«Աէրոֆլոտ»-ը չեղարկել է ավելի քան 50 չվերթ, որից 4-ը Երևանի ուղղությամբ
ՌԴ «Աէրոֆլոտ» ավիաընկերությունը հուլիսի 29-ին չեղարկել է 53 չվերթ։ Այդ մասին պարզ է դառնում մայրաքաղաքի «Շերեմետևո» օդանավակայանի առցանց էլէկտրոնային չվատախտակից։
Օդանավակայանի տվյալներով՝ ավիաընկերությունը հետաձգել է օդանավակայանից 22 և մայրաքաղաքի ուղղությամբ 31 չվերթ։ Սա վերաբերում է նաև «Ռոսիա» ավիաընկերության կողմից իրականացվող չվերթներին։
«Աէրոֆլոտ»-ի մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ ներկայում չվերթներն իրականացվում են ժամանակացույցի համաձայն։
«Այսօրվա դրությամբ Մոսկվայից և հետադարձ չվերթների 93%-ը նախատեսվում է իրականացնել սկզբնական ժամանակացույցի համաձայն (233-ից 216 զույգային չվերթներ)»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Ըստ փոխադրողի՝ մինչև Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:00-ն եղել են չվերթների կոնկրետ չեղարկումներ, սակայն հետո թռիչքային ծրագիրը կայունացել է։
Հուլիսի 28-ին «Աէրոֆլոտ»-ի տեղեկատվական համակարգերում խափանում է տեղի ունեցելհակերային հարձակման հետևանքով։ Դրա հետ կապված՝ ընկերության մամուլի ծառայությունը զգուշացրել է ուղևորներին չվերթների ժամանակացույցի փոփոխությունների, այդ թվում՝ չվերթների հետաձգման և չեղարկման մասին։

«Аэрофлот» отменил во вторник свыше 50 рейсов, в том числе в Ереван
«Аэрофлот» отменил во вторник суммарно 53 рейса: 22 рейса из московского «Шереметьево» и 31 рейс в направлении столицы РФ, следует из данных онлайн-табло аэропорта, пишет «Интерфакс».
В авиакомпании сообщили РБК, что с 10:00 программа полетов была стабилизирована, рейсы выполняются по расписанию. «На сегодняшний день к выполнению планируется 93% рейсов из Москвы и обратно по изначальному расписанию (216 парных рейсов из 233). До 10:00 компания проводила точечные отмены рейсов, далее программа собственных рейсов Аэрофлота стабилизировалась», — рассказали в пресс-службе.
Накануне в программе полетов «Аэрофлота» произошел масштабный сбой из-за атаки хакеров.  По данным на вечер 28 июля суммарно авиакомпания отменила 54 парных рейса (туда-обратно) из 206 рейсов в/из Шереметьево.