետյանին և դատախազությանը:
Թիմի անդամ փաստաբան Արամ Վարդևանյանը գրել է. «Ցանկանում եմ հայտնել, որ այսօր գրություններ են հասցեագրվել Գլխավոր դատախազին և Դատախազությանը: Ակնհայտ է, որ նման տևական, անհիմն և ապօրինի կալանքը Սամվել Կարապետյանի նկատմամբ ենթակա է վերացման Դատախազի կողմից: Անհրաժեշտ է նշել նախորդող շաբաթվա ընթացքում տեղի են ունեցել կոնկրետ վարույթային գործողություններ հենց պաշտպանական խմբի կողմից նախաձեռնված, որոնց արդյունքներն առավել քան հստակ են: Դրանց արդյունքում նույնիսկ ամենամեծ «ցանկության» դեպքում հնարավոր չէ շարունակել այս աբսուրդային քրեական գործը:
Ի դեպ ուշագրավ է, որ վերջին օրերին որոշ անձանց կողմից նկատվում է «ձև չունեք» արտահայտության օգտագործումը: Պարզ վարժությամբ կարելի է արձանագրել, կամ նշվածը ևս հանդիսանում է քրեական օրենսգրքի տիրույթում արարք-կոչ, ի թիվս այլի «իշխանությունը պահելը, մասնավոր ոլորտում ծառայողական լիազորությունները չարաշահելը», կամ երկու դեպքում էլ գործում է խոսքի ազատության ընդհանուր կանոնները: Ուշագրավ է, որ մի դեպքում խոսքն ուղղված էր Մայր Աթոռը պաշտպանելուն, մասնակցելուն, իսկ մյուս դեպքում Արբիտրաժի որոշման կատարելուց խուսափելուն»:

Команда адвокатов Самвела Карапетяна направила письма генеральному прокурору и в прокуратуру
Команда адвокатов арестованного в Армении на 2 месяца бизнесмена и мецената Самвела Карапетяна сегодня направила обращения генеральному прокурору Анне Вардапетян и в прокуратуру.
Член команды адвокатов Арам Вардеванян заявил, что, очевидно, столь длительное, необоснованное и незаконное содержание под стражей Самвела Карапетяна подлежит отмене прокурором.
«Необходимо отметить, что в течение предыдущей недели сама защита инициировала конкретные процессуальные действия, результаты которых более чем очевидны. В итоге даже при самом большом «желании» продолжение этого абсурдного уголовного дела невозможно.
Кстати, примечательно, что в последние дни наблюдается использование выражения „по-вашему никак” („по-нашему" – фраза из интервью Карапетяна. – Ред.). Простым логическим упражнением можно зафиксировать следующее: либо данное высказывание также попадает под сферу действия Уголовного кодекса как призыв к совершению действий, например, „удержание власти”, „злоупотребление служебными полномочиями в частном секторе”, либо в обоих случаях действуют общие нормы свободы слова.
Примечательно, что в одном случае речь шла об участии в защите Первопрестольного Эчмиадзина, а в другом – об уклонении от исполнения решения арбитражного суда», – указал он.